کد مطلب: 188954
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۴۲
بانک مرکزی ۵ میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار ارز، از ابتدا سال تا ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برای چهار گروه کالاهای اساسی و دارو، تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین کرده است.
 
- اخبار اقتصادی -

به گزارش ایران خبر، آمارهای جدید اعلامی بانک مرکزی بیانگر آن است که کالاهای تجاری و بازرگانی با 3 میلیارد و 57 میلیون دلار بیشترین حجم را به خود اختصاص داده است. کالاهای اساسی و دارو با یک میلیارد و 161 میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد؛ یک میلیارد و 31 میلیون دلار از این گروه به کالاهای اساسی و کشاورزی شامل گندم، دانه های روغنی و نهاده های دامی و 128 میلیون دلار دیگر نیز به دارو، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شد. نرخ ارز تامینی برای کالاهای اساسی و دارو 28 هزار و 500 تومان بوده است.

 علاوه بر این، به ترتیب 890 و 131 میلیون دلار ارز برای گروه واردات در مقابل صادرات و گروه خدمات تامین شد.

شایان ذکر است، طی سال جاری، تامین ارز صنایع در دو بازار نیما و واردات در مقابل صادرات، 3 میلیارد و 947  میلیون دلار  بوده است. سهم ارز نیمایی  از این مقدار، 3 میلیارد و 57 میلیون دلار  با نرخ 41 هزار تومان است و 890 میلیون دلار دیگر برای واردات در مقابل صادرات با نرخ توافقی تامین شده است. صنایعی که عمدتا ارز نیمایی و واردات در مقابل صادرات برای آنها تامین شده است، شامل صنایع حمل و نقل و خودرو، تجهیزات برق، معدنی، ماشین آلات و تجهیزات تولید و منسوجات و پوشاک است.

منبع : تسنیم