کد مطلب: 140077
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۶
هر سال در آستانه ایام اربعین و آغاز سفر زائران برای پیاده‌روی به عراق، این سوال مطرح می‌شود که آیا استفاده از رومینگ اپراتورهای ایرانی به صرفه‌تر است یا سیم‌کارت‌های عراقی؟
 

به گزارش ایران خبر، طبق آنچه اعلام شده، با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی، برنامه‌ریزی‌های وزارت ارتباطات برای تسهیل ارتباطات در کربلا به زائران انجام شده است. یکی از این اقدامات، توافق برای کاهش تعرفه مکالمات است. در این راستا محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با اشاره به کاهش تعرفه با عراق در صفحه اینستاگرامش نوشت: برای رفاه حال مردم در راهپیمایی اربعین، مذاکراتی را از قبل با طرف عراقی برای کاهش هزینه مکالمات شروع کردیم و توانستیم به توافق برسیم که حدود ۶۰۰ تومان تعرفه مکالمات را در هر دقیقه کاهش دهیم.

چندی پیش هم آذری جهرمی با اشاره به نرخ بالای سرویس رومینگ برای زائران اربعین، اظهار کرده بود: رومینگ سرویس گرانی است و به دلیل بالا بودن نرخ خدمات رومینگ در عراق توصیه می‌شود مردم از سیم‌کارت عراقی استفاده کنند. البته او پس از آن، با توجه به نرخ‌های اعلام‌شده برای رومینگ اپراتورها، نوشته بود: برای مکالمه سیم‌کارت‌های ایرانی نرخ مناسب‌تری دارند و برای اینترنت‌ سیم‌کارت‌های عراقی. وی همچنین خاطرنشان کرده بود: زائران سیم‌کارت‌های عراقی را از داخل ایران تهیه نکنند زیرا این سیم‌کارت‌ها در داخل عراق با قیمت ارزان‌تر موجود است.

سال گذشته اما وزیر ارتباطات اعلام کرده بود که با توجه به کاهش نرخ مکالمه از ایران به عراق، استفاده از سیم‌کارت عراقی به‌صرفه‌تر از رومینگ است. او در این زمینه با اشاره به مشکلات افزایش هزینه دیتای سیم‌کارت‌های ایرانی در عراق، گفته بود: با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و بویژه رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود.

از طرفی، برخی کارشناسان معتقدند با توجه به ضعیف بودن بسترهای مخابراتی عراق در اربعین، استفاده از سیم‌کارت‌های ایرانی و سرویس رومینگ امکان‌پذیر نیست و استفاده از سیم‌کارت‌های عراقی را توصیه می‌کنند. هزینه خرید سیم‌کارت عراقی ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تومان است و اعتبار ۳۰ روزه دارد و کاربران می‌توانند علاوه بر تماس تلفنی، از طریق اینترنت نیز با اقوام خود در ارتباط باشند.

در حال حاضر سه اپراتور آسیاسل، زین و کورک تلکام، سیم‌کارت‌های عراق را ارائه می‌دهند. کدهای دستوری هر یک از اپراتورها و هزینه‌های تماس و پیام کوتاه آنها در جدول زیر آمده است.

سیم‌کارت آسیاسل

در توضیحاتی که در فضای مجازی و سایتهای مرتبط با حوزه ارتباطات درباره سیم کارتهای عراقی اعلام شده،   آمده است: اگر همسفران شما نیز از سیم‌کارت آسیاسل استفاده می‌کنند، می‌توانید هزینه مکالمه درون شبکه را نیم بهاء کنید. برای این کار باید عدد ۲ را به شماره ۲۹۳ پیامک کنید و ۵۰۰۰ دینار از شارژ را پرداخت کنید. هزینه تماس درون شبکه آسیاسل هر ثانیه ۳ دینار است. هزینه تماس از آسیاسل به سایر اپراتورهای عراق هر ثانیه ۵ دینار است. برای دریافت تنظیمات اینترنت سیم‌کارت آسیاسل یک پیامک خالی به ۱۹۶۰ ارسال کنید. برای فعال سازی هر یک از بسته‌ها، باید کد بسته را به ۳۰۶۶ ارسال کنید.

سیم‌کارت زین

زائرینی که از سیم‌کارت زین استفاده می‌کنند، می‌توانند هزینه مکالمه درون شبکه با همراهان خود را نیم بهاء کنند. برای این کار باید عدد ۲ را به شماره ۲۰۳۴ پیامک کنید و ۵۰۰۰ دینار از شارژ را پرداخت کنید. معمولا مدیران کاروان‌ها از مشترکین این اپراتور هستند. بسته‌های اینترنتی سیم‌کارت زین در جدول زیر آمده است. برای‌ فعال‌سازی این بسته‌ها، کد بسته را ۲۱۷۷۷ ارسال کنید.

سیم‌کارت کورک تلکام

اگر قصد خرید سیم‌کارت کورک تلکام را دارید، می‌توانید هزینه مکالمه درون شبکه را نیم‌بهاء کنید. برای این کار کد دستوری #۲۵۴* را شماره‌گیری کنید و ۱۵۰۰ دینار از شارژ را پرداخت کنید تا مکالمه با شش نفر برای شما نیم‌بها شود.

