کد مطلب: 154704
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۳
نزدیک به  ۱۵ سال از روزی که هیات وزیران منطقه دره «گردو» اراک را منطقه نمونه گردشگری اعلام کرد، می گذرد، اما در طول این سالیان، گردگشری «گردو» درگیر موازی کاری‌ها و کوتاهی‌های بسیار بوده است و طرح توسعه گردشگری آن بین ادارات مختلف دست به دست می‌شود و با وجود گذشت سالیان زیادی از تصویب این طرح، عملا اقدام خاصی صورت نگرفته و به نظر می‌رسد با این روند لاک‌پشتی اقدامات و تنگ شدن حلقه اقتصاد، حداقل باید یک دهه یا بیشتر منتظر ماند تا دره گردو به یک منطقه گردشگری تمام و کمال تبدیل شود و بتواند گردشگران را از گوشه و کنار استان و حتی کشور به خود جذب کند و حتی به اقتصاد گردشگری شهر «اراک» کمک کند.
 
دره «گردو» با وسعت ۱۰۰ هکتار در جنوب شهر «اراک» واقع شده و به لحاظ جغرافیای خاصش سالیان بسیاری است که مورد توجه طبیعت‌گردان، ورزشکاران و کوهنوردان است.
شهر اراک فاقد منطقه تفریحی و گردشگری مناسب است و به نظر می‌رسد "گردو" به عنوان منطقه ای شناخته شده و مورد علاقه اراکی ها بهترین گزینه برای جبران این کاستی است.
با وجود استقبال از سوی شهروندان اراکی و برگزاری برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلف در این منطقه، تقریبا هیچگونه زیرساخت خدماتی و رفاهی در این منطقه وجود ندارد و ۱۵ سال است که تنها، عنوان یک منطقه گردشگری را یدک می کشد.
سال‌های زیادی طرح توسعه گردشگری بین ادارات دست به دست شد و به علت عدم تفاهم و تبادل، بین سازمان‌ها و ادارات استان مرکزی معطل ماند.
در سال ۱۳۹۴ پس از یک وقفه طولانی در انجام اقدامات توسعه گردشگری در منطقه، با امضای تفاهم نامه ای، شهرداری به عنوان سرمایه‌گذار مادر در منطقه نمونه گردشگری دره «گردو»، متولی مدیریت اراضی این منطقه شناخته شد، اما با وجود این تفاهم‌نامه عملا اتفاقی در منطقه نیفتاد چراکه این اراضی متعلق به شهرداری اراک نبود، از طرفی دره گردو در حریم شهر واقع است و به لحاظ قانونی شهرداری‌ها نمی‌توانند در حریم شهر فعالیت‌های عمرانی و زیرساختی انجام دهند.
در ابتدای سال ۹۶ با ایجاد تغییراتی در برخی از بندهای توافق‌نامه بین میراث فرهنگی و شهرداری، مجددا توافق‌نامه جدیدی به امضای دو طرف رسید، اما با توجه به روی کار آمدن شورای شهر دوره پنجم و ایجاد تغییرات پی در پی در شهرداری اراک، آخرین توافق‌نامه منعقد شده نیز روی اجرا به خود ندید.
بخشی از اراضی طرح، داخل حریم و در مالکیت دولت به نمایندگی سازمان ملی زمین و مسکن و بخشی از آن در خارج از حریم شهر اراک و از اراضی ملی و در اختیار منابع طبیعی است و بخشی هم اوقافی است.
اجرای طرح گردشگری دره «گردو» در سال ۱۳۹۷ نیز درگیر جلسات و ناهماهنگی‌ها شد، اما در تیرماه ۱۳۹۸ اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی دره «گردو» را به عنوان یک منطقه نمونه گردشگری براساس طرح جامعی به شهرداری اراک واگذار کرد.
در خرداد ۱۳۹۹ استاندار مرکزی در بازدید از دره گردو اعلام کرد که قرار است عملیات عمرانی از سوی شهرداری اراک در چهار جبهه منطقه گردشگری گردو اراک کلید بخورد و در راستای ایجاد راه و جاده دسترسی، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای کاربری‌های تجاری، فرهنگی و گردشگری و آبرسانی به منطقه بالادست ۹۷ هکتاری و فضای سبز، اقدامات موثری صورت بگیرد.
