کد مطلب: 159403
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۳
 
نمایی از یک زمین بازی در انتهای خیابان شهید خیابانی. این زمین در گذشته خاکی بود و برای فوتبال استفاده می‌شد اما با آسفالت شدن آن و قرارگیری سبد بسکتبال در آن تغییر کاربری داد.
نمایی از فلکه اول شهران که بزرگ‌ترین میدان این محله است. در گذشته که زیرگذر شهران وجود نداشت این فلکه، با نام فلکه دوم شناخته می‌شد.
در خیابانی که از فلکه اول به خیابان کوهسار می‌رسد تعمیرگاه‌های ماشین زیادی وجود دارد و ساکنین این محله برای تعمیر ماشین‌‌های خود علاوه بر میدان الغدیر به این خیابان مراجعه می‌کنند.
بالاتر از نیروگاه برق در خیابان شهران زمین بزرگی وجود دارد که در گذشته از آن به عنوان زمین فوتبال استفاده می‌شد اما در سال‌های اخیر و در روزهای شنبه، بازاری محلی در آن شکل می‌گیرد.
یکی از ایستگاه‌های خط۶ مترو که در خیابان کوهسار واقع شده است.
یکی از راه‌های دستری به خیابان کوهسار عبور از خیابان نیما یوشیج است. در انتهای این خیابان چند سفره‌خانه سنتی هم وجود دارد. خیابان نیما یوشیج به خیابان هاشمی‌زاده و در نهایت به خیابان کوهسار می‌رسد.
در سال‌های اخیر ساخت‌و‌ساز رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها در پارک جنگلی کوهسار افزایش پیدا کرده است و مردم علاوه بر استفاده از آلاچیق‌ها به این مراکز هم مراجعه می‌کنند.
در زمین بازی بزرگی که در انتهای خیابان شهید خیابانی قرار دارد، مردم به ورزش‌هایی مثل بسکتبال، فوتبال، پیاده‌روی، بدمینتون، تنیس روی میز و حتی بوکس می‌پردازند.
نمایی از یک شهربازی کوچک د پارک جنگلی کوهسار که هنوز ساخت آن به اتمام نرسیده است.
بخش جنوبی خیابان شهران که در گذشته فلکه اول را به دوم متصل می‌کرد اما با تخریب فلکه اول و ساخت زیرگذر حالا به میدان الغدیر می‌رسد. میدانی که بین محله شهران و شهرزیبا قرار دارد.
دستگاه سنجش آلودگی هوا که در فلکه اول شهران قرار دارد.
نمایی از اتوبان شهید باکری که محله شهران از شرق به آن منتهی می‌شود.
با افزایش اجاره‌بهای مغازه‌ها دست‌فروشی در این محله افزایش پیدا کرده است.
مرکز خرید سامان که در خیابان یکم شهران قرار دارد از مراکز تجاری مهم این محله به شمار می‌آید.
ایستگاه اتوبوسی در بخش جنوبی خیابان شهران که در نزدیکی مسجد قائم آل‌محمد و رو‌به‌روی فرهنگ‌سرای معرفت قرار دارد.
انتهای کوچه‌های شرقی خیابان شهید خیابانی به پارک شرق آزادی منتهی می‌شود. این مکان در گذشته یک زمین خاکی بدون استفاده بود اما حالا ساکنین این خیابان همراه با فرزاندان‌شان از این پارک استفاده می‌کنند.
در زمین بازی انتهای خیابان شهید خیابانی، مردم از سنین و قشرهای مختلف دور هم جمع می‌شوند و وقت خود را به گفت‌و‌گو و معاشرت می‌گذرانند.
از مراکز تفریحی مهم محله شهران می‌توان به سفره‌خانه‌های سنتی آن اشاره کرد. این سفره‌خانه سنتی در قسمت شمالی خیابان شهران و در نزدیکی پارک جنگلی کوهسار واقع شده است. علاوه بر ساکنین شهران، از دیگر محله‌های تهران به این سفره‌خانه‌ها مراجعت می‌کنند.
نمایی از زمین بازی که در انتهای خیابان شهید خیابان و در نزدیکی پارک شرق آزادی واقع شده است.
محصولات باغات کن و دیگر باغات تهران در بافت قدیمی محله شهران در کنار خیابان به فروش می‌رسد.
یکی از کوچه‌باغ‌های قدیمی محله شهران که بالاتر از میدان سوم شهران قرار دارد.
خیابان باریک شهید اسحاقی که دو خیابان نیرو و شهران را به هم می‌رساند. در گذشته این خیابان باریک دو طرفه بود و اهالی برای عبور از آن با دردسر مواجه می‌شدند اما با یک‌طرفه شدن آن تقریبا این مشکل حل شده است.
شهران یک پمپ بنزین کوچک دارد که در انتهای خیابان اصلی شهران و در نزدیکی انبار نفت واقع شده است. این پمپ بنزین که در همه ساعات شبانه‌روز باز نیست، به علت کم بودن تعداد نازل‌ها، در بعضی از ساعات بسیار شلوغ می‌شود.
نمایی از اتوبان شهید باکری و یکی از خروجی‌های آن که اتوبان را به محله جنت‌آباد متصل می‌کند.
یک زمین فوتبال که در پارک بهار آزادی در فلکه دوم شهران قرار گرفته است.
