کد مطلب: 115750
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۱
وزیر دارایی فرانسه با اشاره به سیاست آمریکا برای وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران گفت که کشورهای اروپایی باید برای دفاع از حاکمیت اقتصادی خود دست به اقدام فوری بزنند.
 

به گزارش ایران خبر، برونو لومیر وزیر دارایی فرانسه در گفت‌وگو با روزنامه فیگارو درباره درخواست اروپا از واشنگتن برای در نظر گرفتن استثنائاتی برای شرکت‌های اروپایی طرف تعامل با ایران گفت که آمریکا با این پیشنهاد فرانسه مخالفت کرده است.

به نوشته روزنامه الشرق‌ الاوسط، لومیر همچنین تاکید کرد: اروپا به اقدام سریع و ایجاد ابزارهای لازم برای دفاع از خود و حاکمیت اقتصادی‌اش در برابر تحریم‌های فرا مرزی آمریکا نیاز دارد.

وی افزود: ما شرکت‌هایی مانند توتال، رنو و پژو و شرکت‌های دیگری داریم که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند. من با همتای آمریکایی‌ام گفت‌وگو کردم و به او درباره میزان تناقض این تصمیمات با آنچه ما و متحدان آمریکایی‌مان می خواهیم ایجاد کنیم، اطلاع دادم و از او خواستم بعضی شرکت‌ها را مستثنی کند یا مهلت‌های طولانی‌تری به آنها داده شود. انتظار زیادی درباره پاسخ آمریکا ندارم.

به گزارش ایران خبر، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه مه ضمن خروج از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد که قصد دارد تحریم‌ها علیه تهران را بازگرداند. این مسئله نگرانی‌هایی را برای اروپایی‌هایی که با ایران تجارت می‌کنند ایجاد کرده است. آنها هراس دارند که در صورت ادامه تعامل با ایران هدف مجازات واشنگتن قرار گیرند.

خبرگزاری رویترز به تازگی گزارش داد که پاریس از واشنگتن خواسته است تا بعضی شرکت‌های فرانسوی را مستثنی کند یا مهلت‌های طولانی‌تری به آنها بدهد اما مایک پمپئو وزیر امور خارجه و استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در نامه‌ای درخواست اروپا را برای در نظر گرفتن استثنائاتی در خصوص تحریم‌هایی که واشنگتن قرار است به طور مجدد علیه تهران وضع کند، رد کردند.

این دو وزیر آمریکایی در این نامه خود خطاب به همتایان خود از انگلیس، فرانسه و آلمان تاکید کردند که واشنگتن به دنبال اعمال فشار اقتصادی بی‌سابقه علیه ایران پس از خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و از این رویکرد چشم‌پوشی نخواهد کرد، مگر اینکه یک تغییر آشکار، قابل لمس و ادامه‌دار در سیاست‌های ایران مشاهده کند.

پمپئو و منوچین در ادامه نامه خود تصریح کردند: خروج رییس‌جمهور از برجام تنها برای یک دلیل ساده بود؛ این توافق ایمنی مردم آمریکا را تضمین نمی‌کرد بنابراین ما در شرایطی نیستیم که استثنایی برای این سیاست خود قائل شویم مگر در شرایط بسیار خاص و در صورتی که منافع امنیت ملی ما به طور آشکار تامین شود.

این نامه در پاسخ به درخواست وزیران امور خارجه و دارایی انگلیس، فرانسه و آلمان بوده است که ماه گذشته ضمن ابراز تاسف از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام گفتند که انتظار دارند این کشور استثنائاتی را برای آنها قائل شود، از جمله تضمین اینکه تاثیرات فرا مرزی تحریم‌های ثانویه آمریکا شامل افراد و شرکت‌های اروپایی نشود.

هر چند آمریکا از متحدان خود خواسته است تا واردات نفت ایران را از چهار نوامبر متوقف کنند احتمال در نظر گرفتن استثنائاتی در شرایط خاص را رد نکرده است. قیمت‌های نفت در یک ماه گذشته پس از اعلام سیاست جدید آمریکا برای کاهش صادرات نفت ایران و ارزیابی تاثیر این اتفاق بر بازارهای جهانی افزایش یافته است.

کارشناسان و تحلیلگران حوزه نفت تاکید می‌کنند که حذف نفت ایران از بازارهای جهانی حتی در صورتی که عربستان سعودی تولیدات خود را به عدد بی‌سابقه ۱۰.۸ میلیون بشکه در روز افزایش دهد، شرایط را در بازار نفت سخت خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری ايسنا