کد مطلب: 139134
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۱
فدرال‌رزرو آمریکا برای دومین بار پس از بحران مالی ۲۰۰۸، نرخ بهره خود را به محدوده ۱.۷۵ تا ۲ درصد کاهش داد، اما این اقدام با تحقیر از سوی ترامپ مواجه شد.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از راشاتودی، فدرال‌رزرو آمریکا برای دومین بار پس از بحران مالی ۲۰۰۸، نرخ بهره خود را به محدوده ۱.۷۵ تا ۲ درصد کاهش داد، اما این اقدام با تحقیر از سوی رییس‌جمهور ترامپ مواجه شد، چراکه او انتظار داشت نرخ بهره بیش از این‌ها کاهش یابد. 

در کنفرانسی خبری‌ که به دنبال اعلام کاهش نرخ بهره فدرال‌رزرو ترتیب داده شده بود، جرومی پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا، گفت: این کاهش نرخ بهره برای تضمین بازارها در برابر ریسک‌های موجود، شامل رشد اقتصادی ضعیف جهان و تنش‌های تجاری، انجام شده است. او همچنین اشاره کرد که صادرات ضعیف و نامعلوم بودن چشم‌انداز تجاری هم از عوامل پشت‌پرده این تصمیم‌گیری بوده‌اند. 

او گفت: سرمایه‌گذاری تجاری و صادرات با وجود کاهش تولیدات، افت کرده است و دلیل اصلی آن کند شدن رشد اقتصادی در خارج از آمریکا وتنش‌های تجاری و تداوم جنگ تعرفه‌ای چین و آمریکا، می‌باشد. جنگ تجاری آمریکا و چین شرایطی نامعین به وجود آورده که تاثیری منفی بر سرمایه‌گذاری در آمریکا و صادرات این کشور داشته است.

او تاکید کرد: فدرال‌رزرو نقشی در سیاست‌گذاری تجاری ندارد. این سیاست‌گذاری‌ها توسط دولت ترامپ و کنگره انجام شده و بنابراین فدرال‌رزرو نمی‌تواند بر مسیر این سیاست‌ها تاثیری داشته باشد. 

ترامپ به دنبال این سخنان در توییتر خود نوشت: جی پاول و فدرال‌رزرو باز هم شکست خوردند. نه جرات دارند، نه عقل دارند و نه دیدگاه درستی دارند. آنها یک رابط افتضاح هستند!

ترامپ سپس در مورد کاهش نرخ بهره فدرال‌رزرو نوشت: این کار درستی بود که باید خیلی زودتر انجام می‌شد. 

منبع : خبرگزاری مهر