کد مطلب: 133749
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۸
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما معتقدیم کوشش آمریکا برای حفظ جایگاه گذشته از طریق تحمیل هزینه‌های نامتعارف به دیگران محکوم به شکست است و با تحولات پرشتاب کنونی همخوانی ندارد.
 
به گزارش ایران خبر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص موضع کشورمان پیرامون جنگ تجاری ماه‌های اخیر بین آمریکا و چین، گفت: جنگ تجاری چین و آمریکا که در ماه‌های گذشته یکی از مهمترین چالش‌های بین‌المللی بوده، دارای ابعاد و پیامدهایی است که می‌تواند فراتر از سطح روابط دوجانبه این دو کشور پیش رود و توسعه و رفاه مردم جهان را هدف قرار داده است.
وی گفت: رویکرد تنش زا و بحران آفرین دولت آقای ترامپ، نه تنها در خروج غیرمسئولانه از توافقات بین‌المللی همانند توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ در موضوع هسته‌ای (برجام) و اعمال تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه علیه ملت‌ها نمود داشته است، بلکه در موضوع جنگ تجاری با چین نیز قابل مشاهده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: بر اساس همین رویکرد، آمریکا در مورد چین نیز با نگرشی زیاده خواهانه، برخورد می‌کند و در تلاش برای تحمیل ملاحظات سیاسی بر واقعیات اقتصادی بوده و از نظر جمهوری اسلامی ایران، این موضوع نیز نوعی تروریسم اقتصادی به شمار می‌رود که محکوم است.
موسوی تصریح کرد: آمارها و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که رویکرد دولت آمریکا که موجب شکل‌گیری این جنگ تجاری با چین شده است می‌تواند طی دو سال پیش رو تا ۶۰۰ میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی جهان بکاهد و این یعنی گسترش فقر و کاهش رفاه و استانداردهای زندگی در سطح جهان از این رو لازم است تجدیدنظری جدی در رویکرد دولت آمریکا نسبت به روندهای بین‌المللی و نوع مواجهه با واقعیاتی چون ترفیع قدرت دیگر بازیگران و افول نسبی قدرت آمریکا در جهان صورت گیرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ما معتقدیم کوشش آمریکا برای حفظ جایگاه گذشته از طریق تحمیل هزینه‌های نامتعارف به دیگران محکوم به شکست است و با تحولات پرشتاب کنونی، با هرم قدرت بین‌المللی همخوانی ندارد.
 
منبع : خبرگزاری مهر