کد مطلب: 189027
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۳۹
وزیر کشور با اشاره به شهادت رئیس جمهور و همراهانشان، افزود: این مصیبت وارد شده بر ما سخت بود، اما وقفه‌ای در کار دولت جمهوری اسلامی ایران وارد نشد و در این شرایط ما افتتاح دو مجلس ( خبرگان و مجلس شورای اسلامی) را داشتیم.
 
- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، احمد وحیدی وزیر کشور شامگاه روز سه‌شنبه (8 خرداد) در دیدار وزیر کشور عراق و هیئت همراه که با محوریت اربعین حسینی (ع)، اظهار داشت: در این شرایط که ما امروز داغدار رئیس‌جمهور شهید مان و همراهانشان هستیم این باعث افتخار ماست که امروز میزبان شما برادران عراقی هستیم.

وزیر کشور با اشاره به شهادت رئیس جمهور و همراهانشان، افزود: این مصیبت وارد شده بر ما سخت بود، اما وقفه‌ای در کار دولت جمهوری اسلامی ایران وارد نشد و در این شرایط ما افتتاح دو مجلس ( خبرگان و مجلس شورای اسلامی) را داشتیم. همچنین یک جنبش و حماسه توسط مردم ما در بدرقه رئیس جمهور شهید و همراهانشان رقم خورد که باعث مباهات ماست.

وزیر کشور گفت: در همین جا از برادران‌مان در عراق و همچنین رئیس جمهور و نخست وزیر کشور عراق بابت اعلام کردن عزای عمومی و حضور در ایران تشکر می‌کنم که این نشان‌دهنده روابط عمیق و بالا بین دو ملت و دو کشور است.

وحیدی تصریح کرد: در این نشست قرار است درباره موضوعات مختلف از جمله اربعین حسینی گفتگو داشته باشیم و امیدوارم روابط ایران و عراق از وضعیت کنونی ارتقاء پیدا کند.

عبدالامیر الشمری وزیر کشور عراق نیز در این دیدار ضمن تسلیت شهادت رئیس جمهور ایران آیت‌الله رئیسی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و هیئت همراه، به رهبر انقلاب، ملت و دولت ایران گفت: خبر شهادت ایشان را دریافت کردیم. از خدای متعال برای درگذشتشان رحمت و برای بازماندگان، صبر مسالت داریم.

وی ادامه داد: آقای رئیسی انسان مومن، صادق ‌‌و مدافع راستین اسلام و انقلاب مساله قدس و یاور مظلومان بود. همانطور که آیت‌الله سیستانی گفت، ایران همچنان رهبرانی این چنینی را تربیت خواهد کرد.

وزیر کشور عراق افزود: ما امروز در چارچوب روابط مستحکم و تاریخی دو ملت و دو کشور، تقویت همکاری‌ها و توسعه روابط به ویژه امنیت دو‌ کشور اینجا هستیم تا بتوانیم به ثبات امنیت در منطقه کمک کنیم.

الشمری ایران و عراق را دارای پیوندها و اهداف مشترکی دانست و گفت: گذشته از آن، از گذشته خون شهدای ایران و عراقی و در هم آمیخته و در استمرار راه سیدالشهداست. نحوه به‌کارگیری ظرفیت‌ها برای استقبال از میلیون‌ها زائر امام حسین (ع) اینجا هستیم.

وی تصریح کرد: باید از تلاش‌های پیشگیرانه کمیته مشترک هماهنگی برای زیارت اربعین قدردانی کنیم. این کمیته‌ تلاش‌های زیادی را صورت داده که تنها معطوف به مشکلات امنیتی که همه مشکلات را پوشش داده نیست.

الشمری خاطرنشان کرد: وزارت کشور عراق به جد علاقه‌مند این که همکاری‌ها را با وزارت کشور ایران ادامه بدهد، به نحوی که بتوان بک همگرایی امنیتی را بین دو کشور ایجاد کرد.  در این راستا میتوانیم برای شراکتمان راهبردی اقدام کنیم.

منبع : تسنیم