کد مطلب: 140716
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۸
سخنگوی قوه قضاییه گفت: ۲۴۵ نفر از مدیران ادوار مختلف در بروز حوادث ناشی از سیل در نظام تخلف و اتهام و تعقیب قرار گرفتند.
 

به گزارش ایران خبر، نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه صبح امروز با حضور نمایندگان رسانه های داخلی برگزار شد.

 غلامحسین اسماعیلی در دوازدهمین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به حماسه عظیم اربعین گفت: حضور حماسی، آگاهانه و توام با بصیرت بیش از هفده میلیون زائر اربعین که حضورشان نمایشگر اقتدار و یاس دشمنان بود.

تشکر دارم از دولت و مردم عراق برای میزبانی‌ خوب و شایسته آنها و برگزاری بی نظیر مراسم و همچنین تشکر از حشد الشعبی برای برقراری امنیت دارم.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه افزود: یک ماه از پاییز می گذرد و ان شالله پاییز و زمستان همراه با بارش نعمات الهی باشد و یادمان نرود در اوایل امسال و اواخر سال گذشته سیلاب های به وقوع پیوسته مشکلاتی را برای مردم فراهم کرد که بخشی از آن به دلیل قصور برخی مدیران بود و اگر وظایف خود را به درستی انجام می دادند این مشکلات فراهم نمی شد.

وی افزود: در همان موقع رئیس قوه قضاییه به دستگاه های متولی اعلام کرد که بارش رحمت الهی نباید موجب زحمت برای مردم شود.

اسماعیلی از مسئولان خواست بازنگاهی به حوزه جغرافیایی مدیریت خود در حوزه محیط زیست، مسیل ها و رودخانه ها داشته باشند و در خصوص لایروبی رودخانه ها و مسیرها که در سیلاب امسال مشکلاتی ایجاد شد اقداماتی انجام دهند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در رابطه با سیل گذشته، در مجموع ۱۴۰نفر از مدیران دوره های مختلف به هیات رسیدگی به تخلفات معرفی و برای صد و پنج نفر از مدیران بخشهای ذی‌ربط پرونده تشکیل شد.

وی افزود: ۲۴۵نفر از مدیران ادوار مختلف در بروز حوادث ناشی از سیل در نظام تخلف و اتهام و تعقیب قرار گرفتند.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه به نتایج سفرهای استانی اشاره و تصریح کرد: روز گذشته از خبر سراسری مشاهده کردید که بعد از هجده روز از سفر مسئولان قضایی به بشاگرد، دادگستری این منطقه محروم به بهره برداری رسید.

اسماعیلی اظهار کرد: با پیگیری قوه قضاییه و دولت، مشکلات مربوط به هپکو در استان مرکزی حل و فصل شد. مشکلات مربوط به کارگران روغن نباتی زنجان هم برطرف شد. با جدیت تمام در ارتباط با تغییر کاربری های اراضی زراعی ۱۵۷ مورد قلع و قمع انجام شده است. همچنین یکی از مدیران جهاد کشاورزی منطقه که این تغییر کاربری ها معلول قصور او بود، تحت تعقیب قرار گرفت و برای وی پرونده قضایی تشکیل شد.

سخنگوی قوه قضاییه به استرداد اموال و بازگشت آنها به بیت المال اشاره کرد و گفت: ارقام زیاد است و فقط به عملکرد دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی اشاره می کنم. در ۹۱ فقره این ناحیه در مقام اجرای حکم قریب به هفت هزار میلیارد تومان وجه نقد به خزانه دولت و بانکها بازگشت ۸۸میلیون و ۸۳۶ هزار و ۳۳۷ یورو به خزانه عودت داده شد .۲۹۴میلیون و ۳۰۳هزار درهم امارات، ۱۲میلیون و ۹۳هزار دلار ارزهایی است که از متهمان پرونده ها وصول کنیم. اینها محکومیت نیست بلکه بخشهای وصول شده است که فقط مربوط به ۹۱پرونده است.

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده زیباحالت منفرد گفت: حکم بدوی آن صادر و منجر به محکومیت سنگین شده است. پرونده جز شعبه ویژه نبود و چون حکم قطعیت پیدا نکرده از بیات جزییات معذوریم.

سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به سخنان اخیر وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی در رابطه با رفع تعهدات ارزی و بازگشت ارزهای اعطایی گفت: ارقام مختلفی از ناحیه افراد مطرح شده است. گزارش برای ما واصل شده اما خیلی کلی است و این گزارش‌ها را هم به وزارت اطلاعات و هم سازمان اطلاعات سپاه دادیم و آنها هم مشغول بررسی هستند.

وی افزود: طبق گزارشات به فردی که قبلا به تعهدات ارزی خود عمل نکرده دوباره ارز تخصیص داده شده است. ما در خود برنامه ریزی ها دچار مشکل هستیم‌.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا به غیر از روح الله زم افراد دیگری در این رابطه بازداشت شدند؟ گفت: به غیر از زم افراد دیگری در بخشهای مختلف بازداشت نشده است و بی جهت گمانه زنی نشود و توصیه من به جریانات سیاسی این است که انگشت اتهام به سمت یکدیگر روانه نکنید و اجازه بدهند دستگاه های قضایی و امنیتی کار خود را بکنند. البته اطلاعات ذی قیمتی در این رابطه بدست آمده است. سابقا همانطور که در مستندی که اخیرا در این رابطه پخش شد بازداشت داشتیم.

وی افزود: کار اطلاعاتی در این رابطه در حال انجام است.

اسماعیلی خطاب به فریب خوردگان گفت: کسانی که با اعتماد به سرویس های بیگانه اقداماتی را علیه نظام و کشور انجام می دهند و به دول خارجی دلگرم هستند از این قصه عبرت بگیرند و بدانند سرویس های بیگانه قابل اعتماد نیستند. زم بزرگ آنها بود که به دام افتاد و توصیه می کنم فریب خوردگان عذرخواهی و اعلام اشتباه کنند. به فریب خوردگان داخلی هم می گویم اطلاعات ما ذی قیمت هست و اینکه کی از آن استفاده کنیم مدیریت شده است و خوب است که مسیر اشتباه خود را طی نکنند.

منبع : خبرگزاری مهر