کد مطلب: 185587
 
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۳
اصفهان- شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان و چهار شهر مجاور آن امروز هفتم مرداد ماه در وضعیت ناسالم است.
 
به گزارش ایران خبر، مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز شنبه هفتم مرداد براساس داده‌های دریافتی ۱۶ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۲۹ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

جمشید لقایی خاطرنشان کرد: امروز آلاینده غالب هوای این کلان‌شهر ذرات معلق ۲.۵ میکرون بوده که شاخص آن برابر با ۱۳۲ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی ادامه داد: امروز شاخص هوا در ایستگاه ولدان با ۱۱۷، پارک زمزم با ۱۱۹، خیابان میرزا طاهر با ۱۲۰، خیابان فرشادی با ۱۲۴، سپاهان شهر با و بولوار کاوه ۱۳۲، کردآباد با ۱۳۵، خیابان زینبیه با ۱۴۰، رهنان با ۱۴۲، خیابان ۲۵ آبان با ۱۴۳ و خیابان فیض با ۱۴۴ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به شاخص آلودگی هوا به افراد دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود که تردد و فعالیت غیر ضرور در خارج اجتناب کنند و سایر شهروندان از فعالیت در فضای بکاهند.

همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۵۱ و بزرگراه خرازی با ۱۵۶ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان، در خیابان استانداری و رودکی به ترتیب با ۱۰۲ و ۱۱۵ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در خیابان پروین با ۹۰ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله در سجزی با ۱۳۳، شاهین شهر با ۱۲۳ و مبارکه با ۱۰۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در قهجاورستان با ۱۵۸ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به تداوم کاهش کیفیت و آلودگی هوا در مناطق مرکزی از جمله کلانشهر اصفهان به دلیل وقوع تندباد لحظه‌ای، وزش باد به نسبت شدید و خیزش گردوخاک تا روز دوشنبه ۹ مرداد هشدار داد.‌

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر