کد مطلب: 170682
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۶
بعید به نظر می رسد که شخصی از رفتن به سفر و دیدن طبیعت زیبا و بکر لذت نبرد. اما متاسفانه امروزه سفر رفتن برخی از جوانان به علامت سوال بزرگی تبدیل شده است.
 
استقبال از کانال های همسفریابی در ایران
 
از رهگذر سفر، آدمى از آنچه مى‏ هراسد، رهایى مى‏یابد و به آنچه میل دارد، نایل مى‏شود.
 
مسافرت یا سفر کردن به جابه‌جایی انسان از محلی به محلی دیگر به هر منظوری یا هر مدتی گفته می‌شود. این جابه‌جایی می‌تواند با وسیله یا بدون هیچ وسیلهٔ حمل و نقلی صورت گیرد.

سفر رفتن دلایل مختلفی را می طلبد. سفر تفریحی، گردشگری، سیاحتی، تحقیقاتی، آشنایی با آداب و رسوم مردم مناطق مختلف چه داخل کشور چه خارج کشور، سفر برای کمک کردن و انجام امور خیریه، سفرهای کاری و تجاری.

عده ای مردم زندگی شان با سفر عجین شده است و سفر رفتن را نوعی لذت می دانند به طوری که در سفرهای خود به اکتشافت جدیدی نیز می رسند. برخی علاقه زیادی به سفرهای خارج از کشور دارند تا با فرهنگ ملل مختلف آشنا شوند و پی به تفاوت فرهنگ ها ببرند.
 مسافرت و تفریح در هر شرایطی لذت بخش و مفید است چرا که به سلامت روح و جسم انسان کمک می کند و احساس آرامش را افزایش می دهد.

رونق گردشگری و تنوع سفر
امروزه با تغییراتی که در جامعه پیش آمده سفرها نیز دچار تغییراتی شده اند. در ایام قدیم بیشتر سفرها خانوادگی و یا فامیلی بود. به طوریکه فرزندان در سفرها همراه خانواده بودند. اما با ظهور صنعت گردشگری و رونق گرفتن آن و آشنایی مردم با مناطق تفریحی و گردشگری نوع سفرها تغییر کرد.

در زمانه های قدیم به علت عدم شناخت مردم با مناطق مختلف گردشگری و تفریحی در ایران اغلب سفرها به اصفهان، مشهد و قم صورت می گرفت. اما امروزه با ظهور صنعت گردشگری و معرفی مناطق تفریحی بکر و ناشناخته به مردم انگیزه رفتن به سفر نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است و به دنبال آن برای شناخت مناطق تفریحی و گردشگری آژانس های مسافرتی مانند قارچ سبز شدند و با ارائه خدمات جدید و متنوع فعالیت خود را به طور گسترده شروع کردند. قبل از این انواع سفر طبیعت‌گردی، کوه نوردی، دره‌نوردی، آبشارگردی و غارگردی وجود نداشت اما امروزه هریک به نوعی سفر تخصصی تبدیل شده است و همین امر سبب شده جوانان جذب سفرهای گروهی با آژانس های گردشگری شوند.

بعید به نظر می رسد که شخصی از رفتن به سفر و دیدن طبیعت زیبا و بکر لذت نبرد. اما متاسفانه امروزه سفر رفتن برخی از جوانان به علامت سوال بزرگی تبدیل شده است. چرا که برخی قوانین را زیر پا گذاشته اند. با ورود شبکه های اجتماعی و تبلیغات گسترده گردشگری برخی افراد از این قضیه سوءاستفاده کردند و سفرهای لذت بخش را با نوعی هرج و مرج و بی بندوباری رواج داده اند.
 
لذت های کاذب و گذرا در سفر با افراد غریبه
این روزها در کانال های تلگرامی پس از رواج کانال همسریابی شاهد کانال همسفریابی نیز هستیم که با استقبال چشمگیری نیز روبرو شده است. دختران و پسران شرایط سفر خود را درکانال های مختلف در شبکه های مجازی اعلام می کنند تا همسفر خود را پیدا کنند البته درخواست های این افراد باید با هماهنگی مدیران کانال ها صورت گیرد سپس در اختیار دیگر کاربران قرار می گیرد.

افرادی که متقاضی همسفر برای رفتن به سفر هستند مشخصات ظاهری خود را با شماره تماس و آدرس اینترنتی درج می کنند تا همسفر جنس مخالف خود را پیدا کنند و بعد از به تفاهم رسیدن سفر خود را شروع کنند! اما این افراد به پایان کار خود فکر نمی کنند که چه خطراتی آنها را تهدید می کند؟ چه طور می شود که فردی با یک غریبه پس از چند ساعت چت کردن و یا صحبت تلفنی به تفاهم برسد؟ قطعا مقاصد شومی پشت پرده هست که آنها یا از آن بی خبرند یا خود را بی خبر می زنند تا از لذت های کاذب بهره مند شوند.

