کد مطلب: 186643
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۹
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۸ سنت معادل ۰.۷۳ درصد افزایش به ۹۴ دلار و ۳۸ سنت رسید.
 
- اخبار اقتصادی -

به گزارش ایران خبر، به نقل از رویترز، اطلاعات اقتصادی بهتر از حد انتظار چین و گزارش رکورد زدن مصرف نفت در این کشور این ایده را تقویت کرده که تقاضا برای نفت در دومین مصرف کننده بزرگ دنیا همچنان رو به افزایش است. بدین ترتیب قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در روز جمعه بالا رفته و در آستانه سومین افزایش هفتگی پیاپی قرار دارد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 68 سنت معادل 0.73 درصد افزایش به 94 دلار و 38 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 74 سنت معادل 0.82 درصد افزایش 90 دلار و 90 سنت معامله می‌شود.
هر دوی این شاخص‌های نفتی حدود 4 درصد در هفته گذشته افزایش قیمت داشتند.

پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از کمبود نفت خام در سه ماهه چهارم 2023
بازگشت ایران به جایگاه سوم تولید نفت اوپک

تولید صنعتی و خرده فروشی در چین سریع‌تر از حد انتظار در ماه اوت رشد کرده و نشان می‌دهد روند بهبود دومین اقتصاد بزرگ دنیا از بحران کرونا تثبیت شده است.
اطلاعات اداره آمار چین که امروز، جمعه منتشر شده نشان می‌دهد فعالیت‌های پالایشگاهی هم تا رکورد 64.69 میلیون تن در ماه اوت افزایش یافته، یعنی 19.6درصد بالاتر از سال گذشته و برابر با 15.23 میلیون بشکه در روز.
از دلایل اصلی افزایش فعالیت پالایشگاهی در چین را می‌توان تلاش برای تامین نیاز بالا در فصل سفر در تابستان و همچنین استفاده از حاشیه‌های سوددهی بالا برای صادرات به مصرف کنندگان آسیایی نام برد.

تحلیلگران همچنان عقیده دارند تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید در اواخر ماه گذشته میلادی، بازار را در سه ماهه پایانی 2023 با کمبود عرضه مواجه می‌کند.
فعالیت پالایشگاهی در چین در شرایطی به اوج رسیده که کاهش تولید روسیه و عربستان به عنوان دو تولید کننده بزرگ دنیا نگرانی در مورد عرضه‌ را افزایش داده است. این نگرانی قیمت نفت برنت و نفت آمریکا را به بالاترین رقم از نوامبر سال گذشته میلادی رسانده است.
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تمدید کاهش تولید عربستان و روسیه باعث کمبود نفت در بازار در سه ماهه پایانی 2023 خواهد شد.
17

منبع : تسنیم