کد مطلب: 142673
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۴
غلامحسین اسماعیلی گفت: اکثر بازداشت شدگان حوادث اخیر آزاد شدند و عدد بازداشتی‌های ما به حداقل رسیده است. در تهران تعداد بازداشتی‌های روز های اغتشاش که هنوز بازداشت هستند، ۳۰۰ نفر هستند.
 

به گزارش ایران خبر، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در پانزدهمین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: از مردم بصیر و انقلابی جهت برگزاری راهپیمایی های مردمی که موجبات ناامیدی دشمن را فراهم کرد تشکر می کنم.

وی افزود: تشکر دیگری از مردم بابت جدا کردن صف مردم از اغتشاش گران دارم. در منظر دستگاه قضا و قوه قضاییه صف معترضان و کسانی که به گرانی بنزین اعتراض داشته و یا نگران آینده بودند که ممکن است افزایش بهای سوخت در افزایش قیمت سایر کالاها تاثیر داشته باشد از اغتشاش گران جدا کردند تشکر می کنم.

اسماعیلی ادامه داد: اگرچه برخی از راهپیمایی ها مجوز نداشت اما آنها را اغتشاش نمی دانیم.  

وی با اشاره به شهادت برخی از نیروهای مدافع امنیت گفت: اینها کار تعدادی از اغتشاش گران بود که وابستگی آنها به برخی خارج نشین ها بود. به طور طبیعی در فرآیند مهار و کنترل این آشوب ها و در جنگ و گریز خرابکاران گروه های از افراد. حاضر در تجمعات بازداشت شدند از همان ابتدا ریاست قوه قضائیه دستور دادند اقدامات عاجلی از ناحیه مسیولان در جهت تفکیک و تعیین تکلیف بازداشت شدگان انجام شود. در راستای تحقق این امریه،  مسئولان قضایی در محل حضور بازداشت این افراد حاضر و گفتگو کردند.

اسماعیلی ادامه داد: با اجرای این برنامه ها اکثر بازداشت شدگان حوادث اخیر آزاد شدند و امروز عدد بازداشتی های ما از روزهای اغتشاشات به حداقل رسیده است. در تهران تعداد بازداشتی های روز های اغتشاش که هنوز بازداشت هستند ۳۰۰ نفر هستند.

اسماعیلی در ادامه به بازدید های سرزده ریاست قوه قضائیه اشاره و تصریح کرد: بازدید ها آثار و برکات فراوانی داشته است در مدت ۱۰ ماه رییس قوه قضاییه ۱۰ بازدید سرزده داشت و تلاش شده این موضوع به یک فرهنگ تبدیل شود.

تعداد دانشجویان بازداشتی کمتر از انگشتان یک دست است

وی در خصوص وضعیت دانشجویان بازداشتی در حوادث اخیر گفت: بازداشتی هایی از حوادث اخیر داشتیم و تعدادی از دانشجویی هایی که در زمره بازداشتی ها بودند آنها را از اشرار جدا می کنیم و با توجه به نگاهی که  ریاست قوه قضاییه دارد قرار شده است این پرونده ها ویژه تر رسیدگی شود. امروز جمعی از سیاسیون ما از سفره دانشجویان ارتزاق می کنند و خواسته آنها این است که بازداشتی در میان دانشجویان داشته باشیم تا از این کلاه برای خود نمد درست کنند.

وی تصریح کرد: تعداد دانشجویان بازداشتی کمتر از انگشتان یک دست است.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که حمایت آمریکا از اغتشاش گران اخیر نقض حقوق بین المللی است دستگاه قضا در این رابطه چه رویکردی دارد، گفت: یادمان نرفته است که اینها به ما گفتند شما داعش را ساختید اما ادعای حقوق بشری و ضد خشونت و دفاع از مظلوم آنها هم گوش فلک را کر کرده است. در برابر جنایاتی که آمریکا انجام داده مدعی هستیم و بر اساس شکایت مردم و نه دولت، در رابطه با شهروندانی که از اقدامات آمریکا آسیب دیدند،  بیش از ۳۶۰ پرونده علیه دولت آمریکا را بررسی و بیش از ۱۳۰ میلیون دلار رای بر محکومیت آمریکا صادر شده است. از دولت تقاضا می کنم به اجرای این احکام کمک کنند.

وی در خصوص آخرین وضعیت بازداشت عبدالرضا داوری و ارتباط این فرد با آمد نیوز گفت: بازداشت این فرد را تایید می کنیم. این فرد اتهامات مختلفی دارد و از بیان جزییات اتهامات معذوریم. البته در این پرونده ارتباط با این شبکه مطرح است اما پرونده در مرحله تحقیقات است.

آخرین وضعیت پرونده پولشویی در گلستان

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده پولشویی در گلستان گفت : ۹ نفر به عنوان اعضای اصلی باند بازداشت هستند . این باند ۳۰۰ عضو دارد و مبلغ مطرح شده بیش از ۵ هزار میلیارد تومان رقم فعالیت مجرمانه این گروه مطرح شده است.۱۵۳نفر ممنوع الخروج شدند و سی کیلو شمش و چهار خودروی لوکس و ده ملک و یه زمین کشاورزی را از اعضا توقیف کردیم. املاکی هم در افغانستان و قبرس از اعضا شناسایی شدند.

آخرین وضعیت پرونده پرهام آزاد شهر

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده پرهام آزاد شهر گفت: رای این پرونده صادر و در شعبه ویژه مفاسد اقتصادی گلستان رسیدگی شد. این شرکت یک شرکت خودرویی بود و تخت عنوان پیش فروش خودرو در استان های مختلف اموال جمع زیادی از مردم شاکی بودند. در این پرونده سید احمد میر محمدی فرزند حسن به ۲۰ سال حبس ۷۴ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی و رد مال محکوم شده است. مهدی قوانلو به عنوان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به بیست سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی  وضبط اموال محکوم شده است. نادر قوانلو علاوه بر رد مال به ده سال حبس و ده ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است. ۲هزار و ۹۱۸ شاکی و مالباخته داشتیم.

راستایی آزمایی گزارشات دولت درباره طرح معیشتی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه در دستور اخیر آیت الله رئیسی در رابطه با طرح اصلاح افزایش قیمت بنزین، در یک بند به وظیفه سازمان بازرسی کل کشور پیرامون نظارت دقیق بر محل هزینه کرد درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین و ایفای وظایف دولت در جهت جلوگیری از افزایش قیمت ها و همچنین اجرای کامل تعهدات دولت در برابر مردم از جمله پرداخت به موقع یارانه ها اشاره شده است، یک مرحله از طرح معیشتی اجرا شده است و بسیاری از افراد دریافتی نداشتند، آیا سازمان بازرسی به این موضوعات ورود کرده است؟ گفت: تکلیفی که به بازرسی کل کشور شد این بود که نظارت کند. رقمی که در جلسه سران قوا تصویب شده در آمد افزایش ناشی از سوخت به دهک های نیازمند پرداخت شود.

وی افزود: در جهت تحقق این امر کارگروهی در بازرسی کل کشور تشکیل شده و محاسبه شده درآمد روزانه ناشی از افزایش سوخت به چه میزان بوده و گزارش گیری از دولت و راستایی آزمایی گزارشات در رابطه با طرح معیشتی و حمایتی  انجام می شود.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: اینکه فردی انتقاد داشته باشد در این چرخه قرار نگرفته است. اقدام ما مربوط به میزان درآمد ناشی از این افزایش  است که سازمان بازرسی به آن ورود کرده است.

این خبر تکمیل می شود... 

منبع : خبرگزاری مهر