کد مطلب: 135848
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱
معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها کار خلاف مقررات بین‌المللی انجام دادند و نفتکش ایران را توقیف کردند این کار موجب بی‌آبرویی آنها در دنیا خواهد شد.
 

به گزارش ایران خبر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در همایش سراسری فرمانداران سراسر کشور گفت: مردم باید احساس کنند که مسئولین با آنها هم درد هستند و در یک طبقه و گروه قرار دارند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: وقتی مسائل کوچک است اگر حل شود خیلی بهتر است تا اینکه تبدیل به مسئله امنیتی و بزرگ شود؛ قدرت دولت در مرحله اول قدرت نرم است، قدرت سخت زمانی به کار گرفته می‌شود که دولت از همه ابزارهای استفاده کرده باشد. قدرت نرم به معنای مقبولیت در میان مردم است اگر مردم مدیریت دولت را قبول کنند بدین معناست که قدرت دولت را قبول کردند.

وی ادامه داد: بی تفاوتی دستگاه‌های دولتی، انگاره‌ای سخت و اشتباه است که به سرمایه اجتماعی کشور آتش می‌زند. در تلاش هستند تا نظام جمهوری اسلامی ایران را ناکارآمد نشان دهند.

جهانگیری گفت: عده‌ای در داخل آگاهانه یا نا آگاهانه برای برخورد با توطئه دشمنان که می‌خواهند نظام را ناکارآمد نشان دهند تلاش می‌کنند دولت را ناکارآمد نشان دهند؛ این در حالی است که دولت بخش اصلی نظام جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: گاهی اوقات یک خبر دروغ می‌سازند و بر مبنای آن دروغ اتهام بر مسئولین دولتی می‌زنند و فکر می‌کنند با این وضعیت پایگاه دولت را در میان مردم تضعیف می‌کنند و در این صورت پایگاه آنها در میان مردم تقویت می‌شود.

وی تأکید کرد: هیچکس عقبگرد نمی‌کند این تحلیل اشتباه است؛ باید کاری کنیم که مجموعه نظام را کارآمد نشان دهیم؛ راه حل گفتگو با جامعه نخبه و مرجع کشور است. گفتگو امروز یک ضرورت است. با این روش می‌توانیم امور را پیش ببریم. باطل السحر مقابله با همه تهدیدات خارجی و یا تهدیدات داخلی ناشی از اشتباهات مدیران، همبستگی و انسجام ملی است. برای عبور از این شرایط دشوار تقویت وحدت ملی، انسجام ملی، اعتماد و امید مردم به آینده از راهکارهای قطعی است.

انتخابات دشمنان کشور را مأیوس کرده است

جهانگیری گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی همیشه مهم بوده و هست. جزو معدود کشورهای منطقه هستیم که همه مسئولین ما به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با رأی مردم انتخاب می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: انتخابات مجلس به دلیل جایگاه مجلس در نظام تصمیم گیری کشور بسیار تعیین کننده است، انتخابات مجلس در شرایط فعلی که شرایط دشوار است می‌تواند ما را از مشکلات پیش‌رو عبور دهد.

وی ادامه داد: برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی قانونمند و مشارکت جویانه جامعه را زنده و فعال نگاه می‌دارد، هنر ما این است که با انتخابات سرمایه‌های اجتماعی را برگردانیم.

جهانگیری اظهار داشت: انتخابات دشمنان کشور را مأیوس کرده و کیلومترها آنها را وادار به عقب‌نشینی کرده است. انتخابات در مقطع فعلی می‌تواند یکی از دستاوردهای مهم انقلاب باشد و دشمنان را وادار به عقب‌نشینی کند.

وی تصریح کرد: یکی از وظایف مهم و تعیین‌کننده فرمانداران برگزاری انتخابات است، فرمانداران باید وظایف قانونی خود را اعمال کنند، دولت باید مدافع رأی ملت به عنوان حق الناس باشد.

جهانگیری تصریح کرد: باید راهکارهایی پیدا کنیم تا مشارکت مردم در انتخابات مشارکت معنا داری باشد. اگر مشارکت و حضور مردم در انتخابات اسفند ۹۸ حضور معناداری باشد بخش وسیعی از مشکلات حل می‌شود و مردم می‌توانند کشور را مجدداً در مسیر رشد و توسعه قرار دهند.

وی ادامه داد: پیش نیاز یک انتخابات با مشارکت حداکثری این است که همه افراد جامعه احساس کنند که در میان نامزدها افرادی وجود دارند که به افکار آنها نزدیک هستند. مردم باید احساس کنند در شهرستان و حوزه انتخابیه ایشان نامزدهایی از همه اقوام و گروه‌ها مختلف وجود دارد و می‌توانند نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: باید تلاش کنیم انتخابات به صورت رقابتی برگزار شود. باید مردم اطمینان پیدا کنند که انتخابات قانونمند و رقابتی است. باید نخبگان و گروههای اجتماعی را سازماندهی کنیم و استانداران باید هر هفته با اساتید دانشگاه و ائمه جمعه جلسه داشته باشند تا در راستای مشارکت بیشتر در انتخابات برنامه‌ریزی کنند.

