کد مطلب: 140720
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده 9 متهم اقتصادی مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی کشور به ریاست قاضی موحد در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی آغاز شد.
 
به گزارش ایران خبر، پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده 9 متهم اقتصادی مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی کشور صبح امروز (سه‌شنبه) به ریاست قاضی موحد در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی آغاز شد.

پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 9 متهم اقتصادی مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی کشور به ریاست قاضی موحد در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، قاضی موحد در ابتدای این جلسه با یادآوری اینکه ۳متهم این پرونده همچنان متواری هستند اما وکلای تعیینی و تسخیری آنها در جلسه حضور دارند از وکیل مدافع متهم فلاحتیان خواست که با حضور در جایگاه ادامه دفاعیات خود را بیان کند.

احمدی دستگردی، وکیل متهم فلاحتیان با حضور در جایگاه اظهار کرد: ریاست دادگاه، ایرادات اساسی به کیفرخواست مطرح است. اصل بر این است که شاکی در مانحن فیه باید مستندات خود را ارائه کند. آنچه در کیفرخواست بیان شده فقط اظهارات از سوی آقای آرام و شاکیان است.
وی افزود: شکایت شاکی فاقد مستندات است و بنا بر اقرار موکل بدهی وی ۲۴۰ میلیون درهم است ولی کارشناس اعلام کرده که ۳۵۱ میلیون است که این ارقام همخوانی ندارد.

وکیل فلاحتیان گفت: اگر مبنای شکایت شاکی تحصیل مال از طریق نامشروع است مستندات آن را ارائه کنید. همچنین اگر شکایت شاکی قرارداد ۹۲.۵.۱۰ است که باید شاکی مقید به قواعد حاکم بر آن باشد و در این صورت باید شاکی مبلغ پرداختی را به ما اعلام کند.

احمدی دستگردی گفت: این موضوع که آقای سعادتی تمام مدارک را از کشور خارج کرده درست نیست چون مقر شرکت داریس در کیش است و تمام مدارک در آن موجود است و ادعای عدم دسترسی به دلیل اینکه آقای سعادتی مدارک را از کشور خارج کرده درست نیست.

وی در رابطه با پرداخت تسهیلات توسط شرکت مینیون گفت: بانکداری بدون ربا شرایط را مشخص کرده است. قطعا در اساسنامه شرکت مینیون این موضوع مطرح شده است.

وکیل متهم فلاحتیان اظهار کرد: موکل پیشنهادهای متعددی برای پرداخت بدهی به بانک ملت داده  ولی هیچ اقدامی از سوی شاکی صورت نگرفته است.

قاضی موحد گفت: قبل از تشکیل جلسه اول اعلام کردم که بروید به بانک گفتیم که املاکی دارید ولی گفتید توقیف است که در این صورت به شما نامه بدهیم که رفع توقیف شود و بدهی را پرداخت کنید.

وکیل فلاحتیان گفت: تمام اموال موکلم توقیف است.

قاضی موحد اظهار  کرد: ایشان چند سال فرصت داشت. موکل‌تان قبل از تشکیل اولین جلسه چرا اقدامی نکرده است؟ وکیل فلاحتیان پاسخ داد: این تسهیلات چند بار تمدید شده که سود روی آن آمده است. ما سال ۹۷ نامه زده ایم.

قاضی موحد گفت: هیچ اقدام قضایی انجام ندادند با توجه به اینکه وکیل حقوقی دارند و باتجربه هستند هیچ اقدامی از آنها ندیدیم.

وکیل فلاحتیان در رابطه با تسهیلات از شرکت پارسیس گفت: موکل درخواستی داده که بلافاصله به آقای ابوالحسنی ارجاع شده است.
قاضی موحد گفت باید هر مدرکی که داشتند ارائه می کردند.

وکیل فلاحتیان اعلام کرد: در رابطه با تقاضای موکل از شرکت پارسیس میزان تسهیلات اعطایی ۲۳۰ میلیون با ۱۲ درصد سود ارزی بوده که پس از تصویب وثیقه گرفته می‌شود که چکی معادل ۵۰ درصد تسهیلات بوده است.

قاضی موحد اظهارکرد: چقدر به پارسیان بدهکار هستند؟

وکیل فلاحتیان پاسخ داد: ۳۰ میلیون دلار که دو قسط پرداخت شده است.

قاضی موحد از وکیل فلاحتیان در مورد اینکه  به بانک ملت چقدر بدهکار هستند سوال کرد که وکیل فلاحتیان گفت: اگر تبدیل تعهد را بپذیریم ۱۹۶ میلیارد تومان است و اگر تبدیل تعهد را نپذیریم ۱۹۶ میلیون درهم با سود ۱۲ درصد ارزی است.

وکیل فلاحتیان در مورد اختلاف گفت: این موضوع دو قسمت است که یکی مربوط به تسهیلات بوده و دیگری اینکه گفته اند به حساب کدام شرکت واریز کنیم.

وکیل فلاحتیان در پایان دفاعیاتش گفت: با عنایت به اینکه موکلم فردی متدینی است و نمی تواند به دنبال کسب مال حرام باشد و اتهام انتسابی به موکل با دلایل محکمه پسند نبوده و هیچ گونه اقدامی به منظور اخلال در نظام اقتصادی نداشته است لذا تقاضای رسیدگی و صدور حکم شایسته مبنی بر برائت متهم را خواستارم.

