کد مطلب: 134924
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۲
سناتور دموکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتقاد از ترامپ، جنگ علیه ایران را غیرقانونی اعلام کرد.«برنی سندرز»، سناتور دمکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتقاد از سیاست‌های دولت ترامپ در غرب آسیا تاکید کرد آمریکا نباید خود را درگیر جنگ‌های بی پایان منطقه‌ای کند یا بخشی از جنگ طلبی‌های عربستان سعودی باشد.
 
به گزارش ایران خبر، سندرز همچنین درباره تصمیم ترامپ برای متوقف کردن حمله (به ایران) گفت: این مسئله مثل این می‌ماند که یک نفر سبدی پر از کاغذ را به آتش بکشد و بعد آن را خاموش کند؛ وی به ایجاد این بحران کمک و بعداً از حمله جلوگیری کرد. ما با رئیس جمهوری در آمریکا طرف هستیم که اول کسی است که فکر می‌کند جنگ با ایران چیزی است که برای این کشور (آمریکا) خوب است.سناتور دمکرات آمریکایی همچنین در مورد ادعای ترامپ درباره حملات محدود گفت: من نمی‌دانستم که حمله به کشوری دیگر با بمب فقط یک حمله محدود باشد؛ این کار اسمش اقدام جنگی است. دو مساله در این میان مطرح است, اول اینکه این کار همه ساختارهای جاری در خاورمیانه را به هم می‌ریزد. اگر فکر می‌کنید که جنگ کار بیهوده‌ای است, باید بگویم که جنگ در عراق یک فاجعه بود. من این را از صمیم قلب می گویم که جنگ با ایران حتی بدتر خواهد بود, انسان‌های بیشتری می‌میرند. ما نزدیک هجده سال است که در افغانستان هستیم, این کار پایان ندارد. من هر کاری که بتوانم برای متوقف کردن جنگ با ایران انجام می‌دهم.
سندرز در ادامه در مورد جنگ افزود: این کنگره آمریکاست که اعلان جنگ می‌کند نه رئیس جمهور؛ اگر وی اقدام به حمله به ایران کند, این کار غیر قانونی است. البته در برخی موارد, وضعیت اضطراری وجود دارد و من این را درک می‌کنم. اگر به من حمله شود, من نیز باید واکنش نشان دهم ولی هیچکس قبول ندارد که ما در قبال ایران, با چنین وضعیت اضطراری روبرو باشیم. از این رو هر کاری که بتوانم برای متوقف کردن این موضوع انجام می‌دهم.
وی ادامه داد عملکرد رئیس جمهور باید به شکلی باشد که به عربستان سعودی, که یک دیکتاتوری وحشتناک و بی رحم است, معترضان را می‌کشد, با زنان به شکل شهروند درجه سوم رفتار می‌کند, بگوید که کار ما دنبال کردن راهی که شما نشان می‌دهید نیست. شما باید با ایران به مذاکره بنشینید و ما نیز کمک می‌کنیم به توافق برسید. آمریکا در حال از دست دادن مردان و زنان و تریلیون ها دلار پول در جنگ‌های بی پایان خاورمیانه است.
سندرز گفت: ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و گمان نمی‌کنم که کسی این را انکار کند که وی به شدت در خصوص ایران, تحریک کننده عمل کرده و با دیکتاتوری حاکم بر عربستان سعودی رابطه خوبی دارد. این نقشی نیست که ما آن را بازی کنیم.
سندرز با اشاره به جنگ طلبی‌های عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقه خاورمیانه درباره طرح دولت ترامپ (موسوم به) معامله قرن و انتشار بخشی از اسناد اقتصادی این طرح گفت: این طرحی است که کوشنر بیان و تاکید کرده است که می‌خواهد این کار را انجام دهد؛ باید پرسید وی با چه کسانی کار می‌کرد؟ آیا با مردم فلسطین کار می‌کرد؟
سندرز گفت چرا در غزه کاری انجام نمی‌شود؟ آنجا فاجعه‌ای انسانی در جریان است؛ بیکاری شصت، هفتاد یا هشتاد درصدی در آنجا وجود دارد و شکی نیست که این مساله باعث جوش و خروش می‌شود. دقیق نمی دانم ولی گمان می‌کنم (کمک نظامی سالیانه آمریکا به اسرائیل) سه میلیارد دلار باشد ولی اگر من رئیس جمهور باشم با نتانیاهو صحبت می‌کنم و به وی می گویم که اگر ادامه کمک‌های نظامی آمریکا را خواستار باشد, باید با مردم فلسطین و منطقه با احترام رفتار کند./مهر
منبع : ایران آنلاین