کد مطلب: 135661
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۸
شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرده که شرایط برای شکل گیری آلاینده ازن فراهم شده، به گونه ای که بیشترین مقدار آلاینده مذکور بین ساعات ۲ الی ۶ بعدازظهر مشاهده خواهد شد.
 

به گزارش ایران خبر، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد: پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان دهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده ها در روز دوشنبه بوده که عمدتاً ناشی از کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد حجم تردد خودروها طی این بازه زمانی است. به تدریج با تغییر شرایط جوی در طول روز جاری، بر سرعت وزش باد افزوده خواهد شد و برای برخی ساعات وزش باد نسبتاً شدید (با بزرگی بالاتر از ۵ متربرثانیه) انتظار می رود که احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال خواهد داشت.

همچنین با افزایش تابش نور خورشید در طول هفدهمین روز از تابستان ۹۸، شرایط برای شکل گیری آلاینده ازن فراهم شده، به گونه ای که بیشترین مقدار آلاینده مذکور بین ساعات ۲ الی ۶ بعدازظهر مشاهده خواهد شد.

بر این اساس، با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده ها (از جمله ذرات معلق و آلاینده ازن) در برخی ساعات دوشنبه، انتظار می رود وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه های حساس قرار گیرد.

به تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در اواخر وقت دوشنبه و تداوم این وضعیت تا روز آینده، شرایط برای تجمع موقتی آلاینده ها در برخی ساعات صبحگاه سه شنبه فراهم خواهد شد. هرچند این وضعیت پابرجا نبوده و با افزایش تدریجی میزان ناپایداری جوی تا بعدازظهر، برخی ساعات همراه با افزایش ابر و وزش باد نسبتاً شدید و احتمال وقوع گرد و خاک محلی خواهد بود.

بر طبق نتایج پیش بینی کیفیت هوا، انتظار می رود در برخی ساعات هجدهمین روز از تیر ماه ۹۸ افزایش نسبی در غلظت برخی آلاینده ها (به ویژه ذرات معلق) مشاهده شود و وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق پایتخت در محدوده بین شرایط سالم و ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته باشد.

منبع : خبرگزاری مهر