کد مطلب: 171280
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۰
باید برای بحران نوکیسگی به دنبال سرچشمه پیدایش آن در جامعه باشیم و از دید آسیب به ان نگاه کنیم تا بتوان راه چاره مناسبی برای آن پیدا کرد. چرا که باعث آسیب پذیری در جامعه می شود.
 
پررنگ شدن پدیده نوکیسه گی در جامعه ایران
تازه به دوران رسیده یا نوکیسه به فردی گفته می‌شود که بدون پشتوانه صحیح و یا زحمت متناسب با نتیجه، به مال و یا مقامی برسد. به عبارت دیگر، نوکیسه به فردی گفته می‌شود که به تازگی وارد یک طبقه اقتصادی و یا اجتماعی می‌شود.
"لغت نامه آکسفورد" در توضیح عبارت انگلیسی معادل آن چنین می نویسد: شخصی از طبقه اقتصادی یا اجتماعی پایین که به صورت ناگهانی سرمایه دار یا قدرتمند می گردد.
این صفت برای افرادی به کار می‌رود که به خاطر وقوع برخی نابسامانی‌های اقتصادی و یا فرهنگی، با استفاده از روابط ناسالم مالی به ثروتی گزاف و بدون پشتوانه دست پیدا می کنند.

این قشر از نظر در آمد به طبقه بالا و از نظر فرهنگی به طبقه پایین و حتی لمپن ها بسیار نزدیک هستند. لمپن های فرهنگی، علاقه بسیاری به " خودنمایی" ، " دیده شدن" " عرض اندام" و "نوچه پروری" دارند.
نو کیسه ها، از یک طبقه اجتماعی مبدا به یک طبقه اجتماعی مقصد پرتاپ شده اند. این پرتاب ناگهانی بر اثر یک اتفاق یا استفاده از رانت و شرایط و التهابات اقتصادی رخ می دهد.

افراد نوکیسه دیگر نه خود را به طبقه اجتماعی مبدا متعلق می دانند و نه به جایگاهی که اکنون به دست آورده اند و به آن رسیده اند، آشنایی دارند. این افراد از گذشته خود متنفرند و از اکنون خود واهمه، ترس و احساس حقارت می کنند. نوکیسه برای این که به طبقه سابق خود ثابت کند که دیگر به آن ها تعلق ندارد و همچنین برای غلبه بر احساس حقارت خود در مقابل طبقه جدیدی که به آن پرتاب شده است، مجبور به تظاهر است و ساده ترین راه برای تظاهر، خرید دیوانه وار کالاهای لوکس، نمایش عروسی ها، میهمانی ها و خانه های آن لوکس و گران قیمت است. از این روست که عده ای نوکیسه ها را " جاهلان پورشه سوار " می نامند.
 

بسیاری از آگاهان از نوکیسه ها متنفرند. زیرا می دانند نوکیسه ها بر خلاف سرمایه دارهای واقعی و قشر ثروتمند سنتی، سرمایه خود را نه در کار آفرینی که در دلالی صرف می کنند. آن ها منابع مالی جامعه را بر اساس بی لیاقتی به دست گرفته اند و بر این تنفر دامن می زنند. 

زمانیکه از مناطق اعیان نشین کلان‌شهرهایی مانند تهران، مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان و برخی از شهرهای شمالی کشور گذر می‌کنیم، نشانه های فراوان و زیادی از پدیده فخرفروشی و به رخ کشیدن ثروت و مال و منال را مشاهده می کنیم، که از طریق به نمایش گذاشتن ساخت و ساز‌ها و ساختمان های لوکس و اتومبیل های آخرین مدل و گران قیمت دیده می شود. همه این عوامل آثار فرهنگی، تربیتی و اقتصادی نادرستی را وارد جامعه کرده است و فاصله طبقاتی بسیار زیادی را بین اقشار مختلف مردم نشان می‌دهد.

