کد مطلب: 136335
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
تعیین نرخ خرید تضمینی برق حاصل از پسماند/ توضیحات وزیر اطلاعات درباره‌ روند تایید صلاحیت «نجفی» در شهرداری تهران/ حل مشکل دانشجویان ستاره‌دار به روایت وزیر علوم/ تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس/ انتخاب «داوود محمدی» رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و ...از جمله مهمترین اخبار امروز (یک شنبه) سی ام تیر ماه ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.
 

به گزارش ایران خبر، جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با اولویت استان‌های ساحلی و کلانشهرها با مشارکت بخش غیر دولتی، طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و ... در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

در حاشیه این جلسه علنی رئیس مجلس به همراه نمایندگان مناطق سیل زده از نمایشگاه عکسی که در آن تصاویر مناطق سیل زده به نمایش گذاشته شده بود، بازدید به عمل آورد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر خطاب به رئیس مجلس گفت: انتظار داشتیم بر اساس ماده ۱۱۰ آیین نامه داخلی مجلس در خصوص افتخارات سپاه و نیروی دریایی در خصوص توقیف نفتکش انگلیسی صحبت می‌کردیم که لاریجانی در واکنش به او گفت: (انگلیسی‌ها) دزدی کردند، (سپاه) جوابشان را داد.

همچنین بیش از۱۶۰ نفر از نمایندگان مجلس با امضای بیانیه‌ای از اقدام سپاه پاسداران در توقیف نفتکش انگلیسی تقدیر کرده و از دولت خواستند موضوع اخذ عوارض از کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز را در دستور کار خود قرار دهد.

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند نرخ خرید تضمینی برق حاصل از پسماند با تصویب شورای اقتصاد تعیین شود.

همچنین مجلس، شهرداری‌های حوزه تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی را مکلف به تامین بخشی از منابع مالی لازم جهت سرمایه گذاری بخش غیردولتی در ایجاد و بهره برداری از تاسیسات مذکور کرد.

ناطقین امروز مجلس

نماینده مردم شهرکرد خواستار پاسخگویی مسوولان شد

اکبریان: پیام توقیف کشتی انگلیسی؛ هرنوع تجاوز به ایران اسلامی عقوبت سختی دارد

انتقاد نماینده تبریز از استخراج بیت کوین در برخی کارخانجات

عبادی: رئیس جمهور آمریکا در خواب پهپادهای ما را سرنگون می‌کند

مازنی: به جای پارادایم حذف پارادایم گفت‌وگوی ملی را به رسمیت بشناسیم

***

در جلسه علنی امروز، کلیات طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس تصویب شد که در صورت تصویب نهایی جزییات آن، نحوه بررسی صلاحیت وزرا بعد از مراسم تحلیف رئیس جمهوری مقداری تغییر خواهد کرد.

محمد علی پورمختار  در توضیح جلسه امروز فراکسیون ولایی گفت: این جلسه با حضور وزیر اطلاعات برگزار شد که در آن موضوعات متعددی نیز مطرح گردید. یکی از این موضوعات سوالاتی پیرامون کم و کیف تایید صلاحیت آقای نجفی برای شهرداری بود مبنی بر این که چرا با وجود این که او سابقه دستگیری در سال ۹۲ داشته است از سوی وزارت اطلاعات برای شهرداری تایید صلاحیت شد که وزیر اطلاعات در این جلسه اشاره‌ای داشت که اگر هر کس دیگری با شرایط او برای شهرداری یا هر جای دیگر در آن مقطع کاندیدا می‌شد وزارت اطلاعات او را هم تایید صلاحیت می‌کرد.

فاطمه سعیدی هم در تشریح جلسه  مجمع عمومی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر علوم گفت که طبق گزارش وزیر علوم اکثریت دانشجویانی که مشکلاتی برای ادامه تحصیل داشته‌اند، مشکلاتشان رفع شده است و مانعی برای ادامه تحصیل ندارند.

انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در دستور کار جلسه علنی قرار داشت. که داوود محمدی به عنوان گزینه هیات رئیسه معرفی و با ۱۶۱ رأی نمایندگان از مجموع ۱۷۹ رأی مأخوذه به عنوان رئیس کمیسیون اصل ۹۰ برای سال چهارم و سال پایانی مجلس دهم انتخاب شد.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

انتقاد «محمود صادقی» از انصراف یکی از کاندیداهای حقوقدان شورای نگهبان

هشدار کواکبیان به وزیر امور خارجه انگلستان

قاضی پور: با کاهش قیمت ارز قیمت ارزاق عمومی کم نشد

پزشکیان در پاسخ به دلخوش: قانون در خصوص توزیع قیر اجرایی شود

میرزاده: صبر فرهنگیان در تحمل تبعیض ناروا حدی دارد

سعیدی: قدر کشاورزان را بدانیم و با آنها همکاری کنیم

انتقاد نماینده رودبار از نحوه رسیدگی منابع طبیعی به خانه‌های روستایی بدون مجوز

محمودی: بنگاه‌داران در حوزه مسکن به قشر آسیب پذیر کمک کنند

***

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی سوال ۳ نفر از نمایندگان از وزرای امور اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت را اعلام وصول کرد.

علی‌رضا رحیمی هم مشروح تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

منبع : خبرگزاری ايسنا