کد مطلب: 142646
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۰
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آنفلوآنزای امسال ۲۰ روز زودتر از سال‌های گذشته در کشور آغاز شده و نخستین مرگ ناشی از آنفلوآنزا دو هفته پیش رخ داده است.
 
به گزارش ایران خبر، حامد برکاتی در همایش مدیران سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی سپید برگزار شد، اظهار کرد: شیوع بیماری فصلی آنفلوآنزا امسال ۲۰ روز زودتر از سال‌های گذشته در کشور آغاز شده است. در کشور برای مدت محدودی کمبود دارو برای درمان آنفلوآنزا وجود داشت، اما اکنون هیچ کمبود دارویی از این بابت وجود ندارد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون در کشور کنترل و مراقبت‌های بهداشتی بیماری آنفلوآنزا مدیریت می‌شود. نخستین مرگ ناشی از آنفلوآنزا در سال ۹۸، دو هفته پیش رخ داده است.

برکاتی افزود: مراقبت‌های بهداشتی بیماری آنفلوآنزا در گروه‌های مختلف جمعیتی به ویژه مادران باردار پُرخطر است و همه مادران باردار مشکوک به آنفلوآنزا باید تحت مراقب‌های ویژه قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: مهاجرت به داخل، مهاجرت به خارج، مرگ و تولد چهار مؤلفه اصلی رشد جمعیت است. براساس آمار سازمان وزارت بهداشت جهانی، به ازای هر هزار نوزاد در ایران ۱۴. ۴ درصد مرگ‌ومیر وجود دارد. در سال۵۹، ۲ میلیون و ۴۵۱ هزار تولد داشته‌ایم. رشد جمعیت در این سال ۱. ۲۴ درصد بوده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: متوسط سن ازدواج در دختران ۲۴ سال و در پسران ۲۹ سال است. ۲. ۴ درصد از جوانان بیش از ۲ فرزند می‌خواهند که با توجه به شرایط موجود این امکان برایشان محقق نشده است. معمولا فرزند دوم ۱۰ سال بعد از ازدواج متولد می‌شود.

وی بیان کرد: از سال ۹۴، رشد زاد و ولد کاهش یافته است. ۱۰ میلیون جوان آماده برای ازدواج وجود دارد که باید برای آن‌ها وام‌های کوتاه مدت، مسکن و اشتغال ایجاد کرد. . در سال۹۸، براساس آمار غیررسمی ۱. ۸ درصد جمعیت سالمند وجود دارد که این جمعیت رو به افزایش است.

برکاتی عنوان کرد: سن ازدواج در گروه مرجع ما (افراد دارای مدارک فوق لیسانس و دکترا) که در رده سنی۳۰ تا ۳۴ هستند، بالا است. ۱۶درصد از زنان این گروه در ۳۵ سالگی مادر می‌شوند. در گذشته، سن بارداری دوم برای زنان بین ۳ تا ۵ سال بوده است.

اکنون به مادران توصیه می‌شود سن بارداری دوم را بین ۱۸ تا ۲۴ ماه در نظر بگیرند. بارداری برای زنان بین ۳۵ تا ۴۰ سال خطرناک است، اما اگر مورد مراقبت کامل مراکز بهداشت و درمان قرار بگیرند با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوند. فاصله بارداری دوم این زنان نباید بیشتر از پنج سال باشد، زیرا خطرناک است./ ایرنا

منبع : ایران آنلاین