در برخی از کانال های تلگرامی درخواست همسفر برای سفرهای خارج از کشور نیز دیده می شود. حال باید هم از درخواست کننده هم از مدیر کانال همسفریابی سوال کرد که اگر اتفاقی برای این افراد در خارج از کشور رخ دهد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ قطعا مدیران پاسخی نخواهند داشت چرا که به راحتی از این مسئولیت خود شانه خالی می کنند. افرادی هم که درخواست همسفر داشته اند احساس ندامت و پشیمانی خواهند کرد.

این آگهی یک نمونه از درخواست داشتن همسفر است!متاسفانه در جامعه امروزی افراد سودجو برای رسیدن به مقاصد کثیف خود دست به هر ترفندی حتی فریب دادن جوانان می زنند و با ارائه دادن برخی خدمات رایگان فقط قصد دارند تعداد اعضای  کانال خود را افزایش دهند. برخی از جوانان هم به دلیل عدم آگاهی و مشاوره های نادرست وارد برخی شبکه های اجتماعی می شوند و اخلاق اجتماعی خود را از بین می برند که این امر آسیب های روحی و جسمی زیادی به جوانان وارد می کنند.

در ادامه تبلیغات کانال همسفریابی و درخواست های برخی کاربران را می خوانید؛
در یکی از این کانال های همسفریابی این مطالب نوشته شده:" قصد داری با ماشین خودت سفربری؟  ولی چون تنهایی صرف نمی کنه؟ دنبال همسفر می گردی؟ دوست داری چند نفرهمسفر پایه پیدا بکنی و به صورت گروهی از آژانس مسافرتی تخفیف توپ بگیری؟ دوست داری همسفرت رو از نطر سن، علایق و... خودت انتخاب کنی؟ یه خبر خوب برات دارم بیا "کانال همسفریاب" عضو شو. هم آگهی سفرتومی تونی توی کانال بذاری، هم آگهی های بقیه رو ببینی .از تخفیف ها و تورهای لحظه آخری آژانس ها خبر داری میشی." این کانال هزاران عضو دارد. البته تعداد کمی از افراد آگهی همسفر یابی داده اند. بررسی درخواست ها نشان می دهد که بیشتر آقایان از این کانال استقبال کرده اند. مقصد بسیاری از آنها سفر به کشورهای شمال ایران از جمله ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و... است.

 نادر ۴۳ ساله در آگهی تبلیغاتی، مبدا خود را تهران و شهرهای مسیر تا مرز بازرگان معرفی می کند و مقصد سفر را ارمنستان به مدت یک هفته تا ۱۰ روز می نویسد:"سفر زمینی با خودرو شخصی، با امکانات رفاهی بالا."

مهدی ۳۵ ساله هم در آگهی خود نوشته؛ ساکن تهران است و قصد سفر به ارمنستان یا گرجستان را دارد. فصل سفر را هم مرداد انتخاب کرده، اما انتخاب دقیق زمان سفر چهار روزه را به همسفرش می سپارد. در جلوی گزینه مشخصات همسفر یا همسفران هم نوشته است:"خانم." او هم، همه هزینه های سفر را تقبل می کند 

باران ۲۵ ساله هم از تهران به دنبال یک همسفر می گردد تا او را به "کوش آداسی" ترکیه ببرد. او مشخص می کند که اواخر تابستان می تواند به این سفر بیاید اما تاریخ دقیق مسافرت را به عهده همسفر نامعلوم می گذارد. دوست دارد یک هفته سفرش طول بکشد واز طریق هوایی به ترکیه برود. اویادآورمی شود تمام هزینه ها باید توسط همسفر آقا، پرداخت شود. باران در نهایت در آگهی همسفریابی خود می نویسد:"با رعایت موازین شرعی." !
 
 
نابودی رفتارهای اجتماعی بین جوانان
با خواندن چند نمونه از آگهی های همسفریابی به فکر فرو می رویم که چرا تا این حد عزت نفس برخی از افراد ضعیف شده است و رو به نابودی می رود. این موضوع را نمی توان صرفا به دختران تعمیم داد بلکه در برخی موارد آقایان هم دچار ضعف اعتماد به نفس شده اند. شادی عده ای در جامعه باشند که تمامی این موارد برای شان عادی باشد و به نوعی می خواهند تغییر فرهنگ دهند اما اگر هم می خواهندکاری انجام دهند باید بدانند که بیشتر عمر خود را در ایران زندگی کرده اند با فرهنگی سنتی و متفائت با فرهنگ کشورهای دیگر. ای کاش جوانان ایران زمین برخی آداب و رسومی که با فرهنگ ایران هم خوانی  دارد را رواج دهند نه اینکه به دنبال همسفر آقا باشند آن هم با "رعایت موازین اسلامی" چرا که همین جمله خیلی از اصول تربیتی و رفتاری ایرانی ها را زیر سوال می برد!

گزارش از: مه جبین محمدی