کد مطلب: 133843
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۶
سفیر اسبق ایران در ایتالیا گفت: ما با نگاهی به آشفته بازار اتحادیه اروپا، متوجه شدیم که رویکرد اروپا نسبت به آینده برجام و عملیاتی کردن مکانیسم مالی همچون «اینستکس» ضعیف تر شده است.
 
به گزارش ایران خبر، ابوالفضل ظهره وند سفیر اسبق ایران در ایتالیا در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص آینده روابط اروپا با ایران اظهار داشت: در انتخابات پارلمانی اروپا که اخیراً برگزار شد شاهد بودیم که احزاب راست افراطی رشد قابل توجهی را پیدا کردند و موفق شدند درصد خوبی از کرسی‌های پارلمان را نسبت به گذشته به دست آورند ولی در مجموع همچنان احزاب اتحادگرا و مخالف تضعیف اتحادیه اکثریت این پارلمان را در اختیار دارند.

وی گفت: نکته جالب در نتیجه انتخابات این است که جریان راست افراطی در کشورهایی چون فرانسه، آلمان و ایتالیا بیشترین رشد را داشتند اما در کشورهای اروپای شرقی چندان موفقیتی نداشتند که این نیز به نوبه جای تأمل و تحلیل دارد.

ظهره وند تصریح کرد: ترامپ، بولتون و برخی دیگر مقامات آمریکایی خیلی واضح از احزاب راست افراط‌گرای اروپا حمایت می‌کنند و خواهان فروپاشی اتحادیه اروپا هستند اما به نظر من مردم اروپا در برابر این سیاست آمریکا ایستادگی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که اروپا تجزیه و تضعیف شود.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا بیان کرد: از طرف دیگر، ایران هم با نگاهی به آشفته بازاری که اتحادیه اروپا با آن مواجه است متوجه شده که رویکرد اروپا نسبت به آینده برجام و اینکه بخواهد مکانیسم مالی همچون اینستکس را عملیاتی کند، ضعیف‌تر از گذشته شده است.

وی ادامه داد: اروپا قادر به مقابله در برابر سیاست‌های تحریمی و فشارهای آمریکا نیست و همچنان می‌خواهد با خرید زمان و امیدواری نسبت به اینکه جریانی مثل دموکرات‌ها در آمریکا روی کار آیند تا فشارها از روی اروپا کاسته شود، مسیر خود را ادامه دهند.

ظهره وند در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین به اعتقاد من تا سال ۲۰۲۰ که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را خواهیم داشت اتفاق خاصی در روابط با اروپا نخواهیم داشت و نباید انتظار داشته باشیم که از اروپایی‌ها آبی برای ما گرم شود.

منبع : خبرگزاری مهر