کد مطلب: 188974
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۵۳
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با اشاره به اهمیت خودکفایی در زمینه تولید کاتالیست گفت: زمانی نقطه ضعفی در حوزه کاتالیست داشتیم و آن این بود که از نظر فناوری توان ساخت کاتالیست را نداشتیم اما به همت دوستانی مثل شما این تابو شکسته شد.
 
- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، وحید رضا زیدی‌فر در بیست و هشتمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران 1403 و در حاشیه رونمایی از کاتالیست شیفت دما متوسط (MTS)، تولیدشده توسط شرکت دانش‌بنیان نفت و گاز سرو که نسل جدیدی از کاتالیست‌های مورد استفاده در واکنش WGS محسوب می‌شود، خطاب به مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه در زمینه کاتالیست‌سازی سابقه خوبی دارید، اظهار کرد: زمانی نقطه ضعفی در حوزه کاتالیست داشتیم و آن این بود که از نظر فناوری توان ساخت کاتالیست را نداشتیم که دل آن دوران کشورهای دیگر با هر کیفیتی که شده کاتالیست به ما می‌دادند.

وی ادامه داد: اما به همت دوستانی مثل شما این تابو شکسته شد و در زمینه کاتالیست هم همانند باقی مواردی که شاید کشورهای دیگر فکرش را نمی‌کردند، به فناوری خاصش دست یافتیم. این فناوری نه‌تنها به دست ما رسید بلکه روز به روز باب‌های جدیدی از آن باز شد. از این رو من آینده روشنی را برای صنعت کاتالیست در ایران چه در داخل کشور و چه خارج از کشور و در حوزه صادرات می‌بینیم که برای کشور برکت خواهد داشت، امیدوارم موفقیت‌هایتان ادامه‌دار باشد.

رونمایی از 4 محصول جدید کاتالیستی با همکاری دانشگاه و صنعت

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری افزود: کارگروه ویژه‌ای در خصوص سیاست‌گذاری نمایشگاه‌های خارجی در وزارت نفت داریم که در خصوص حضور شرکت‌های مرتبط حوزه نفت در نمایشگاه‌های معتبر خارجی تصمیم گیری می‌کند. از طرفی برخی کشورها نیز کشورهای هدف ما هستند که ممکن است تشخیص ما این باشد که ما یک نمایشگاه اختصاصی برای صنعت نفت جمهوری اسلامی در این کشورها ایجاد کنیم. هر تصمیمی گرفته شود حتماً قبلش اطلاع‌رسانی ویژه خواهیم داشت و از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان مثل شرکت سرو نیز در این زمینه استفاده می‌کنیم. 

اهمیت کاتالیست شیفت دما متوسط (MTS) به در خالص‌سازی هیدروژن است. در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها گازی که از ریفرمر خارج می‌شود مخلوطی از Co و co2 و هیدروژن است و این دسته واکنش‌های شیفت با هدف خالص‌سازی هیدروژن انجام می‌شود. برای نخستین بار در کشور است که کاتالیست شیفت دما متوسط (MTS) تولید و رونمایی می‌شود. این کاتالیست در بازه دمایی بین شیفت دما بالا و شیفت دما پایین کار می‌کند.

بیست‌و‌هشتمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران 1403 از روز چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا شده است و به مدت چهار روز تا شنبه 22 اردیبهشت‌ماه برقرار است. 

منبع : تسنیم