کد مطلب: 143169
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۵
سازمان ملل متحد روز گذشته (پنجشنبه) هشدار داد که قحطی جان بیش از ۵.۵ میلیون نفر را در سودان جنوبی تهدید می‌کند.
 

به گزارش ایران خبر، خشکسالی و به دنبال آن جاری شدن سیل در این کشور آفریقایی محصولات زراعی را نابود کرده است. این شرایط همراه با بی ثباتی شدید سیاسی، وضعیتی بحرانی در این کشور ایجاد کرده است.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرده است که برای تامین غذای مردم گرسنه سودان جنوبی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۷۰ میلیون دلار نیاز فوری دارد و برای تمامی سال به ۱.۵ میلیارد دلار بودجه نیاز است. این سازمان درباره گرسنگی گسترده در جوانترین کشور جهان هشداد داده است.

متیو هالینگورث، مدیر برنامه جهانی غذا در سودان جنوبی می گوید: همه عوامل دست به دست هم داده‌اند که در سال ۲۰۲۰ میلادی با قحطی مواجه شویم مگر آنکه دست به اقدامات فوری بزنیم و بتوانیم مواد غذایی به مناطق سیل زده برسانیم.

او همچنین افزوده است که اگر سازمان ملل نتواند پیش از آغاز فصل باران کمک‌های غذایی را به مناطق سیل زده برساند، دسترسی به بسیاری از مناطق دور افتاده غیرممکن خواهد شد.

هالینگورت همچنین افزوده است که مجموعه‌ای از مزارع با ۷۳ هزار تن ذرت خوشه‌ای، ارزن و ذرت در اثر سیل از بین رفته‌اند و همچنین ده‌ها هزار راس گاو، بز، و مرغ تلف شده‌اند.

به گزارش یورونیوز، برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد گفته است که تقریبا یک میلیون نفر در سودان جنوبی تحت تاثیر سیل هستند و به کمک نیاز دارند. جنگ داخلی در سودان باعث کشته شدن ۴۰۰ هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر شد و هنوز هم پس از استقلال درگیری‌های بین قومی در این کشور گاه و بی گاه رخ می‌دهد.

منبع : خبرگزاری ايسنا