کد مطلب: 121001
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۳
محسن هاشمی: بخشی از اصلاح طلبان فکر می کنند شهردار شدنم باعث از هم پاشیدگی شورای شهر می شود. برای ریاست شورا جایگزین هست، اما بنا بود کسی نرود تا باب نشود. مثل حجاب بانوان است، اگر شل کنند دیگر نمی شود کنترل کرد! البته در این شرایط شهردار شدن ریسک بالایی دارد و امکان موفقیت دشوارتر از گذشته است
 
به گزارش ایران خبر، الهه زارعی- تصویب و ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان و اعلام نظر از سوی نمایندگان مجلس و مسئولان ذی ربط دست به دست هم دادند تا سیدمحمدعلی افشانی، شهردار 59 ساله پایتخت از بهشت خداحافظی کند.
به رغم تمام دست و پا زدن های اعضای شورای شهر تهران و دست به دامن شدن به هر گونه قانون و تبصره ای برای نگه داشتن افشانی بر مسند قدرت شهرداری بالاخره آنها باید خود را برای معرفی فرد جدید برای اداره کلانشهر تهران آماده کنند. گزینه های مختلفی برای تکیه بر صندلی شهردار پایتخت به طور غیررسمی به گوش می رسد که می توان به نام های «علی اصغر مونسان» رئیس سازمان میراث فرهنگی، «پیروز حناچی» معاون شهرسازی شهردار، «عباس آخوندی» وزیر مسکن و شهرسازی و «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران اشاره کرد که از میان آنها تنها پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی به طور نامحسوس برای تصدی این پست اعلام آمادگی کرده است. وی در صفحه توئیتر خود نوشته است: «بخشی از اصلاح طلبان فکر می کنند شهردار شدنم باعث از هم پاشیدگی شورای شهر می شود. برای ریاست شورا جایگزین هست، اما بنا بود کسی نرود تا باب نشود. مثل حجاب بانوان است، اگر شل کنند دیگر نمی شود کنترل کرد! البته در این شرایط شهردار شدن ریسک بالایی دارد و امکان موفقیت دشوارتر از گذشته است.» وی که دیروز گفته بود باید تا پنجشنبه هفته جاری صبر کرد تا با اعلام نظر نهایی وزیر کشور، تکلیف شهردار تهران مشخص شود با این توئیت به حواشی شهردار شدن خود دامن زده است. 
گزینه احتمالی ریاست شورای شهر بعد از هاشمی
اگر اصلاح طلبان با نادیده گرفتن میثاق نامه ای که از آن حرف می زنند بر سر به قدرت رساندن محسن هاشمی به توافق برسند به احتمال قوی احمد مسجد جامعی که در لیست اصلاح طلبان نفر دوم پس از هاشمی قرار گرفته بود، به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب می شود و محسن هاشمی بر صندلی شهردار تهران جلوس می کند. البته رئیس شورای شهر تهران خود بارها اذعا داشته این میثاق نامه ای که اصلاح طلبان از آن صحبت می کنند را امضا نکرده است.
این نخستین بار نیست که نام محسن هاشمی در لیست گزینه های شهرداری تهران می درخشد، قبلا هم چانه زنی ها و رایزنی های بی حاصلی برای انتخاب محسن هاشمی به عنوان شهردار انجام شده بود که با وسط کشیده شدن میثاق نامه بی سرانجام ماند. اما باید منتظر ماند و دید این بار تلاش های برخی از چهره های اصلاح طلب برای ورود هاشمی به شهرداری به ثمر خواهد نشست یا خیر.
اگر محسن هاشمی مدیریت شهری تهران را به دست بگیرد با خارج شدن وی از شورا احتمالا مهدی چمران عضو اصولگرای دوره قبل شورای شهر تهران وارد شورا می شود. با توجه به شرایط پیش آمده در حالیکه آینده تهران در گرو تصمیم شورایی هاست باید دید کدام گزینه شانس ورود به بهشت تهران را پیدا می کند.
منبع : ایران آنلاین