این نشانه ها و عوامل باعث شده است برخی از مردم در طبقات مختلف اجتماعی و شکل گیری مفاسد اقتصادی در سطوح مختلف حریص شوند و فرهنگ و اخلاق اسلامی را تحت شعاع خود قرار داده است.
به نظر می آید تجمل‌گرایی و چشم و هم چشمی و تفاخر در خانواده‌هایی از گذشته دارای ثروت بوده اند نسل به نسل پولدار بوده‌اند کمتر دیده می‌شود و نوکیسه گی و فخرفروسی بیشتر بین افرادی وجود دارد که به تازگی صاحب دارایی شده‌اند و تلاش می‌کنند با استفاده از تجملات،  کمبودها کاستی‌های زندگی گذشته خود را جبران کنند.

خانواده های ثروتمند و قدیمی هیچ تلاشی برای نشان دادن مال و ثروت خود ندارند چرا که از زمانی چشم گشوده اند ثروتمند بوده اند اما برخی از افراد که به یک باره از هر طریقی به ثروت رسیده اند مدام به فکر این هستند که با ثروت جدیدشان خودنمایی داشته باشند.

متاسفانه مدتی است در ایران برخی افراد پولدار برای اینکه مال و ثروت خود را به رخ دیگران بکشند از هر ترفندی استفاده می کنند. این روزها شبکه های اجتماعی مکانی شده برای جولان دادن برخی از بچه پولدارها! همان کسانی که از وسایل شخصی شان عکس می گرفتند و آنها را به اشتراک می گذاشتند تا دیگران متوجه ثروت آنها شوند. برخی جوانان ثروتمند در ایران با حضور پررنگ در شبکه های اجتماعی بلوای زیادی به راه انداختند به طوری که ثروت افسانه ای و عجیب آنها و به نمایش گذاشتن امکانات رفاهی چشمان همگان را خیره کرده بود و خودنمایی و حضور بچه پولدارها در شبکه های اجتماعی سروصدای زیادی به پا کرد.

عده زیادی از کاربران به این صفحات توجه بیش از اندازه ای نشان دادند و به اشتراک گذاشتن آن در افکار عمومی موجب شد تا صفحه‌های اینستاگرام مشابه با نام شهرهای دیگر هم ایجاد شود تا ثروتمندان سایر شهرها هم از بچه‌پولدارهای تهرانی عقب نمانند. کنجکاوی درباره نوع شغل افراد پولدار موجب شد تا یکی از سوالات مطرح‌شده در کامنت‌ها به نوع شغل این افراد مربوط باشد. سوالی که اغلب با پاسخ‌‌هایی چون "طراحی جواهرات و اشیاء قیمتی"، "موزیسین"، "آرایشگر" و "مربی بدنساز" همراه بود.

صفحه نوکیسه‌های تهرانی البته مثل هر پدیده و تب دیگری، واکنش‌هایی را به‌ همراه داشت تا جایی که الفاظی چون حقارت، پولدارهای تازه به دوران رسیده و نوکیسگی را حواله انتشار این عکس ها در چنین صفحاتی کردند.


بین افراد نوکیسه و تازه به دوران رسیده عده ای هستند که به خودروهای آخرین مدل‌شان می‌بالند و اعتقاد دارند هر آنچه از ثروت می خواستند خدا نصیب‌شان کرده و آنها هم وظیفه دارند ثروت خود را در چشم همه مردم فرو کنند. از اینجا شروع نوکیسگی پدید آمد و عده ای از مردم ایران به آن دچار شدند.

افراد نوکیسه با ثروت خود به خودنمایی، فخر فروشی و نمایان کردن شخصیت خود مشغول هستند و ثروت یکی از مهم ترین قدرت مند ترین ابزار خودنمایی و تفاخر این افراد است. اینگونه افراد با تفاخر تمام این مسئله را به دیگران نشان می دهند. اما غافل از این هستند که این کار آنها باعث بروز کینه و نفرت بین دیگران می شود.

