کد مطلب: 50999
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۳
تنش در روابط دو کشور ایران و عربستان به اوج خود رسیده و باعث شده بازار بورس عربستان ریزش کند اما این اثر در ایران کاملا معکوس بوده و تنها یکی از شرکت‌های بورس اوراق بهادار که درزمینه غذایی و روغنی فعالیت می‌کند دچار افت قیمت شده است.
 
به گزارش ایران خبر، تنش در روابط دو کشور ایران و عربستان به اوج خود رسیده و باعث شده بازار بورس عربستان ریزش کند اما این اثر در ایران کاملا معکوس بوده و تنها یکی از شرکت‌های بورس اوراق بهادار که درزمینه غذایی و روغنی فعالیت می‌کند دچار افت قیمت شده است.بورس اوراق بهادار تهران که از روز سه‌شنبه با رشد بیش از ٣٠٠واحدی شاخص، جانی دوباره گرفته بود، بعد از مدت‌ها توانست در روز گذشته با تکاپو و هیجان فعالان بازار برای خرید سهام شرکت‌های ارزان‌قیمت نقطه عطف جدیدی برای خود ایجاد کند، به‌طوری‌که رخوت و سستی در بازار بورس اوراق بهادار تهران پس از مدت‌ها جای خود را به رونق و هیجان در خریدوفروش سهام داد.

پس از مدت‌ها در روز گذشته شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ثبت ٥٧٦ واحد افزایش به رقم ٦٢هزار و ٦٣٢ واحد رسید. بیشترین افزایش مربوط به شرکت نفت گاز پارسیان و بیشترین کاهش مربوط به شرکت صنعتی معدنی چادرملو به ترتیب؛ ٨٢ و ١١ واحد بود. در معاملات روز گذشته حجم معاملات نسبت به گذشته به‌طور معناداری افزایش یافته و این افزایش در اواخر ساعت معاملات با افزایش حجم در شرکت‌های خودرویی، بانکی، غذایی و... موجب افزایش حجم معاملات کل بازار تا ٢٧١‌ میلیارد تومان برای بورس و ٩٣‌ میلیارد تومان برای فرابورس شد.

مجموع بورس و فرابورس با ثبت ٣٦٤‌ میلیارد تومان معامله یکی از روزهای کم‌سابقه را در سال جاری رقم زدند. آنچه در دو روز اخیر اتفاق افتاد اقبال از خرید و فروش سهام شرکت‌های کوچک به شرکت‌های بزرگ‌تر بود و این موضوع باعث افزایش گردش معاملات شد.

آنچه در خبرها در روزهای اخیر شنیده می‌شود مسائل مربوط به ایران و عربستان است که با اعلام قطع رابطه عربستان با ایران از سوی آن کشور، تنش در روابط این دو کشور به اوج خود رسیده و باعث شده بازار بورس عربستان ریزش کند اما این اثر در ایران کاملا معکوس بوده و تنها یکی از شرکت‌های بورس اوراق بهادار که درزمینه غذایی و روغنی فعالیت می‌کند دچار افت قیمت شده است.

با توجه به اعلام دولت عربستان مبنی بر منع فعالیت اقتصادی در ایران توسط سرمایه‌گذاران و شرکت‌های عربستانی، هلدینگ صافولا که مالکیت یکی از شرکت‌های بورس اوراق بهادار را در دست دارد اعلام کرد به فعالیت خود در ایران ادامه می‌دهد و در نتیجه خللی در عملیات شرکت ایرانی ایجاد نخواهد شد.

اگرچه هلدینگ صافولا در بورس عربستان با کاهش ١١درصدی قیمت سهام خود مواجه شد ولی شرکت ایرانی در روز قبل پس از حجم معاملات زیاد در نهایت متعادل شد.

آنچه در این روزها موجب تغییر روند بورس شده و به‌عنوان یک پیش‌نگر می‌توان به آن نگریست نرخ بهره بین‌بانکی است که با اعلام بانک مرکزی به ١٩ درصد رسیده و نوید کاهش نرخ سپرده و تسهیلات در آینده نه‌‌چندان دور را می‌دهد.
منبع : روزنامه شرق