کد مطلب: 142013
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۷
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هنر مدیران را مدیریت کمبودها در شرایط سخت و پرفشار دانست و گفت:‌ امروز میزان کمبودهای دارویی نسبت به سال گذشته به یک سوم رسیده است.
 

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز یکشنبه در نشست هم‌اندیشی روسای مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد و ذی‌نفعان حوزه علوم دارویی کشور افزود: اکنون حدود ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور از نظر عددی با همت کارخانه‌های داروسازی کشور تولید می‌شود و این در حالست که قبل از انقلاب ۲۵ درصد داروها با کمک شرکت‌های بزرگ چندملیتی تولید می ‌شد، اما امروز بدون نیاز به آنها با همت داروسازان دانشگاهی و غیر دانشگاهی داروها را تولید می‌کنیم.

وی ادامه داد: فقط سه درصد داروهای وارداتی کشور، ۲.۵ برابر داروی تولید داخل ارزبری ایجاد کرده و در بازار داخلی، سه درصد داروی وارداتی حدود ۳۰ درصد ریالی در نظام سلامت هزینه ایجاد می‌کند. این داروها، داروهای «های‌تک» هستند و اگر آنها را بومی‌سازی کنیم، قیمت آنها به حدود یک پنجم می‌رسد. قیمت بسیاری از داروهایی که در بازار تولید می شود، به حدود یک پنجم داروهای وارداتی رسیده است.

نمکی افزود: اکنون ۱.۲ درصد تولید ناخالص ملی صرف تولید دارو می‌شود، در حالیکه در کشورهای توسعه یافته این رقم بین ۰.۶ تا ۰.۷ درصد است. رقمی که از منابع ملی صرف داروهای وارداتی می‌کنیم بالاست.

وزیر بهداشت گفت: از زمان حضور در وزارت بهداشت دستور اکید دادم دارویی که تولید داخل دارد، وارد نشود. این در حالیست که داروهای وارداتی با ۱۰ برابر قیمت تولید داخلی وارد می شد و بعضا برخی همکاران ما به دلیل مارژین بالاتر، راغب بودند داروی خارجی را مصرف کنند و تفاوت قیمتی داروی ایرانی با خارجی را از بیمار و مصرف کننده دریافت می‌کردند، در حالیکه در بیمه قیمت داروی ایرانی لحاظ می ‌شد.

نمکی ادامه داد: این زنجیره باطل را شکستیم و سعی کردیم هزینه آن را نیز بپردازیم. این حوزه مربوط به داروهایی است که در سبد ۹۷ درصدی داخلی داشتیم، اما به کشور وارد می ‌شدند، ولی سه درصد واردانی به گونه ای نبود که بتوانیم جلوی آن را بگیریم که برای آن نیز دو راهکار اساسی بیشتر نداشتیم؛ یکی تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان و دوم، تقویت بخش R&D کارخانه‌های داخلی بود؛ البته انتقال تکنولوژی از کشورهایی که ریسک سرمایه‌گذاری پرخطر اولیه را گذارنده‌اند، یک راهکار ارزان قیمت دیگر است. خوشبختانه در وزارت بهداشت تعداد قابل توجهی شرکت های دانش بنیان شکل گرفته است.

وزیر بهداشت گفت: زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم، میانگین افزایش بودجه سالانه در سال ۹۸، هفت درصد شده بود، اما بودجه شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری را ۷۰ درصد افزایش دادیم، زیرا برای برون رفت از تنگناهای مختلف، جز تکیه بر دانش دانشگاهیان راه دیگری وجود ندارد.

نمکی خطاب به مدیران مراکز تحقیقاتی، حوزه علوم دارویی و فناوران این حوزه افزود: وقتتان را صرف انجام کاری که دیگران کردند، یعنی واردات نکنید. گرچه در شرایط تحریم یکی از راهکارها همین است. به بازار جهانی فکر کنید و به بازار درون مرزها محدود نشوید، زیرا هیچ شرکت تولیدکننده ای در زمینه تولید داروهای «های‌تک» فقط برای بازار داخل سود نخواهد کرد و باید به سراغ استانداردهای بین المللی بروند تا بتوانند در بازارهای جهانی نیز حضور پیدا کنند.

وزیر بهداشت خطاب به روسای مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد و ذینفعان حوزه علوم دارویی کشور اظهار داشت: درخواستم این است تا دیر نشده تبصره‌های پیشنهادی بودجه ۹۹ را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان چه از منابع عمومی و چه از طریق تسهیلات ارزان قیمت در نظام بانکی آماده کرده و به ما منتقل کنید تا بتوانیم آن را پیگیری و تسریع کنیم و شما نیز بتوانید از ظرفیت بودجه ۹۹ بهره مند شوید./ ایرنا 

منبع : ایران آنلاین