کد مطلب: 138281
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۶
رئیس پلیس راهور ناجا، نظارت بر پایانه های حمل مسافر را موضوع بسیار جدی دانست و گفت: در تصادفات منجر به فوت و جرح ناوگان عمومی حمل مسافر، ۸۱ درصد رانندگان اتوبوس مقصر بوده اند.
 

به گزارش ایران خبر،  سردار سیدکمال هادیانفر، در نشست فصلی مدیران پایانه های مسافربری شهرداری های کشور که در محل سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار شد، افزود: بیش از ۹۰درصد از جابجایی ها در سطح کشور از طریق زمینی صورت می پذیرد و درصد کمی را حمل و نقل های هوایی ، ریلی و دریایی تشکیل می دهد. در طول سال۹۷ ، ۱۹ میلیون سفر با ۲۹۰ میلیون مسافر صورت پذیرفته است که عمده آن از طریق همین پایانه هایی صورت پذیرفته که مدیریت آن بر عهده شماست.

وی با ذکر این نکته که مدیران پایانه ها نقش موثری در کاهش حوادث و سوانح ناوگان حمل مسافر دارند، گفت: در ۲ ماهه اخیر تعداد تصادفات ناوگان حمل مسافر افزایش قابل توجهی داشته و در تصادفات منجر به فوت و جرح ناوگان عمومی حمل مسافر، ۸۱ درصد رانندگان اتوبوس مقصر بوده اند.

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: نظارت بر پایانه های حمل مسافر موضوع بسیار جدی است. رانندگان به علت میزان درآمدشان بیش از ساعت مقرر رانندگی می کنند که ریسک تصادف را بالا می برد. رانندگان باید از محل استراحت مناسبی در محل پایانه ها بهره مند گردند.

وی با اشاره به لزوم کنترل ناوگان حمل مسافر از مبدا گفت: کنترل های فنی اتوبوس ها پیش از شروع سفر موضوع حساسی است. اتوبوس پیش از خروج از پایانه می بایست به صورت دقیق از لحاظ سلامت فنی ، صوری نبودن صورت وضعیت ، رعایت ساعت کاری استاندارد توسط راننده و...، مورد بازبینی دقیق قرار گیرد.

سردار هادیانفر با ذکر اینکه سامانه سپهتن در ۱۵ هزار اتوبوس نصب شده و اطلاعات ناوگان حمل مسافر پیش از رسیدن اتوبوس به پاسگاه واصل می گردد ، افزود: علاوه بر سامانه سپهتن ، سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰ نیز در اختیار مسافرین می باشد که می توانند تخلفات ناوگان را به پلیس گزارش کنند.

وی با اشاره به اهمیت آموزش رانندگان حمل مسافر، خاطرنشان کرد: چنانچه رانندگان از طریق مدیریت پایانه ها ملزم به طی ادوار آموزشی شوند حاضریم نسبت به آموزش رانندگان از طریق اعزام افسران راهور اقدام کنیم تا رانندگان در خصوص دلایل وقوع تصادفات و راهکارهای پیشگیری از آن آگاه گردند.

رئیس پلیس راهور ناجا عدم توجه به جلو را شایع ترین علت تصادفات در بین رانندگان اتوبوس عنوان نمود و گفت: استفاده از تلفن همراه و تماشاکردن تلویزیون های منصوبه در مقابل رانندگان از عمده دلایل عدم توجه به جلو آنان است. تخلفات سرعت و انحراف به چپ در رتبه های بعدی شکل گیری تصادفات ناوگان حمل مسافر است.

سردار هادیانفر با اشاره به اینکه مدیریت سنتی ونقلی پاسخگوی دنیای امروز نیست، افزود: مدیریت باید مبتنی بر عقل و استفاده از تکنولوژی های جدید در انجام ماموریت باشد. استفاده از استارت آپ ها می تواند منجر به مدیریت پایدار شود.

وی با اشاره به اهمیت تحقق کاهش ۲ هزار نفری کشته های تصادفات، تاکید کرد: هر موضوعی که به عنوان معضلات پایانه ها به پلیس راهور منتقل شود ، را رفع خواهیم کرد و امیدواریم به همکاری پایدار در حوزه کاری مشترک برسیم.

منبع : خبرگزاری مهر