کد مطلب: 171057
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۳
متاسفانه تقلیدهای کورکورانه و چشم و هم چشمی به طرز چشمگیری در جامعه ایران رواج پیدا کرده است. که این پدیده شامل حال برخی از آقایان نیز شده است.
 
رواج و تغییر سبک آرایش در بین برخی مردان ایرانی

آرایش به معنی افزودن است و در اصل، در برابر واژه پیرایش قرار می‌گیرد که به معنی کم کردن است. امروزه در اصطلاح عام، هر دو واژه به غلط در مورد زیبایی چهره یا بدن به کار می‌روند و به معنی عملیاتی هستند که ظاهر فرد (بیشتر صورت و مو) را زیباتر جلوه دهد. معمولاً در ایران آرایش برای بانوان و پیرایش برای مردان به کار می‌رود.

خدمات زیبایی مردان از قبیل آرایش مو، ابرو، ریش و سبیل به شکل خاص، رنگ و مش و لایت، فر و بافت مو، وکس صورت، انواع مدل آلمانی، خامه ای، فشن، بکسوری، تیفوسی، قارچی، انجام می‌گیرد. جدیداً آرایشگاه‌های مردانه هم مثل آرایشگاه‌های بانوان دارای سالن حرفه‌ای و زیبا می‌باشند و خدمات، آرایشی، سولاریوم، فروش لباس و حتی سرویس کافی شاپ و قلیان هم به مشتریان خود ارائه می دهند.

استقبال چشمگیر آقایان از لوازم آرایش
متاسفانه امروزه برخی پسران دراستفاده مصرف مواد آرایشی استقبال زیادی از خود نشان داده اند. به طوری که برخی خدمات در سالن های آرایشی بانوان و آقایان مشترک شده است. مردانی که قرار است در آینده به مرد زندگی دختران تبدیل و یک زندگی مستقل را تشکیل دهند این روزها در سالن های زیبایی در فکر تغییر رنگ مو، مدل ابرو، پدیکور و مانیکور کردن هستند. به گفته برخی پسران امروزی "مردانگی به ریش و سبیل نیست" و آنها با این شعار به انواع پیرایش و آرایش روی می آورند و مانند برخی دختران برای رفتن به مراسم های خاص ( عروسی، ختم، تولد) وقت قبلی از آرایشگاه خود می گیرند.

شاید بتوان گفت تغییر سبک آرایش بین برخی جوانان ایرانی خصوصا پسران در دیدن برنامه های ماهواره باشد. در برخی  از برنامه های ماهواره خواننده ها، مدل های لباس، ورزشکاران و هنرپیشه ها با ظاهری متفاوت و کمی عجیب ظاهر می شوند. ظاهرهای رنگارنگ برخی هنرپیشه ها و خواننده ها خارجی جوانان ایرانی را وسوسه می کند تا ظاهر خود را شبیه آنها درآورند. اما آنها از این موضوع غافل هستند پسری که خواننده، هنرپیشه و یا مدل لباس و مو می شود این کار شغل وی محسوب می شود. اما متاسفانه برخی
جوانان در ایران با تقلیدهای کورکورانه خود را به مانکن یا هنرپیشه تبدیل می کنند.


برخی از پسران جوان این روزها مشتری پر و پا قرص فروشگاه های لوازم آرایشی شده اند و مدت طولانی از زمان خود را در آرایشگاه های مردانه سپری می کنند. آرایشگاه هایی که در زمان نه چندان دور تنها اصلاح سر و صورت انجام می شد اما این روزها کارهایی از قبیل رنگ و مش کردن مو، خدمات پدیکور و مانیکور، بوتاکس، تزریق ژل انجام می شود.

درمواردی دیده می شود برخی پسرهای جوان برای مراسم عزاداری به دنبال تغییر مدل موهای خود هستند. مثلا از آرایشگر درخواست دارند وسط سرشان را با تیغ طراحی کند و یا مدل های عجیب و به قول خودشان جدید به آرایشگر نشان می دهند و دقیقا خود را به شکل همان مدل در می آورند.
 
مردانگی از جامعه امروزی رخت بربسته
این روزها با دیدن چهره و ظاهر برخی از پسران در جامعه این مفهوم در ذهن تداعی می شود که آیا این پسران شبیه مرد هستند و احساسی از مرد بودن در خود دارند! با تغییرات عجیب و غریب در ظاهر برخی پسران برخی دختران نیز زبان انتقاد به آنها گشوده اند.

