کد مطلب: 141986
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۹
در حالی که هواشناسی از هفته گذشته نسبت به برف سنگین روز شنبه هشدار داده بود اما روزنامه ارگان شهرداری تهران از غافلگیری مدیریت شهری نوشت.
 
به گزارش ایران خبر، خبرگزاری مهر، گروه جامعه: زمانی که سازمان هواشناسی از چند روز جلوتر اعلام کرد که از ابتدای هفته برفی سنگین خیابان‌ها و درخت‌ها و لبه دیوارها را سفیدپوش خواهد کرد، تهرانی‌های برف‌دوست، شال و کلاهشان را از دوردست‌ترین جای کمدها بیرون کشیدند، شوفاژها و بخاری‌ها را روشن کردند و به انتظار نشستند. اما برف که آمد روزنامه دولت عکس یک خود را به تیتر «غافلگیری در روز برفی» اختصاص داد و روزنامه ارگان شهرداری تهران تیتر زد: «وقتی همه غافلگیر شدیم»!

پیروز حناچی، شهردار دوچرخه‌سوار تهران، هفته گذشته اعلام کرده بود که «برف ابتدای هفته برف سنگینی است و تمام امکانات شهری باید برای رفع مشک برف به کار گرفته شود» اما شنبه که آمد نیمی از تهران در برف مدفون شد، خیابان‌ها بند آمد و صفحه مسیریاب‌ها قرمز شد بدون آن‌که نمک‌پاشی و شن‌پاشی مشهودی انجام شده باشد و خودروها در سطح شهر و در بزرگراه‌ها اول لیز خوردند و به هم برخوردند و بعد حوصله شان سر رفت و پیاده شدند، اما باز هم از مدیران خدمات شهری تهران خبری نبود و تهران سه‌قفله شد. برف‌روب‌ها خواب ماندند، درهای مترو بسته ماند و صف‌های انتظار اتوبوس‌ها طولانی و طولانیتر شد.

شهروندان قفل شدن معابر پایتخت و عدم حضور نیروهای شهرداری و امکانات برف‌روبی را به دیده‌ی خویشتن می‌دیدند و اصغر عطایی مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران گفت: نیروهای خدمات شهری در تمامی معابر برفی حضور دارند و با اطلاع پلیس یا شهروندان معبر برف گرفته را شن پاشی و محلول پاشی می کنند.

عطایی تاکید کرد: «از بارش برف غافلگیر نشدیم» و امروز ابتدای راه است و ما امیدواریم سال پربارشی را پیش‌رو داشته باشیم.ما جلسات مستمری با هواشناسی داریم و اطلاعات نقطه‌ای شهر را نیز به ما اعلام کرده بودند بنابراین غافلگیری وجود نداشت.

روایت پلیس اما متفاوت بود. سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران گفت: در خیلی از مسیرها  به دلیل نشستن برف و عدم برف روبی و پاشیدن شن و نمک، خودروها امکان حرکت ندارند و حتی در برخی از معابر، رانندگان خودروهای خود را به همان صورت که در وسط راه هستند، رها کرده‌اند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران اعلام کرد: در خیلی از مناطق شمالی بار ترافیکی کاملا متوقف شده و امکان تردد در برخی نقاط مانند ولنجک، دربند، بلوار دانشجو، بلوار رشیدالدین فضل الله، خیابان ولی عصر، خیابان شریعتی از خیابان دزاشیب و در ادامه محورهای فرعی مثل خیابان فرمانیه و علوی و همچنین خیابان عمار تا سه راه یاسر، باهنر، خیابان کامرانیه شمالی، بلوار ارتش، بلوار اندرزگو، میدان دانشگاه آزاد در منطقه ۵، بلوار سیمون بولیوار، بلوار اشرفی اصفهانی، ستاری، بزرگراه های بابایی به غرب، امام علی به سمت شمال، چمران، صدر به سمت غرب، مدرس به شمال، چمران، یادگار امام، همت و همچنین شهید باکری از نقاطی هستند که به دلیل بارش شدید برف و لغزندگی، خودروها امکان حرکت ندارند. در بلوارهای شهید آبشناسان و شهید ستاری تردد خودروها کاملاً متوقف شده و خودروها در این معابر، امکان تردد ندارند.

حجت نظری عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به بارش برف و مشکلاتی که برای برخی از مناطق تهران ایجاد کرده بود، گفت: با وجود آنکه از یک هفته پیش اعلام شده بود هوا برفی خواهد بود، برخی از مناطق دچار مشکل شده بودند و در بعضی از خیابان‌ها شاهد ترافیک ناشی از برف بودیم.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران هم تصریح کرد: بهتر بود شهرداری تهران به گونه‌ای عمل می‌کرد که با وجود پیش‌بینی‌های هواشناسی اقدامات لازم در ساعات ابتدایی روز و پیش از آغاز بارش برف به قدر کفایت انجام می‌پذیرفت.

اگرچه سخنگوی شورای شهر تهران از شهروندان عذرخواهی کرد اما واکنش مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران تیر خلاص به انتظار شهروندان برای پاسخگویی مدیریت شهری بود. اصغر عطایی گفت: نمی‌توان با گلوله برف را هدف گرفت. 

غافلگیری مدیران خدمات شهری از برف علیرغم اعلام به موقع هواشناسی آنچنان تکان دهنده بود که روزنامه دولت عکس یک خود را به تیتر «غافلگیری در روز برفی» اختصاص داد و روزنامه همشهری، ارگان شهرداری تهران، در گزارش صفحه سوم خود نوشت مدیران خدمات شهری شهرداری تهران از شرایط عادی تهران سخن گفتند در حالی که گذشته از آماده نبودن سایت‌های برف‌روبی، بسیاری از معابر پایتخت در تصرف معترضان بود و تمام صفحه ۲۲ خود را به روایت خبرنگاران همشهری از پرترافیک‌ترین روز پایتخت در سال‌های اخیر اختصاص داد: وقتی «همه» غافلگیر شدیم.

منبع : خبرگزاری مهر