کد مطلب: 105896
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۲
به تازگی یک اسلحه آبپاش جالب عرضه شده که قابلیت نفوذ به دیوارها و موانع و خاموش کردن آتش را دارد و می‌تواند در ناوگان آتش‌نشانی مورد استفاده قرار بگیرد.
 
به گزارش ایران خبر، فناوری جدیدی که برای آتش‌نشانان امکان خاموش کردن آتش پشت موانع را فراهم می‌کند توسعه یافته و در حال حاضر مورد استفاده نیروی هوایی و دریایی آمریکا است.
 
"پیرولنس" (PyroLance)، یک اسلحه آبپاش است که می‌تواند به پشت موانعی همچون استیل، بتن، آجر یا شیشه ضدگلوله نفوذ کرده و آتش پشت آنها را با آب خاموش کند.
 
این اختراع، با فشار آب و گرانیت، به مواد نفوذ و در آنها یک سوراخ سه میلی‌متری ایجا می‌کند.
 
 
 
آب می‌تواند از راه این سوراخ به شعله‌هایی که در طرف دیگر دیوار هستند، اسپری شود.
 
این فناوری، تاکنون علاوه بر نیروی دریایی و هوایی آمریکا، مورد استفاده تعدادی از فرودگاه‌ها و خدمات آتش‌نشانی سرتاسر جهان قرار گرفته است.
 
"اسکات الکساندر" (Scott Alexander)رئیس شرکت "پیرولنس" گفت که قانع کردن آتش‌نشان‌ها درباره اینکه شرکت قصد بیکار کردن آنها را ندارد، دشوار است.
 
 
در وبسایت این شرکت آمده است: پیرولنس می‌تواند ظرف سه‌ثانیه در مواد سختی که آتش را احاطه کرده‌اند نفوذ کند.
 
این ابزار می‌تواند در 30 ثانیه به یک دیوار آجری دو جداره یا تخته سه‌لایی، در 35 ثانیه به بلوک بتنی، در 10 ثانیه به یک ورقه آلومینیومی و در سه ثانیه به یک هواپیمای باری شرکت "فدکس"(FedEx) نفوذ کند.
 
این دستگاه می‌تواند فضای بسته‌ای که با سرعت قابل توجهی در آتش گرفتار شده است، خنک کند و در مدت کمتر از 60 ثانیه، دما را از حدود 1,500 درجه فارنهایت به 200 درجه فارنهایت برساند.
 
هنگامی که این ابزار به مانعی نفوذ می‌کند و در یک فضای بسته، آب را به روی شعله‌ها می‌پاشد، برای کاهش فرصت بازافروختگی، مقدار متوسطی از اکسیژن پمپاژ می‌شود.
 
 
در وب‌سایت شرکت آمده است: آتش‌نشانان می‌توانند با استفاده از این وسیله، هنگامی که بیرون و در یک موقعیت ایمن، محافظت‌شده و تدافعی قرار دارند، حریق را کنترل کنند.
 
این اسلحه آبپاش، هنگام استفاه، جرقه و حرارت تولید نمی‌کند.
 
این ویژگی برای پیرولنس امکان نفوذ سریع یا برش بیشتر مواد را بدون ایجا گرما یا جرقه اضافی فراهم می‌کند.
 
به علاوه، پیرولنس بدون نیاز به هر ابزار دیگری، هم یک ابزار دفاعی و هم یک ابزار تهاجمی است.