کد مطلب: 137534
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۷
متاسفانه در مبارزه با فساد در همه سطوح آن، چنانکه باید و شاید موفق نبوده‌ایم و دلیل آن هم همین پرونده‌هایی است که گهگاه در حوزه قضا مشاهده می‌کنیم.
 
به گزارش ایران خبر، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری روز یکشنبه در نشست شورای اداری خراسان شمالی اظهار داشت: مبارزه با فساد در نظام جمهوری اسلامی، وظیفه همه مدیران است و تک تک ما موظفیم در هر سنگر، جایگاه و موقعیتی هستیم در مسیر عدالت حرکت کنیم و در یک نظام اسلامی که داعیه عدالت را دارد همه باید در مسیر عدالت حرکت کنند.وی افزود: مبارزه با فساد وظیفه همه ماست و نه فقط فساد اقتصادی، بلکه فساد اخلاقی و هر نوع فسادی که مصادیق آن را در جامعه می‌بینیم.
وی خاطرنشان کرد: عده ای در داخل و عده ای در خارج تلاش می کنند فساد را در جامعه و در سطح کشور گسترده جلوه دهند، اما این کمال بی انصافی و بی صداقتی است زیرا ما در مجموعه کشور مدیران پاکدست و شایسته بسیاری داریم اما زمانی که پرونده ای به وجود می آید زحمات مدیران خدوم را هم از بین می برد.
منشاء فساد، ضعف مدیریت و نبود نظارت است
حجت الاسلام منتظری با تاکید بر اینکه فساد در نظام و ادارات و بخش های مختلف گسترده نیست، اظهار داشت: اما همین مقدار هم که هست، زیاد است.
وی خطاب به مدیران استان خراسان شمالی گفت: منشاء و بخش عمده فسادهایی که امروز در جامعه می بینیم به ضعف مدیریت، عدم نظارت مدیران، کوتاهی در انجام وظیفه و تکالیفی که مدیر نسبت به مجموعه دارد بازمی‌گردد و اگر این نبود، چرا باید شاهد این همه پرونده هایی باشیم که منشاء آن در بانک هاست.
دادستان کل کشور اظهار داشت: اگر مدیران بانک های ما نظارت کافی داشته باشند، منابع را درست مدیریت کنند و تسهیلات را به افراد شایسته بدهند و در اعطای آن رانتی عمل نکنند آیا شاهد این میزان پرونده‌ها در سطح کلان خواهیم بود که به اینجا مربوط است و یا شاهد پرونده هایی خواهیم بود که منشاء آن تجاوز به منابع و اراضی ملی و عمومی است؟
وی این میزان پرونده فساد را برای جامعه غیرقابل قبول خواند و خاطرنشان کرد: اگر نظارت مدیران بر زیرمجموعه های خود کافی بود امروز دستگاه ه قضا با انبوه پرونده هایی که شاهد هستیم و  برخی از آنها در رسانه ها پخش شده، نبود و برای نظام و ملت ما این مقدار از پرونده ها قابل قبول نیست.
قوه قضاییه در مبارزه با فساد قاطع است
وی با بیان اینکه قوه قضاییه در راستای وظیفه و تکلیف خود در برابر این فسادها و صدماتی که سلامت جامعه را هدف قرار داده، کوتاه نمی آید، افزود: قوه قضاییه با همه قدرت و امکانات در مبارزه با فساد قاطع است و بر اساس قانون در صورت بروز فساد با هر فرد در هر مقام و موقعیت و وابسته به هر کس که باشد، برخورد می کند.
منتظری گفت: از یک سو اعتقاد داریم مدیریت کشور باید تقویت شود و اما به همان میزان تصمیم قوه قضاییه عزم خود را جزم کرده است تا با فساد در هر سطحی که هست برخورد قاطع کند.
دادستان کل کشور افزود: به یکی از وزرا گفتم مدیری از شما در معرض اتهام است و بنا نداریم این مدیر را در مقام مدیریتش دستگیر کنیم و شما او را از مدیریت بردار تا دستگیر شود و این چنین هم شد.
وی اظهار داشت: انتظار داریم مدیران بر زیرمجموعه خود نظارت کنند و اگر دیدند خطایی ممکن است انجام شود و یا در حال انجام است اولا پیشگیری و سپس برخورد کنند.
وی با بیان این که پیشگیری در قانون اساسی از وظایف قوه قضاییه تعریف شده، اظهار داشت: اما این کار فراقوه ای است و همه باید تلاش کنند که فساد نباشد و انتظار ما از همه مدیران، چه عالی و چه مدیران میانی و چه پایین دست این است که در جهت پاکسازی و پیشگیری و سلامت اداری گام بردارند.
منتظری گفت: چه در این جا و چه در سطح کشور همه افرادی که در گروه های مختلف و جریانات گوناگون حضور دارند مطمئن باشند دستگاه قضا در برخورد قضایی به طور کلی از سیاست زدگی به دور است و یک فرد را به این دلیل که وابسته به فلان جناح و جریان است هرگز در رسیدگی قضایی از نظر دور نخواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: هر که مرتکب جرم شود در چهارچوب قضا با او برخورد می کنیم و این نکته را برای این می گوییم که اگر پرونده ای در حال رسیدگی است تصور نشود چون این پرونده وابسته به فلان است قوه قضاییه دارد برخورد می کند و همه بدانیم که سیاست زدگی دخیل در رسیدگی قضایی نیست.
وی با بیان این که برخورد با قاچاق از دستورات جدی رئیس قوه قضاییه است، افزود: برخورد با مفاسد اخلاقی در فضای مجازی انجام خواهد شد و اما شما مدیران باید توجه داشته باشید که امروز فضای مجازی آلوده است و باید هم خود و هم جامعه را از خطرات آن دور بداریم و هشدار می دهم امروز آمار جرایم رایانه ای ما رو به افزایش است./ ایرنا
منبع : ایران آنلاین