 امروزه نوکیسگی در بطن جامعه ایران نفوذ کرده و این موضوع با چشم و هم چشمی رابطه تنگاتنگ دارد و فقط به زنان اختصاص ندارد چرا که در حال حاضر برخی مردان جامعه نیز دچار این بحران شده اند و آنها هم در جایگاهی که هستند به نوعی می خواهند خودنمایی و فخر فروشی کنند. فرخ فروشی زنان با لوازم منزل، طلا و جواهرات، پوشاک، سفرهای متنوع، پاساژگردی، رفتن به سالن های زیبایی و مزون، آخرین مدل موبایل و گاهی ماشین دیده می شود و فخر فروشی بین مردان با تعویض اتومبیل، گوشی موبایل، رفتن به باشگاه های ورزشی گران قیمت، سفربه کشورهای خارجی به نمایش گذاشته می شود.


بحران نوکیسگی در جامعه امروزی تبدیل به یک بحران پیچیده شده است و باید به دنبال راه حل اساسی برای آن باشیم. متاسفانه وقتی در خانواده ایی برخی پدر و مادرها با بزرگ نمایی به دنبال کسب اسم و رسم هستند دیگر چه انتظاری می توان داشت فرزندان آن خانواده دچار نوکیسگی نشوند!

بهترین راه برای اینکه بتوان خانواده های نوکیسه را از خودنمایی و تفاخر دور کرد تبلیغات غیرمستقیم است که حالت شعارگونه نداشته باشد. به عنوان مثال در این یکی، دو‌سال اخیر فرهنگ کارهای خیرخواهانه که هنرمندان هم با آن همراه شده‌اند، شدت بیشتری گرفته‌است. یکی از مزیت کارهای خیرخواهانه و فعالیت در "ان‌جی‌او" این است که افراد از نزدیک با مشکلات دیگران آشنا‌می‌شوند و ناخواسته وارد معنویتی می‌شوند که می‌تواند خیلی از زرق‌وبرق‌ها را از چشم بیندازد.

این در مورد بچه‌ها مصداق بالایی دارد. چرا که اگر از دوران کودکی و سنین پایین به فرزندمان یاد بدهیم که با هر قشری دوستی کند و صرفا انتخابی از بین بچه‌های پولدار نداشته باشد، موضوعاتی مثل خودرو آخرین مدل و ساعت مارک از ذهنش پاک می شود و از بین می‌رود.

در جامعه خودنمایی هر روز در حال افزایش است و فاصله طبقاتی نیز همچنان زیاد می شود. تفاوت بین فاصله طبقاتی در جامعه و میزان درآمد افراد باعث بروز نوعی نفرت می شود. نفرتی که بین افراد فقیر و غنی به وضوح دیده می شود. به عنوان مثال تصادف پورشه زرد و مرگ دوجوان را به خاطر دارید هنوز یک سال هم از آن اتفاق نمی‌گذرد. همه الفاظ رکیک و کینه و نفرت دیگران را به یاد دارید که چطور بر سر این دو جوان آوارشد. ثروتمندبودن و داشتن پورشه زرد تنها جرم آن دو جوان بود!

 تغییرات فرهنگی، از بین رفتن ارزش ها و معیارهای اصولی زندگی باعث رواج هرچه بیشتر نوکیسگی در جامعه ایران شد. داشتن خودروی مدل بالا، خانه و ویلای لوکس، وسایل منزل گران قیمت و مد روز، تیپ و ظاهر جدید و ... مردم را از زندگی ساده و عادی دور کرد و کم کم اکثر افراد جامعه به زندگی های لوکس و مجلل روی آوردند و عادت کردند.

برخی از افراد برای فخر فروشی با چشم و هم چشمی ثروت خود را به رخ دیگران می کشند و همین چشم و هم چشمی به طبقات پایین جامعه نیز نفوذ کرده است و باعث شده آنها هم به نوعی رقابت با یکدیگر مشغول شوند.

باید برای بحران نوکیسگی به دنبال سرچشمه پیدایش آن در جامعه باشیم و از دید آسیب به ان نگاه کنیم تا بتوان راه چاره مناسبی برای آن پیدا کرد. چرا که باعث آسیب پذیری در جامعه می شود.

گزارش از: مه جبین محمدی