نیروگاه برق شهران که بین دو خیابان نیرو و خیابان اصلی شهران قرار گرفته است. خیابان نیرو یک منطقه مسکونی است و کارشناسان بارها درباره خطر سکونت در نزدیکی این نیروگاه هشدار داده‌اند.
نمایی از شنبه‌بازاز شهران که در زمینی بزرگ واقع در خیابان اصلی شهران برپا می‌شود.
حضور حیوانات به خصوص سگ‌ها در محله شهران به خصوص در نزدیکی پارک جنگلی کوهسار مشهود است. بعد از شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی مردم تعداد این سگ‌ها که به نزدیکی مناطق مسکونی می‌آیند بیشتر هم شده است.
مراکز امن اضطراری محله توسط شهرداری‌ مشخص می‌شوند تا ساکنین هر محله در مواقع اضطراری به آن مراجعه کنند. پارک بهار آزادی که در فلکه اول شهران قرار دارد یکی از این مراکز این محله است.
نمایی از انبار نفت تهران که در انتهای خیابان اصلی شهران قرار دارد. روزانه حدود ۳۰۰ تانکر حمل سوخت از مخازن این انبار بارگیری می‌کنند و به پمپ‌های بنزین سراسر شهر می‌روند. بعد از انفجار بیروت حساسیت‌ها نسبت به این انبار که در نزدیکی منطقه مسکونی قرار دارد بسیار بیشتر شد.
در خیابان هاشمی‌زاده که مابین خیابان شهران و کوهسار قرار داردُ مجتمعی مسکونی به نام شهرک اوپی‌جی قرار دارد که بزرگ‌ترین مجتمع مسکونی این محله است.
علاقه‌مندان به ورزش شطرنج در سنین مختلف به ‍ارک بهار آزادی در فلکه دوم شهران می‌روند تا از امکانات آن استفاده کنند.
کارشناسان حوزه سلامت بارها نسبت به نزدیکی دکل‌های فشار قوی به مناطق مسکونی و خطرهای آن هشدار داده‌اند. در محله شهران هم ساختمان‌های مسکونی در نزدیکی این دکل‌ها قرار گرفته‌اند.
نمایی از ساختمان‌هایی در خیابان شهید خیابانی. برج‌های کاشانه که بزرگ‌ترین برج‌ مسکونی این خیابان است هم در انتهای این تصویر دیده می‌شوند.
شهران هم مانند بسیاری از محله‌های تهران، تلفیقی از بافت قدیمی و جدید است و هنوز هم باغات زیادی در این محله وجود دارد.
یک ساختمان که مابین خیابان نیما یوشیج و خیابان مهرانی قرار دارد و دکل‌های برق فشار قوی آن را احاطه کرده‌اند.
نمایی از اتوبان شهید باکری از بالای پل شهید همت. محله شهران از شرق به اتوبان شهید باکری و از جنوب به اتوبان شهید همت منتهی می‌شود.
اتوبان شهید باکری مابین دو محله جنت‌‌آباد و شهران قرار دارد از شمال به حصارک و از جنوب به اتوبان کرج می‌رسد.
به خاطر حضور انبار نفت در محله شهران، تانکرهای سوخت‌رسانی برای بارگیری باید از این محله عبور کنند.
یکی از تفریحاتی که در محله شهران انجام می‌شود موتورسواری است. علاقه‌مندان به این رشته در برخی از فصول سال که پیست پارک جنگلی کوهسار شرایطی مساعدی دارد به آن‌جا مراجعت می‌کنند.
خیابان شهید خیابانی که در گذشته وسک نامیده می‌شد از خیابان‌های اصلی شهران به شمار می‌آید. این خیابان تا سال قبل کاملا مسکونی بود اما در سال‌های اخیر و با افزایش ساختمان‌سازی تعداد مغازه‌های آن افزایش پیدا کرده که همین باعث ایجاد ترافیک در ساعات پایانی روز در این خیابان می‌شود.
نمایی از خیابان اسحاقی که دو خیابان نیرو و شهران را به هم وصل می‌کند. بافت قدیمی شهران در این منطقه کاملا به چشم می‌آید و تالارهای ‍ذیرایی هم در آن قرار دارند.
رو‌به‌روی فلکه سوم شهران جایی است که آخرین و اولین ایستگاه محله شهران قرار گرفته است. ساکنین این محله برای دسترسی به نقاط دیگر شهر از جمله مترو، از اتوبوس‌های این خط استفاده می‌کنند.
باقت قدیمی شهران درست از کنار خیابان اصلی این محله آغاز می‌شود و هنوز هم در آن کوچه‌‌باغ‌های زیایی وجود دارد.
بیشتر سفره‌خانه‌های سنتی محله شهران و کوهسار در بافت سنتی این محله‌ها قرار گرفته است.
نمایی از قسمت جنوبی پارک شرق آزادی که در خیابان شهید خیابانی قرار دارد. باوجود دکل‌های برق فشار قوی مردم این محله این پارک برای گذراندن اوقات فراغت خود استفاده می‌کنند.
پارک بهار آزادی که در نزدیکی فلکه دوم شهران واقع شده است یکی از مراکز تفریحی شهران به حساب می‌آید. در این پارک دستگاه‌های ورزشی، میزهای تنیس روی میز و شطرنج وجود دارد.
منبع : خبرگزاری ايسنا