کد مطلب: 134110
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۸
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام تایید کرد که ایران سرعت تولید اورانیم غنی‌سازی شده را افزایش داده است.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از رویترز، یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشست شورای حکام اعلام کرد که ایران سرعت تولید اورانیم غنی‌سازی شده خود را افزایش داده است.

توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، توانایی ایران برای تولید اورانیم با غنای پایین را محدود کرده است. یوکیو آمانو در ادامه بدون اشاره به میزان افزایش تولید اورانیم غنی‌سازی شده توسط ایران تصریح کرد که مشخص نیست ایران در چه زمانی به سر حد محدودیت خود برای غنی‌سازی اورانیم خواهد رسید.

آمانو گفت: تعهدات ایران ذیل برجام دستاوردی مهم در راستی‌آزمایی هسته‌ای محسوب می‌شود. بنابراین امیدوارم از طریق گفت‌وگو، راه‌هایی برای کاهش تنش‌های کنونی پیدا شود. ضروریست که ایران به طور کامل تعهدات برجامی خود را اجرا کند.

او در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره افزایش تنش‌های هسته‌ای ایران سوال می‌کرد، گفت: شورای امنیت ملی ایران هشتم ماه مه اعلام کرد که برخی از تعهدات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد. من تمام این مسائل را تحت نظر دارم.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در به پاسخ به این سوال که "چرا برخلاف جلسات قبلی شورای حکام، آمانو در این جلسه پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ایش را تأیید نکرده است" گفت: من به خاطر بیانیه شورای امنیت ملی ایران تأیید نکردم. بیانیه ایران آنقدر واضح بود که جایز نیست بیانیه همیشگی‌ام را نطق کنم.

وی در ادامه تصریح کرد: من نمی‌گویم که ایران به تعهدات هسته‌ایش عمل نمی‌کند اما خلافش را نیز نمی‌گویم.

آمانو در رابطه با سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران نیز گفت که با اینکه اخیراً با وی تماسی نداشته است اما همیشه وی را در جریان تحولات قرار داده و "آبه خود می‌داند که چگونه گفت‌وگوهای سازنده‌ای با ایرانیان برقرار کند. "

وی در جواب به سوال " آیا ایران به توافقات هسته‌ایش عمل می‌کند" گفت: تأیید یا عدم تأیید پایبندی ایران از اهداف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکی از طرفین برجام نیست. آژانس وظیفه نظارت و راستی‌آزمایی دارد. در شرایط کنونی، با توجه به بیانیه ایران، جایز نیست که قضاوت و یا بیانیه‌ای در رابطه با پایبندی ایران صادر کنم. به همین خاطر به این سوال پاسخ ندادم.

آمانو در پاسخ به این سوال که "آیا درخواست ایران مبنی بر بازگشت آمریکا به برجام برای مذاکره با این کشور را قبول دارد" تصریح کرد: من در مقامی نیستم که در این باره اظهار نظر کنم. این یک مسئله کاملاً سیاسی است. واضح است که تنش‌ها در حال افزایش است، پس کاهش تنش‌ها پسندیده است. اینکار باید از طریق گفت‌وگو انجام شود. من درباره چهارچوب، موضوع و اینکه چه کسی باید در این نشست شرکت کند، اظهارنظر نمی‌کنم.

وی در پاسخ به "احتمال بازگشت آمریکا به برجام" بیان کرد: این یک سوال فرضی است و من در جایگاه پاسخ دادن قرار ندارم.

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه " با احتمال بقای برجام" عنوان کرد: من تنها باور دارم که برجام تحت فشار است.

آمانو در ادامه در پاسخ به اینکه ایران چگونه کاهش پایبندی‌های خود را به اطلاع آژانس رسانده است، اعلام کرد: سفیر ایران در وین، کپی بیانیه رسمی ایران را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحویل داد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که درباره احتمال تشکیل نشست فوق‌العاده شورای حکام در صورت بالاتر رفتن میزان اورانیم غنی‌شده ایران از ۳۰۰ کیلوگرم می‌پرسید، گفت: وظیفه من ارائه حقایق به شورای حکام است. تشکیل نشست مخصوص شورای حکام به من و دیگر کشورها بستگی دارد. شرایط نیز در این مسئله دخیل است. برخی از کشورها می‌توانند خواستار برگزاری جلسه شوند. شخص من نیز ممکن است با توجه به شرایط نشست، فوق‌العاده شورای حکام را ترتیب دهم.

منبع : خبرگزاری ايسنا