در بودجه امسال شهرداری اراک، ۱۵۰ میلیارد ریال برای منطقه گردشگری گردو پیش‌بینی شده و استانداری مرکزی  نیز، ۵۰ میلیارد ریال برای آبرسانی به مناطق بالادست و فضای سبز این منطقه در نظر گرفته است.
با توجه به ابلاغ طرح جامع منطقه گردشگری دره گردو، شهرداری اراک موظف به تامین زیرساخت‌های لازم در منطقه است که از خردادماه کار خود را با انتخاب پیمانکار آغاز کرده است.
قرار است در گام اول در مسیر رود کنار دره، نشیمن‌گاهی برای مردم آماده شود و سپس اقدامات لازم جهت هدایت آب و تاسیسات انجام گیرد، همچنین از کمربندی جنوبی به جهت ایجاد راه دسترسی به منطقه، پروژه‌ای در دستور کار است که سازمان عمران شهرداری اجراکننده آن خواهد بود و این منطقه با توسعه زیرساخت‌های آب و برق و تاسیسات شهری، توسعه فضای سبز و کاشت درختان و تکمیل رینگ، آماده سرمایه گذاری است.
 آنچه بیشتر از آماده‌سازی این منطقه برای سرمایه‌گذاری حائز اهمیت است، حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی است که هنوز افقی برای آن ترسیم نشده است.
۶ ماه از سال ۹۹ گذشته و هنوز راه و شهرسازی با وجود ابلاغ طرح جامع گردشگری منطقه، اقدامی جهت اعلام نحوه واگذاری زمین به شهرداری نکرده و شهرداری نیز در این مسیر گامی برنداشته است.
راه و شهرسازی می‌گوید هرگونه واگذاری زمین دولتی به اشخاص حقیقی و حقوقی، پس از تصویب کاربری و امضای نقشه جانمایی از سوی مدیران عضو کارگروه امور زیربنایی شورای توسعه و برنامه ریزی استان صورت می‌پذیرد.
هنوز هم مالکیت زمین‌های گردو با راه و شهرسازی است و شهرداری به دنبال آن است که زمین ها را بخرد یا مجوز بهره‌برداری بلندمدت آن را بگیرد.
مدیر کل راه و شهرسازی می‌گوید تاکنون علیرغم واگذار نشدن زمین به شهرداری هیچگونه ممانعتی از کار اجرایی به عمل نیامده است و شهرداری اراک هیچگونه مراجعه‌ای به اداره کل راه و شهرسازی جهت ارائه مستندات همچون موافقت اصولی میراث فرهنگی یا ارائه تقاضای واگذاری عرصه پس از تصویب نقشه نداشته است.
بعید نیست که در آینده ای نه چندان دور اقدامات شهرداری در زمینی که هنوز واگذاری آن صورت نگرفته، خود به پرونده ای جدید و سنگی تازه در مسیر ساماندهی این دره تبدیل شود.
طرح گردشگری دره گردو شامل کاربری‌های مختلف همچون بوستان خانواده، بوستان خطی کنار رود، پذیرایی سبک، خدمات بین‌راهی، تفریحی، ورزشی، فرهنگی، تجاری، اقامتی، درمانی، تاسیسات و تجهیزات شهری، آموزشی و پارکینگ است.
شهر اراک فاقد منطقه تفریحی و گردشگری مناسب است و به نظر می‌رسد "گردو" به عنوان منطقه ای شناخته شده و مورد علاقه اراکی ها بهترین گزینه برای جبران این کاستی است.
۶ ماه از سال ۹۹ گذشته و هنوز راه و شهرسازی با وجود ابلاغ طرح جامع گردشگری منطقه، اقدامی جهت اعلام نحوه واگذاری زمین به شهرداری نکرده و شهرداری نیز در این مسیر گامی برنداشته است.
دره «گردو» با وسعت ۱۰۰ هکتار در جنوب شهر «اراک» واقع شده و به لحاظ جغرافیای خاصش سالیان بسیاری است که مورد توجه طبیعت‌گردان، ورزشکاران و کوهنوردان است.
منبع : خبرگزاری ايسنا