در ادامه این جلسه علی عربی مدیرعامل شرکت پارسیس کیش نیز توضیحاتی در خصوص دفاعیات وکیل فلاحتیان اعلام کرد و گفت: در مورد ۱۱۰ میلیون درهم که به فلاحتیان داده شده گفتند تسهیلات بوده که چنین نیست و مصوبه هیئت مدیره ندارد.

وی افزود: وی در مورد اینکه گفتند بدهی پارسیان تسویه شده باید بگویم این گونه نیست و با جریمه ۹ میلیون دلار بدهی دارد و به همان شکل هم باقی است.

قاضی موحد سوال کرد: قبل از اقدام قضایی اقدامی برای پرداخت بدهی کرده بودند؟

مدیرعامل پارسیس کیش پاسخ داد: خیر. الان دو ملک را معرفی کردند که اگر دادگاه کمک کند ما قبول خواهیم کرد.

قاضی موحد اعلام کرد دادگاه کمک می‌کند.

مدیرعامل شرکت پارسیس کیش گفت: ملکی که در زعفرانیه وثیقه گذاشتند در رهن بانک ملت است ولی به ما هم وکالت داده‌اند. روی چک امارات هم نمی‌توانستیم کاری کنیم.

وی در مورد پرداخت‌ها به شرکت امرال گفت: ما تمامی ورودی وخروجی امرال را داریم و اینکه این وسط به چه کسی مبالغ داده شده را نتوانستیم پیگیری کنیم. قاضی موحد سوال کرد: آیا بررسی کردید آقای فلاحتیان کارگزار بوده است؟

مدیرعامل شرکت پارسیس کیش گفت: بررسی کردیم نه کارگزار بوده و نه تراستی بوده است.

در ادامه قهرمانی نماینده دادستان توضیحاتی را در خصوص دفاعیات وکیل فلاحتیان ارائه کرد.

وی گفت: آقای وکیل فلاحتیان از جلسات ابتدایی دادگاه وعده دادند که اسنادی را ارائه خواهند کرد اما هنوز اقدامی نکرده اند.

وی افزود: جناب آقای وکیل شما اسناد سه مورد را بیاورید. اینکه گفتید ۱۱۰ میلیون درهم را مدیران پارسیان داده‌اند اسناد آن را بیاورید. و همچنین اسناد این که اعلام کردید این حساب امانی بوده را ارائه کنید.

نماینده دادستان گفت: همچنین وکیل اعلام کردند که لایحه‌ای به دفتر دادند که امروز دو زونکن  به من ارائه دادند که یکی خاطره است و از حیث انتفاع ساقط ازدست.

وی افزود: زونکن دوم اسناد ثبتی شرکتها در دبی است. هیچ یک از سه موردی که در جلسه گذشته و از جلسات اول اعلام کردند را نیاورده‌اند.

قهرمانی خطاب به وکیل فلاحتیان گفت: شما همین الان اسناد را به ما نشان دهید تا خبرنگاران هم عکس آن را بگیرند.


 

بیشتر بخوانید: اتهامات دیواندری، مدیرعامل سابق بانک ملت/ خرید 2 کشتی از محل اعتبارات بانکی + تصاویر

در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده که 16 مهر ماه برگزار شد، وکیل مدافع متهم فلاحتیان ادامه دفاعیاتش را ارائه کرد و وکیل شرکت بهساز ملت نیز توضیحاتی را در خصوص دفاعیات این وکیل مطرح کرد. همچنین در این جلسه قهرمانی نماینده دادستان نیز توضیحاتی در رابطه با دفاعیات وکیل فلاحتیان ارایه کرد.

بیشتر بخوانید: جزئیات چهارمین جلسه محاکمه ۹ متهم بانک ملت / چرا پولی که قرار بود صرف دور زدن تحریم شود، به کشور برنگشت؟

در سومین جلسه از دادگاه رسیدگی به این پرونده، نماینده دادستان ادامه توضیحاتش از جلسه قبل را ارائه کرد و همچنین متهم فلاحتیان به ادامه دفاعیاتش پرداخت و وکیل مدافع او نیز دفاعیاتش را بیان کرد.

در دومین جلسه رسیدگی به این پرونده، وکیل شرکت طرح اندیشه بهساز ملت اظهارات خود را بیان کرده و متهم فلاحتیان ادامه دفاعیاتش را ارائه کرد.

در این جلسه مدیرعامل شرکت پارسیس کیش نیز مطالبی ارائه کرد و نماینده دادستان نیز توضیحاتی در خصوص اظهارات متهم و تخلفات صورت گرفته توسط سایر متهمین این پرونده بیان کرد.

26 شهریور ماه، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

در اولین جلسه رسیدگی به این پرونده، کیفرخواست متهمین توسط نماینده دادستان قرائت شد و نماینده حقوقی بانک ملت و وکیل شرکت پارس کیش شکوائیه خود را بیان کردند.

همچنین در این جلسه متهم فلاحتیان بخشی از دفاعیات خود را بیان کرد و نماینده دادستان توضیحاتی در خصوص اقدامات متهمین ارائه کرد و گفت: متهمان با وجوه بانک ملت به خرید کشتی مبادرت کرده‌اند./

ادامه دارد

منبع : ایران آنلاین