کد مطلب: 139543
 
تاریخ انتشار : جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۱
معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در نشست وزرای سازمان همکاری اقتصادی - اکو در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، رویکرد مخرب و یکجانبه آمریکا را محکوم کرد.
 

به گزارش ایران خبر، سیدعباس عراقچی روز جمعه(۵مهر۱۳۹۸) با ایراد سخنرانی در نشست وزرای سازمان همکاری اقتصادی (اکو) که همزمان با اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، طی سخنانی ضمن تقبیح رویکرد مخرب و یکجانبه آمریکا و تلاش آن کشور برای تغییر قواعد پذیرفته شده نظام بین‌الملل، برگزاری اجلاس وزرای اکو را به لحاظ همزمانی با شدت یافتن اقدامات غیرقانونی یکجانبه و هژمونیک آمریکا، مهم دانست.

این دیپلمات عالیرتبه ایران افزود: چنین اقدامات نامشروعی نه‌تنها آینده‌ای خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی را برای کشورهای در حال توسعه ترسیم کرده است، بلکه وضعیت فعلی و تحمیل خواست و اراده یک قدرت بر سایر ملت‌های جهان، رفاه و توسعه نسل‌های آینده را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

عراقچی خاطرنشان کرد: در چنین شرایط خطیری از هجمه‌های بی‌سابقه به ارکان چندجانبه‌گرایی، سازمان اکو به عنوان یک نمونه مثال‌زدنی از چندجانبه‌گرایی موفق، با آرمان‌ها، اهداف و ارزش‌های والا، فضای منحصر به فردی را برای ارتقای همکاری و اجرای پروژه‌ها و طرح‌های مهم در منطقه فراهم آورده است.

وی ادامه داد: هرچند اکو پیشرفت غیرقابل انکاری داشته اما هنوز هم تا رسیدن به مرحله‌ای که بتواند انتظارات مردم منطقه را تامین کند، فاصله دارد. بنابراین لازم است موانع و کاستی‌ها و در عین حال، راه‌حل‌های مؤثر برای کمک به سازمان و ارتقای توسعه منطقه مورد شناسایی و اهتمام قرار گیرد.

معاون وزیر امور خارجه، اراده سیاسی و تعهد کشورهای عضو اکو برای نیل به نتایج ملموس در سطوح عملیاتی را بسیار ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد با علاقه جدی و همکاری تنگاتنگ اعضا و تمرکز بر روی اجرای طرح‌ها و ابتکارات جدید در راستای اهداف اکو «ویژن ۲۰۲۵» به ویژه در حوزه‌های تجارت، انرژی، حمل و نقل و گردشگری، تحولات چشمگیری در عرصه فعالیت‌های سازمان رخ دهد.

منبع : خبرگزاری مهر