تعرفه‌های رومینگ اپراتورهای ایرانی

همچنین در راستای ارائه خدمات ارتباطی ویژه به زائران اربعین، همراه اول و ایرانسل تعرفه رومینگ بین‌الملل خود در عراق را اعلام کردند.

بر این اساس از روز سه شنبه ۱۶ مهر تا روز جمعه ٣ آبان ماه سال جاری، تعرفه مکالمه مشترکین همراه اول با ایران دقیقه‌ای ٣٢٠٠ تومان، مکالمه دریافتی و تماس با شماره عراقی دقیقه‌ای ۲۱۰۰ تومان، ارسال پیامک ٩٠٠ تومان و هر مگابایت اینترنت همراه ۸۵۰ تومان محاسبه می‌شود. روشن کردن گوشی تلفن همراه هزینه نداشته و دریافت پیامک نیز رایگان است. در خدمتی دیگر همراه اول به مشترکینی که در بازه زمانی١۶ تا ٣٠ مهر به کشور عراق مسافرت می‌کنند، بسته‌های دو روزه اینترنت همراه ٢٠ مگابایتی هدیه می‌دهد.

اپراتور اول جهت ارائه خدمات هر چه بهتر به زائران اربعین، چهار بسته اینترنت مقرون به صرفه تدارک دیده است؛ این بسته‌های متنوع یک روزه و هفت روزه با حجم ١٠٠ مگابایت تا یک گیگابایت ارائه شده که مشخصات بسته‌ها و نحوه فعالسازی در پرتال همراه اول قابل مشاهده است. پیش از این، تعرفه هر دقیقه مکالمه با ایران ۴۵٠٠ تومان، دریافت مکالمه دقیقه‌ای ۳۰۰۰ تومان، ارسال پیامک ١۵٠٠ تومان و هر مگابایت اینترنت همراه ۲۳۰۰ تومان بود.

ایرانسل هم اعلام کرده که از ۱۶ تا ۳۰ مهرماه ۱۳۹۸ علاوه بر۱۰ مگابایت اینترنت روزانه‌ای که به رایگان برای مشترکان ایرانسل قابل فعال‌سازی است، پنج بسته اینترنت هفتگی از ۷۵ مگابایت تا یک گیگابایت (۱۰۲۴ مگابایت) در نظر گرفته شده است تا زائران اربعین بتوانند به انتخاب خود از آن‌ها استفاده کنند. همچنین زائران اربعین می‌توانند در مرزهای اصلی پیش از خروج به سمت عراق شامل مهران، خسروی، شلمچه و چذابه از روزانه ۱۰۰ مگابایت اینترنت رایگان نیز استفاده کنند.

مشترکان ایرانسل می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری‌ #۸*۱۱۱۱* بسته‌های رایگان ۱۰ مگابایتی روزانه را برای خود فعال کنند. همین‌طور بسته‌های رایگان ۱۰۰ مگابایتی روزانه نیز، با شماره‌گیری کد دستوری #۴*۱۱۱۱*  برای استفاده در شهرهای مرزی مهران، خسروی، شلمچه، چذابه در دسترس مشترکان است. ایرانسلی‌ها می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری  #۲*۳*۱۱۱۱* برای فعال‌سازی هر یک از بسته‌های مد نظر خود اقدام کنند. هزینه مصرف آزاد اینترنت رومینگ در کشور عراق نیز ۸۵۰ تومان به ازای هر مگابایت در نظر گرفته شده است.

ایرانسل هزینه تماس با ایران را ۳۲۰۰ تومان، هزینه تماس داخل عراق و هزینه دریافت تماس را ۲۱۰۰ تومان در نظر گرفته است. هزینه ارسال پیامک نیز ۹۰۰ تومان است، اما دریافت پیامک برای مشترکان رایگان است. همچنین هزینه تماس از ایران با شماره‌های عراقی نیز در تعرفه ویژه اربعین امسال، ۲۱۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

ایرانسلی‌هایی که قصد استفاده از سرویس رومینگ را دارند باید پیش از خروج از ایران با استفاده از یکی از روش‌های دستی، از طریق اپلیکیشن «ایرانسل من»  یا با شماره‌گیری کددستوری #۱*۱۱۱۱* اقدام به فعال کردن رومینگ بین‌الملل خود کرده و در طول اقامت خود در کشور عراق، از شبکه رومینگ تمامی اپراتورهای عراقی استفاده کنند.

مشترکان در نظر داشته باشند که بسته‌های اینترنت فعال در داخل ایران، خارج از ایران فعال نیستند و زائران برای استفاده از اینترنت رومینگ بین‌المللی در کشور عراق، نیاز به تهیه یکی از بسته‌های ارائه شده ویژه رومینگ و اربعین را دارند. در صورت عدم تهیه یکی از بسته‌های ارائه شده، اینترنت آنان طبق مصرف آزاد اینترنت رومینگ بین‌المللی محاسبه خواهد شد. روشن کردن گوشی و فعال‌سازی رومینگ در کشور عراق نیز هیچ هزینه‌ای برای مشترکان ندارد. زائران باید در نظر داشته باشند که برای شماره گیری وقتی از رومینگ بین‌الملل استفاده می‌کنند، لازم است پیش از شماره مشترک مدنظر خود حتماً کد ۰۰۹۸ را شماره گیری کنند.

منبع : خبرگزاری ايسنا