کد مطلب: 134930
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۲
آرامکوی سعودی در حالی به دنبال کاهش پول‌های خرج شده برای وزارت نفت عربستان است که تلاش می‌کند در آستانه ارائه عمومی سهام خود، مرزهای بین دولت و این شرکت را مشخص‌تر کند.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از اویل‌اندگس، فایننشال‌تایمز با اشاره به منابع آگاه می‌گوید مساله اصلی که بسیار چالش‌برانگیز است، عادت آرامکوی سعودی برای پرداخت هزینه‌های وزارت نفت عربستان، شامل هزینه‌های اقامت خالد الفالح، وزیر انرژی، در هتل‌های لوکس و استفاده او از یکی از جت‌های این شرکت است. ۴ منبع آگاه به فایننشال‌تایمز گفته‌اند که این می‌تواند منجر به کناره‌گیری خالد الفالح از ریاست آرامکوی سعودی شود.

یکی از این منابع گفته است که این هزینه‌ها سال‌ها توسط آرامکو مخفی نگاه داشته شده‌اند.

این موضوع از این لحاظ حائز اهمیت است که قانون‌گذاران آمریکایی در تلاش‌اند لایحه «نوپک» را به تصویب برسانند، که می‌تواند اوپک و اعضای آن را در معرض قوانین راستی آزمایی آمریکا قرار دهد. به علت دارایی‌های آرامکو در آمریکا و برنامه‌های این شرکت برای افزودن دارایی‌های مرتبط با گاز خود در این کشور، این شرکت می‌تواند در معرض پرونده‌های قانونی قرار بگیرد.

آرامکوی سعودی در زمان فروش ۱۲ میلیارد دلاری اوراق قرضه خود، در اطلاعیه مربوط به این اوراق فاش کرد که خدمات متنوعی برای دولت فراهم می‌کند که بابت آنها هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

ارائه عمومی سهام آرامکو بخشی از طرح محمد بن سلمان، برای تنوع‌بخشی به درآمد عربستان است و انتظار می‌رود ۱۰۰ میلیارد دلار برای دولت عربستان درآمد ایجاد کند.

با نزدیک شدن به اولین ارائه عمومی سهام و لیست شدن سهام آرامکو، این شرکت رو به شفاف‌سازی آورده است و امسال عملکرد مالی سالانه خود را منتشر کرد و در ماه آگوست، اولین جلسه پیش‌بینی درآمد بین‌سالانه خود را برگذار خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری مهر