کد مطلب: 132718
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۸
معاون دبیر کل جنبش نجباء با اشاره به اینکه موضع رسمی دولت عراق در رابطه با تنش میان آمریکا و ایران نامعلوم است افزود: دولت عراق نباید مواضع دولت و ملت ایران در جنگ با داعش را فراموش کند.
 
به گزارش ایران خبر، نصر الشمری، معاون دبیرکل جنبش نجباء عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: گروه‌های مقاومت عراق آماده هدف قرار دادن منافع آمریکا در وقت مناسب هستند.
وی افزود: مقابله ما و آمریکا تا زمان خروج آنها و رژیم اشغالگر صهیونیستی از منطقه متوقف نخواهد شد.
الشمری با اشاره به اینکه این عقیده ما است و ما در رابطه با عقایدمان با هیچ کس تعارف نداریم، افزود: موضع رسمی دولت عراق در رابطه با تنش میان آمریکا و ایران تا به این لحظه نامعلوم است بنابراین قضاوت کردن در این رابطه زود است.
معاون دبیرکل جنبش نجباء در ادامه گفت: دولت عراق نباید مواضع دولت و ملت ایران در جنگ با داعش را فراموش کند زیرا زمانی که همه کشورها و زودتر از همه آمریکا پشت عراق را خالی کرد دولت و ملت ایران در کنار ما ایستادند.
به گزارش ایران خبر، پیش از این نیز جاسم موحان، نماینده ائتلاف اصلاح و سازندگی در پارلمان عراق گفت: موضع دولت عراق در رابطه با تنش میان ایران و آمریکا واضح و شفاف نیست. موضع پارلمان عراق در رابطه با تنش میان ایران و آمریکا و هر تنش منطقه‌ای و بین‌المللی دیگر واضح است و آن عدم دخالت عراق در درگیری‌ها و به کارگیری سیاست تعادل و به منظور دوری عراق از جنگ است زیرا هرگونه جنگی در منطقه رخ دهد عراق از آن آسیب خواهد دید.
این نماینده عراقی گفت: دولت باید همانند پارلمان رفتار کند و سیاست تعادل را به کار گیرد، موضع دولت عراق تا به امروز غیر واضح و غیر علنی بوده است این درحالی است که میان ایران و آمریکا تنش خطرناکی وجود دارد، از سوی دیگر اهداف سفر وزیر خارجه آمریکا به عراق تاکنون نامعلوم است پس دولت عراق باید موضع خود را به طور علنی و واضح به ملت، فراکسیون‌ها و پارلمان اعلام کند.
عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در آخرین موضع‌گیری خود در این رابطه اعلام کرده است: عراق به دنبال ایجاد همکاری با تمام همسایگان، کشورهای عربی، کشورهای منطقه و تمام کشورهای جهان از جمله ایران و آمریکا است. روابط عراق می‌تواند در تقویت امنیت و ثبات و همچنین شکوفایی اقتصادی منطقه و جهان سهیم باشد.
وی با اشاره به اینکه این روابط متوازن تأثیر مثبتی بر ثبات داخلی عراق داشته است افزود: عراق بر این باور است که گفت و گو و تفاهم تنها راه برای حل اختلافات کشورهای همسایه است و این کشور وارد هیچ محوری نخواهد شد، علاوه بر این موضع علنی عراق این است که بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نخواهد بود.
منبع : خبرگزاری ايسنا