کد مطلب: 186670
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۴۲
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: در این جلسه تاکید شد که ایران با حساسیت تحولات در محیط امنیتی قفقاز را رصد می‌کند.
 

به گزارش ایران خبر، ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، گفت: کمیسیون امنیت ملی در جلسه روز گذشته خود به بررسی آخرین تحولات منطقه قفقاز پرداخت.

وی بیان کرد: در این نشست امیر احدی، معاون همکاری‌های بین المللی ستاد کل نیروهای مسلح با ارائه گزارشی از ارتباطات متعدد مقامات دفاعی کشورمان با همتایان آذری و ارمنی، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با حساسیت تحولات در محیط امنیتی قفقاز را رصد می‌کند و با فعال کردن دیپلماسی دفاعی، ملاحظات امنیت ملی خود را پیگیری می‌کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین دمیرچی لو، دستیار وزیر امور خارجه در امور منطقه اوراسیا، روابط دوجانبه کشورمان با ارمنستان و آذربایجان را تشریح کرد و بیان داشت که ما بین کلیت روابط ایران - آذربایجان و حادثه‌ای که برای سفارت این کشور در تهران رخ داد، تفاوت قائلیم. در پی آن حادثه، هیأت‌های بین دو کشور رد و بدل شد و نهایتاً هم برای عامل آن اقدام کیفرخواست قضائی صادر شد.

عمویی گفت: نمایندگان حاضر در این جلسه هم با ارائه نظرات خود درباره تحولات قفقاز تاکید کردند که تحت هیچ شرایطی مرزهای بین المللی و ژئوپلیتیک این منطقه قابل تغییر نیست و پذیرفتنی نخواهد بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: در ادامه جلسه کمیسیون کمالوندی، معاون سازمان انرژی اتمی به تشریح نشست اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین و گزارش فصلی آژانس از برنامه هسته‌ای کشورمان پرداخت. در این نشست طرف‌های اروپایی در تصویب یک قطعنامه علیه کشورمان ناکام بودند، اما با صدور یک بیانیه سیاسی به فضای کاری بین ایران و آژانس آسیب زدند که ایران هم پاسخ متقابل داد.

عمویی تصریح کرد: در این جلسه لایحه موافقتنامه مقر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به تصویب رسید و گزارش برای ادامه روند رسیدگی به صحن ارجاع شد.

منبع : خبرگزاری مهر