کد مطلب: 128481
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴
اهواز- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: عمده بیکاران کشور آنهایی هستند که مهارت های کافی یا حداقل عالی در رشته های مختلف ندارند.
 

به گزارش ایران خبر، محمد شریعتمداری ظهر امروز  در مراسم کلنگ زنی پتروشیمی کیمیای شهرستان اندیمشک اظهار کرد: نام زیبای اندیمشک با ایثار، جهاد، از خودگذشتگی و مهمان نوازی همیشه در ذهن مردم ایران همراه بوده است.

وی افزود: این مردم، مهماندار خیل عظیم رزمندگان اسلام بودند که برای حضور در پادگان های مرکزی اطراف اندیمشک و خوزستان به این منطقه سفر می کردند؛ همچنین بعد از دفاع مقدس نیز در ایام بهار مردم ایران در نقاط مختلف به اندیمشک می آمدند و یاد این خاطرات برای همه مردم کشور به یادماندنی است.

شریعتمداری بیان کرد: در دفاع مقدس موشک های ۹ متری و ۱۲ متری و حملات شدید رژیم بعثی صدام علیه اندیمشک بود ولی مردم این شهرستان، شهر را ترک نکردند و خودشان در خط مقدم در کنار سایر رزمندگان از ایران دفاع می کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پایگاه هوایی اینجا مرکز بزرگی بود که بلندپروازان جمهوری اسلامی ایران از آن بلند شده و خط مقدم را مورد حمایت قرار می دادند.

وی تصریح کرد: امروز همه مردم ایران باید اندیمشک را همراهی کنند و در ساخت و توسعه آن کنار مردم این شهرستان باشند.

شریعتمداری گفت: در شهرستان اندیمشک یک روحیه همدلی و همراهی ارزشمندی بین همه مسئولان از امام جمعه، نیروهای انتظامی، سه قوا و غیره وجود دارد که وحدت بی مثالی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: ۴۰  سال از عمر انقلاب گذشته و با مشکلات متعددی مواجه هستیم که قابل پنهان نیست ولی مردم کشور جوان هستند و رشد جمعیت به شکلی بوده که جمعیت فعلی کشور جوان است.

وی ادامه داد: در سال ۵۷ تعداد دانشجویان کشور ۱۶۰ هزار نفر بوده ولی امروز چهار و نیم میلیون نفر از فرزندان ایران در دانشگاه ها تحصیل می کنند که همه نیازمند کار و اشتغال در پایه هستند؛ بنابراین با بیکاری بخشی از این جوانان مواجه هستیم.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه مهارت افزایی در بین جوانان فارغ التحصیل در عرصه های گوناگون باید ایجاد شود، بیان کرد: عمده بیکاران کشور آنهایی هستند که مهارت های کافی در رشته های مختلف ندارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باید با همکاری بین آموزش و پرورش، نظام عالی آموزش و فنی و حرفه ای نسبت به افزایش مهارت آموزی دانش آموزان و دانشجویان اقدام کنیم.

وی اظهار کرد: دشمنان کشور فکر می کنند که اگر فشار را زیاد و نظام ارزی ایران را محدود و امکان مبادله علمی را از ایران بگیرد منجر به افزایش نارضایتی می شود ولی مردم به خوبی نقشه های دشمن را شناخته اند.

شریعتمداری بیان کرد: سفری به مسجدسلیمان داشتم و از کارگاه بزرگ سازندگی شرکت پتروشیمی این شهرستان بازدید کردم؛ آمونیاک تولیدی آن هم در ایران استفاده خواهد شد و هم به خارج از کشور صادرات می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این پروژه در اوج نقص ایران در سرمایه گذاری رخ می دهد؛ بر اساس قانون برنامه ششم مقرر شده تا در سال ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در ایران داشته باشیم که رشد هشت درصدی داشته باشد و به تبع باعث کاهش نرخ بیکاری شود.

وی اظهار کرد: از وام یک و نیم میلیارد دلاری که با نرخ چهار درصد توزیع می شود تاکنون ۷۵۰ میلیون دلار آن پرداخت و مرحله دوم پرداخت آن نیز شب گذشته شروع شده است.

شریعتمداری اظهار کرد: اعتباری بالغ بر ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان یعنی نیمی از بودجه عمرانی کشور ایران در روستاها و شهرها و بخش های زیر ۱۰ هزار نفر توزیع می شود تا اشتغال مولد برای مردم ایجاد شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نظارت بر پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در کشور گفت: به هر میزان که تقاضا برای اشتغالزایی پایدار روستایی در بانک ها تصویب شود و واقعا اشتغالزایی جدید داشته باشد را مورد حمایت قرار می دهیم و هیچ محدودیتی در پرداخت وام نداریم.

وی تصریح کرد: در چهل سالگی انقلاب باید بدانیم که در شروع انقلاب عدد تولیدی محصولات پتروشیمی زیر یک میلیون تُن بوده که امروزه به  ۶۰ میلیون تُن افزایش پیدا کرده است.

شریعتمداری بیان کرد: اوایل انقلاب شاید یک بیمارستان تأمین اجتماعی داشتیم ولی امروزه در ۳۷۰ نقطه کشور بیش از ۸۰ بیمارستان و درمانگاه های تخصصی پلی کلینیک خدمات رسانی دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ابتدای انقلاب در مجموع ۶ میلیون نفر از بیمه تأمین اجتماعی استفاده می کردند ولی امروز ۴۲ میلیون نفر از مواهب این بیمه بهره مند می شوند.

وی ادامه داد: صندوق بیمه عشایر و روستایی را راه اندازی و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش آن قرار دارند؛ همچنین بیش از ۱۰۰ هزار نفر روستایی نیز از مواهب بیمه بازنشستگی روستایی استفاده می کنند.

شریعتمداری بیان کرد: مشکلات گرانی، معیشتی، اشتغال و غیره برای مردم وجود دارد ولی با همه این احوال ۲۲ بهمن حضور باشکوهی برای حفاظت از جمهوری اسلامی ایران داشتند.

وی با بیان به اینکه نظام متعلق به مردم ایران است، گفت: ۲۵۰ هزار نفر شهید تقدیم این نظام شده و کسی نمی تواند پا روی خون شهدا بگذارد. فرزندان ایران با افتخارآفرینی در عرصه های مختلف همواره کنار مقام معظم رهبری برای حفظ نظام جمهوری اسلامی حضور دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: مجموعه ۵۰۰ مگاواتی برق که تاکنون بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده نیز با جلب منابع شخص ثالث یا خود صندوق وزارت طی برنامه ریزی مدونی به اتمام می رسد.

منبع : خبرگزاری مهر