کد مطلب: 132557
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
سفیر پاکستان در ژنو، به نمایندگی از اعضای سازمان همکاری‌های اسلامی، روز جمعه ۲۰ اردیبهشت با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم "میشل باشلت" کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، مراتب نگرانی عمیق دولت‌های عضو سازمان را از تصمیم اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه ابراز کرد.
 

به گزارش ایران خبر، سازمان همکاری‌های اسلامی در نامه مذکور با استناد به قطعنامه ۴۰/۲۱ (۲۰۱۹) شورای حقوق بشر، اقدام آمریکا را به‌منزله مشروعیت بخشیدن به تداوم اشغال این سرزمین‌ها توسط رژیم صهیونیستی، برشمرد.

در این نامه تاکید شده است که این اقدام آمریکا نقض صریح حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه بوده و بر خلاف منشور سازمان ملل متحد، اصول حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های مصوب شورای امنیت به‌ویژه قطعنامه‌های ۲۴۲ (۱۹۶۷)، ۳۳۸ (۱۹۷۳) و ۴۹۷ (۱۹۸۱) است.

در این نامه همچنین تاکید شده است که این اعلام غیرقانونی آمریکا بر اساس اصول حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های مصوب سازمان ملل، هیچ‌گونه تغییری در تبدیل وضعیت حقوقی بلندی‌های جولان به عنوان یک سرزمین اشغالی ایجاد نخواهد کرد. از کلیه اعضای سازمان ملل نیز خواسته شده است تا ضمن احترام به قطعنامه‌های مربوطه مصوب سازمان ملل، از به رسمیت شناختن هرگونه اقدامی که منطبق با این قطعنامه‌ها نباشد، اجتناب کنند.

در این نامه، اعضای سازمان همکاری‌های اسلامی تاکید کرده‌اند که هرگونه اقدام و تصمیم یک‌جانبه‌ای در به رسمیت شناختن حاکمیت این رژیم بر این سرزمین‌ها، مانع جدی در نیل به صلح و ثبات منطقه است.

در پایان از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته شده تا کلیه اقدامات ضروری را بر اساس قطعنامه مصوب مارس ۲۰۱۹ شورای حقوق بشر در این خصوص به کار گیرد.

منبع : خبرگزاری ايسنا