توقیف نفتکش ایرانی موجب بی‌آبرویی انگلیس در دنیا خواهد شد

جهانگیری تأکید کرد: از تمام ظرفیت‌ها برای فروش نفت استفاده کردیم و هرکس در این زمینه ظرفیت داشته و پیشنهادی داشته است استفاده شده است.

وی افزود: فقط از یک گروه استقبال نشد و آن هم از کسانی که فکر می‌کردند شرایطی ایجاد شده است و می‌توانند به بهانه تحریم، بابک زنجانی‌ها را خلق کرده و منابع نفت کشور را از دسترس مردم خارج کنند. به اینها مجوز داده نشده است. فریادها، فریادهای بابک زنجانی هاست و گرنه بنده ساعت‌ها با هر یک از گروه‌های کشور صحبت کردم و به هر یک از این گروه‌ها ابلاغ کردم که کارهایشان برای فروش نفت را اعلام کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها کار خلاف مقررات بین‌المللی انجام دادند و نفتکش ایران را توقیف کردند این کار موجب بی‌آبرویی آنها در دنیا خواهد شد.

وی ادامه داد: آنها متوجه شدند که ایران راهکارهایی برای فروش نفت خود یافته است؛ لذا به سیم آخر زدند و با بی اعتنایی به مقررات بین المللی جرقه‌ای زدند که دامن خودشان را می‌گیرد.

جهانگیری ادامه داد: ما نفت خود را فروخته ایم و روز به روز فروش نفت در حال افزایش است و امیدواریم بتوانیم بخشی از هزینه‌های کشور را از محل فروش نفت تأمین کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها تلاش داشتند تا بعد از نفت، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها و ذوب آهن را تحریم کنند.

جهانگیری اظهار داشت: صادرات غیرنفتی سه ماهه اول امسال یازده و نیم میلیارد بوده است. واردات ۱۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیارد دلار بوده است که تفاوتشان یک میلیارد و ۳۵۰ میلیارد دلار است. بدون فروش نفت یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار تراز تجاری کشور مثبت است و مازاد صادرات نیز داشته ایم، کدام یک از کشورهای منطقه دارای این تراز تجاری هستند.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های ما این بود که ممکن است ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصادی باز نگردد گفت: در سه ماه اخیر صادرکنندگان ۵ میلیارد دلار از ارز صادراتی خود را در سامانه نیما در اختیار واردکنندگان قرار دادند. بهار امسال توانستیم ۳۲۱ هزار شغل جدید ایجاد کنیم بنابراین اقتصاد کشور دچار فروپاشی نشده است.

در شاخص‌های اقتصادی کشور آرامش ایجادشده است

جهانگیری گفت: نگران بودیم که آمریکایی‌ها شرایطی ایجاد کنند که در تأمین کالاهای اساسی مردم دچار مشکل شویم. در شکل‌های اولیه مشکلاتی ایجاد شده بود چون هنوز برای مقابله و راهکار فکر نکرده بودیم. مهمترین تصمیم دولت این بود که ۲۵ قلم کالای اساسی در سال گذشته در سال جاری با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گرفت.

جهانگیری اظهار داشت: شورای عالی امنیت ملی میزان ذخایر راهبردی را در کشور اعلام کرده است که در حال حاضر در تمام اقلام کالاهای اساسی ذخایر استراتژیک بیش از دو برابر است. کالا به اندازه کافی وجود دارد البته ممکن است در نظام توزیع ایرادات وجود داشته باشند.

وی گفت: فرمانداران، نظارت را جدی بگیرند تمام اختیارات در این زمینه به بخش بازرگانی وزارت صنعت واگذار شده است. خواهش می‌کنم روی کالاهای اساسی وقت بگذارید دقت کنید اگر احساس می‌کنید کمبودی وجود دارد بلافاصله و به موقع عمل کنید که با موضوعی به نام کمبود کالا مواجه نشویم.

جهانگیری در خصوص وضعیت بورس گفت: در سال ۹۷ بورس کشور ۸۶ درصد افزایش شاخص داشته است به عبارتی مردم سهام کارخانه و جنس خریداری کردند چون اعتماد افزایش یافته است. در سال ۹۸ نیز این اعتماد وجود داشته است رشد بورس از ابتدای سال ۹۸ حدود ۳۸ درصد بوده است. در بورس ۱۹۰ هزار میلیارد تومان معاملات صورت گرفته است و ۷ شرکت جدید وارد بورس شده است. باید حمایت کنیم تا شرکت‌های دیگر نیز وارد بورس شوند، در شاخص‌های اقتصادی کشور آرامش ایجادشده است.

وی گفت: در شرایط امروز ما باید طلبکاران خارجی به کشور هجوم می‌آوردند تا بدهی‌هایشان را وصول کننده بدهی خارجی ما در سال ۹۶ حدود ۱۲.۴ میلیارد دلار بوده است و امسال به نه و نیم میلیارد دلار رسیده است.

منبع : خبرگزاری مهر