کد مطلب: 189050
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۱۰
رئیس سازمان حج و زیارت در دیدار کارکنان آشپزخانه‌های مرکزی در مدینه، بر کیفیت غذای حجاج ایرانی تأکید کرد.
 
- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کارکنان و آشپزهای ایرانی دو آشپزخانه «دخیل» و «زِین» در مدینه منوره امروز پنجشنبه (10 خرداد) میزبان حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح؛ سرپرست زائران ایرانی خانه خدا و سید عباس حسینی؛ رئیس سازمان حج و زیارت و شماری از مسئولان و دست‌اندرکاران عملیات حج 1403 بودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب و رئیس سازمان حج و زیارت به هنگام بازدید از روند تهیه و طبخ غذا خطاب به نیروهای ایرانی فعال در آشپزخانه زین گفت: شما باید بابت توفیقی که ریشه در اخلاص و تعهد کاریتان است خدا را شکرگزار باشید که این فرصت خدمت را نصیب‌تان کرده است.

وی افزود: در بین کسانی که به عنوان تولیدکننده غذا شغل شما را دارند هزاران نفر هستند که آرزو می‌کنند ‌ای کاش در سرزمین وحی حضور پیدا می‌کردند تا بتوانند به عنوان خادمان به زائران حرم پیامبر(ص) در مدینه منوره خدمت کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به کارکنان آشپزخانه‌های مرکزی در مدینه که مسئولیت پخت غذای زائران ایرانی را به عهده دارند، توصیه کرد تا با توجه به تجربه‌ای که دارند پیشنهادهای زائران را در نظر گرفته و از آنها برای افزایش کیفیت در طبخ غذا متناسب با ذائقه ایرانی بهره ببرند.

وی گفت: مسئولان تغذیه و تدارکات هم موظفند که مواد اولیه خوب را تهیه کنند تا شما به بهترین وجه آن‌ها را درپخت وعده‌های غذایی استفاده کنید.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه کار شما عزیزان در آشپزخانه ها مشهود نیست خطاب به کارکنان آشپزخانه زین گفت: شما به زائران خانه خدا و حرم پیامبر(ص) خدمت میکند و خداوند هم به شما پاداش خواهد داد. علاوه براین شما به گونه‌ای عمل کنید که هنگام بازگشت حسرت خادمی شایسته در مدینه منوره و مکه مکرمه بر دلتان نماند.

بنا بر این گزارش، استقبال از مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و حج و زیارت در محوطه آشپزخانه های مرکزی با صدای صلوات کارکنان و خواندن قطعه شعری همراه بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب و رئیس سازمان حج و زیارت ضمن عرض خدا قوت به عوامل و آشپزهای ایرانی ازبخش‌های مختلف آشپزخانه «دخیل» شامل آماده‌سازی گوشت و مرغ؛ طبخ غذا؛ انبار و سردخانه نگهداری مواد پروتینی بازدید کردند و با توضیحات «رسول برین»، ناظر حوزه تغذیه و تدارکات در جریان فعالیت‌های آن قرار گرفتند.

برین در حاشیه این بازدید بیان کرد که در مدینه دو آشپزخانه «دخیل» و «زِین» که درآینده به آشپزخانه‌های «بدر» و «احد» نامگذاری خواهند شد، 27 نیرو به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند. ویژگی کار در آشپزخانه های مدینه این است از روز سومی که زائران در جریان عملیات حج قرارمیگیرند به اوج طبخ می‌رسیم و در هر وعده هزاران پرس غذا طبخ می‌شود.

بهداشت و نظافت آشپزخانه و استفاده از مواد اولیه مرغوب از نکاتی بود که در این بازدید مورد تاکید نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت قرار گرفت و تصریح کرد: در این هوای گرم درکنار تلاش برای تهیه غذای با کیفیت برای زائران، بهداشت باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

در ادامه حضور مسئولان حج و زیارت در آشپزخانه زین، حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در سخنانی بیان کرد: خدا را شاکر هستیم که خداوند این توفیق را به ما داد تا به دیدار خادمان ضیوف‌الرحمن برسیم. کار شما در عملیات حج ویژه و توان بخش است به این دلیل که خدمت ارائه شده به زائران با فاصله کمی به فعل عبادت و زیارت منجر می‌شود.

سرپرست حجاج ایرانی به آشپزها توصیه کرد تا در حین کار وضو داشته باشند و دعا زمزمه کنند و افزود: اگر کار شما که از شهر کریمه اهل بیت، قم آمده‌اید در تهیه غذا با عبادت و معنویت همراه شود تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

منبع : تسنیم