ابروهای کاملا تمیز، موهای رنگ و مش، لب های پروتز شده، شلوارهای کوتاه تیپ و ظاهر برخی از پسران امروزی شده است که نگاه های سنگین افراد جامعه را به دنبال خود می کشند. و سوالات زیادی را در ذهن مخاطبان خود بی پاسخ می گذارند چرا با این تغییرات ظاهری باعث می شوند رفتار دیگر افراد جامعه با آنها تغییر پیدا کند. چون این سبک و مدل آرایش و پیرایش مورد پسند جامعه ایرانی نیست و نمی شود تصور کرد اینگونه پسران می توانند آینده ای را برای دختران رقم بزنند و متاسفانه خود را از سهم همسر و پدر بودن محروم می کنند.

دور از ذهن است که در جامعه سنتی دختران ایرانی به این تغییر سبک آرایش و پیرایش پسران علاقه نشان دهند. در ایام قدیم وقتی صحبت از مردی و مردانگی بود زنان احساس امنیت داشتند که فردی به عنوان برادر و یا همسر از آنها حمایت می کند اما در جامعه امروزی برخی زنان جای خود را به مردان داده اند و حامی آنها شده اند. گویا مردانگی به معنای قدیم و اصیل آن از جامعه رخت بربسته است.
 
پسران جوان در سالن های انتظار برای جراحی زیبایی
در جراحی های زیبایی مانند عمل بینی، گذاشتن گونه، چال خنده، بوتاکس کردن لب نیز پسران از قافله تمدن عقب نمانده اند و خیلی سریع آنها هم مانند برخی از دختران در مطب جراحی زیبایی ساعت ها در انتظار می مانند. برای تغییر ظاهری صورت و جراحی ها هزینه های زیادی نیز انجام می دهند. برخی از پسران از لیزر و تاتو هم غافل نشده اند. در تابستان برنزه کردن یکی از کارهایی است که انجام می دهند تا به اصطلاح خوش تیپ و با کلاس شوند! اما این موضوع را فراموش کردند که دختران دنبال مردان ساده و بی آلایش هستند نه شخصی که تفاوت چندانی با خودشان ندارد!


به این نکته می توان اشاره کرد؛ برخی از رفتارهایی که توسط پسرهای جوان در جامعه دیده می شود و به آنها خُرده گرفته می شود و یا انتقاد و ایرادی به آنها وارد می شود را می توان به حساسیت ها و فشارهای دوران جوانی شان نسبت داد. با دیدن ظاهر این افراد نمی توان یک حکم قطعی برای شان صادر کرد. چرا که در سنی قرار گرفته اند که مستقبل بودن را می پسندند اما امکان اینکه مستقل باشند وجود ندارد بنابراین تحت فشارهای روحی قرار می گیرند و به نوعی دچار بی هویتی شخصیت می شوند و برای تخلیه فشارهای روحی و روانی به کارهای عجیب پناه می برند که شاید یکی از آن کارهای تغییر در ظاهرشان باشد و این تغییر صرفا از جانب دوستان و همسالان خودشان تایید می شود.

پدر و مادرها باید همواره مراقب رفتارهای فرزندان شان باشند و با مشاوره و راهنمایی دادن به آنها انتخاب راه درست را نشان دهند. متاسفانه در یک سنینی والدین از فرزندان غافل می شوند در صورتی که باید در آن برهه زمانی توجه بیشتری به فرزند خود نشان دهند تا فرزند به بیراهه کشیده نشود.

متاسفانه تقلیدهای کورکورانه و چشم و هم چشمی به طرز چشمگیری در جامعه ایران رواج پیدا کرده است. که این پدیده شامل حال برخی از آقایان نیز شده است. برخی مردان امروزی به جای اینکه اطلاعات، آگاهی و بینش خود را افزایش کنند و یا قدرت تفکر خود را بالا ببرند به آرایش و بزک کردن روی آورده اند و تا زمانی که جوانان به این مسائل حاشیه ی مشغول باشند ارزش های معنوی و اصیل در جامعه کمرنگ و کمرنگ تر می شود و در آینده ی نه چندان دور شاید محو شدن ارزش های اصیل خواهیم بود چرا که هر روز شاهد یک پدیده عجیب و بی فرهنگی در جامعه هستیم و هیچ شخصی هم حاضر به تغییر و از بین بردن برخی بی فرهنگی ها و ضد ارزش ها در جامعه نیست. شاهد این هستیم که هر فردی ساز خودش را می زند و در عمل حاضر به انجام کار درست و ارزشمند نیست.
 
 گزارش از : مه جبین محمدی