کد مطلب: 140453
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۴
رییس سازمان حج و زیارت با علام آمار تازه‌ای از تعداد زائران فوت شده در جریان مراسم پیاده‌روی اربعین، گفت: با افزایش جمعیت زائران، خودروهای عراقی قیمت‌های حمل و نقل را چند برابر کرده‌اند.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی‌رضا رشیدیان با بیان این‌که تا کنون ۶۵ زائر به دلایل مختلف جان باختند، افزود: از این تعداد ۲۹ نفر در اثر حوادث مختلف از جمله سوانح رانندگی و ۳۶ نفر به دلیل ایست قلبی و سکته مغزی و مانند آن فوت کردند.

او تاکید کرد: با توجه به شرایط خاص این سفر و راهپیمایی و گرمای هوا و مانند آن زائران باید حتما پیش از سفر نسبت به بررسی سلامت جسمانی خود توسط پزشک اقدام و از مناسب بودن وضعیت جسمی‌شان حضور در این راهپیمایی عظیم اطمینان یابند و قبل از سفر تحت پوشش بیمه تدارک شده قرار گیرند.

رییس سازمان حج و زیارت از خدمت‌رسانی بیش از دو هزار موکب (چادر) ایرانی در عراق خبر داد و گفت: از حدود ۵ هزار کامیون و تریلر که ملزومات موکب‌های ایرانی را به عراق منتقل کرده‌اند ۵۰ درصد آن‌ها به مقصد کربلا بوده و خدمات قابل توجهی هم دراین شهر به زائران ارائه می‌دهند.

به گفته او، به طور متوسط روزانه ۷۵۰ هزار وعده غذا به صورت صبحانه، ناهار و شام در موکب‌های ایرانی بین زائران در این شهر توزیع می‌شود. در چند روز اخیر مجموعا ۱۴ میلیون وعده غذا فقط توسط موکب‌های ایرانی در کربلا توزیع شده و در فضاهای فراهم شده توسط آن‌ها نیز  چهار میلیون نفر شب اقامت کرده‌اند.

وی ادامه داد: در شهر کربلا سه هزار موکب عراقی برپا شده است. در کنار این موکب‌ها، مجموعه‌ای مردمی فعال شده که خانه‌هایشان را در اختیار زائران قرار می‌دهند و حدود ۷۰ هزار اسکان هم دراین بخش فراهم شده است.

رشیدیان در عین حال گفت: با توجه به جمعیتی که هم اکنون وارد شهر کربلا شده، این امکانات و خدمات پاسخگوی نیاز همه زائران نیست.

رییس سازمان حج با اشاره به شلوغی و ازدحام جمعیت، به زائران توصیه کرد: از همراه آوردن کودکان، افراد بیمار و کهنسال به پیاده‌روی اربعین خودداری کنند.

وی افزود: با توجه به شرایط و کمبود ظرفیت‌ها و امکانات، در جلسه‌ای به مدیران موکب‌ها تاکید کردیم برای اسکان زائران اولویت را به بانوان، کودکان و افراد مسن بدهند.

رشیدیان با یادآوری این‌که هدف از این حرکت احیا و گسترش فرهنگ حسینی (ع) است، اظهار کرد: همه ایمان داریم این حرکت، بزرگ ترین راهپیمایی انسانی جهان و متکی بر اسلام راستین، عقلانیت و محبت است و باید به عنوان نماد نهضت آزادطلبی، انسان‌سازی و عدالت خواهی اباعبدالله حفظ شود.

وی بیان کرد: جمعیت گسترده‌ای از انسان‌های آزادیخواه و مسلمان در این مراسم شرکت می‌کنند، از این رو باید مردم خود را از قبل برای این حضور آماده کنند و بدانند که در یک راهپیمایی و حرکت اردوگاهی شرکت می‌کنند و باید خود را برای مواجه شدن با سختی‌هایی مثل راه‌پیمایی، کمبود جا و مکان برای استراحت و خواب، کمبود وسایل نقلیه و مانند آن آماده کنند.

او گفت: زائران بدانند که بعد از عبوراز مرز باید از وسایل نقلیه عراقی برای انتقال استفاده کنند و با افزایش جمعیت ورودی به این کشور، خودروهای عراقی قیمت‌های حمل و نقل را چند برابر کرده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که بنای ما بر آن نیست که این راهپیمایی را دولتی کنیم، ‌ اظهار کرد: باید این حرکت عظیم شکل و هویت مردمی خود را داشته باشد، ولی ما برای آنکه عزت و کرامت زائران ایرانی رعایت شود به ناچار بخشی از خدمات را به داخل عراق برده‌ایم.

رشیدیان گفت: ضرورت مهم در این زمینه ساماندهی زائران‌مان برای حضور در این حرکت از نظر زمانی، مسیر تردد و مدت زمان اقامت در عراق است، به گونه‌ای که زمان حرکت زائران از مبدا، مرز تردد آن‌ها در ایام اربعین مشخص و نیز مدت اقامت‌شان باید محدود شود تا به نوعی مشکل ازدحام و معطلی زائران در مرز به هنگام خروج و شلوغی موکب‌ها و کمبود فضای اقامت در عراق و نیز مشکلات بازگشت کاهش یابد.  

منبع : خبرگزاری ايسنا