کد مطلب: 143264
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۸
رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته با بیان اینکه سوختگی در ایران هشت برابر متوسط جهانی است، در عین حال از برخی بی‌توجهی‌ها به درمان سوختگی و مشکلات بیماران در این حوزه انتقاد کرد.
 

به گزارش ایران خبر، دکتر محمدجواد فاطمی در نشست خبری روز ملی مردمی پیشگیری از سوختگی (اول دی ماه)، گفت: در ایران میزان مرگ و میر بر اثر سوختگی، بیش از دو برابر متوسط جهانی است و روش‌های درمانی در کشور، استاندارد نیست. این درحالی است که بیماران سوختگی که زنده می مانند، اکثرا دچار معلولیت و مشکلات شغلی، اجتماعی، طلاق و خودکشی می‌شوند.

سوختگی؛ بیماری پرهزینه

وی افزود: یک اتفاق کوچک می‌تواند حوادثی مانند شین آباد و پلاسکو را ایجاد کند. سوختگی یک بیماری پر هزینه است و بر اساس تحقیقات انجام شده، برای درمان هر درصد سوختگی، باید ۵ میلیون تومان هزینه شود و حداقل هزینه برای درمان بیماران سوخته در بیمارستان‌ها به دلیل  اینکه سوختگی های بالای ۱۰ درصد در بیمارستان‌ها بستری می شوند، حداقل ۵۰ میلیون تومان است؛ چراکه این بیماران به پانسمان های خاص نیاز دارند که در کشور تولید نمی شود.

پانسمان‌های سوختگی در ایران تولید نمی‌شود

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، ادامه داد: متاسفانه پانسمان‌های سوختگی در کشور تولید نمی شود و در این زمینه به خارج از کشور، وابسته هستیم؛ البته تلاش های بسیار خوبی از سوی برخی شرکت های دانش بنیان انجام شده، اما قابل رقابت با سایر نمونه های خارجی نیست. پانسمان های سوختگی از خارج وارد می شود و زمانی که تکنولوژی ساخت آن را نداریم، هزینه ها با وجود تحریم‌ها افزایش پیدا می کند و روش های درمانی مناسبی به کار گرفته نمی شود و همین امر موجب افزایش مرگ و میر، معلولیت ها و جراحی های بعدی می شود.

وی یادآور شد: اگر تولید کنندگان ایرانی بتوانند تکنولوژی ساخت پانسمان های سوختگی را داشته باشند یا اقدام به مهندسی معکوس کنند، به درمان بیماران سوخته کمک بسیار بزرگی کرده اند، اما اغلب پانسمان های با کیفیت به دلایل تحریم های ظالمانه یا گرانی، در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.

سوختگی؛ بیماری فقرا

فاطمی ضمن تاکید بر نقش مهم پیشگیری از سوختگی، گفت: روش‌هایی در حوزه پیشگیری موثر هستند که بتوانند نقش خطای انسانی را با استفاده از سیستم های هوشمند هشدار دهنده، کاهش دهند. سوختگی، بیماری فقرا است چون خانواده ها و افراد با توانایی مالی کافی، از وسایل استاندارد استفاده می کنند.

دو اقدام برای پیشگیری از سوختگی

وی ضمن اینکه شایع ترین علت سوختگی در کودکان را سهل نگاری والدین و مراقبان آنها دانست، ادامه داد: باید برای پیشگیری از سوختگی دو اقدام انجام دهیم؛ یکی استانداردسازی و دیگری آموزش برای استانداردسازی. در برخی از کشورها، لباس های کودکان از الیاف هایی ساخته می شود که زود شعله ور نمی شود و در منازل، سیستم های هشدار دهنده، نصب می شود اما در ایران اینگونه نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: وضعیت ایران در مقایسه با کشورهای مشابه از نظر جمعیتی در حوزه بیماران سوختگی، بسیار بدتر است و در رتبه آخر قرار داریم. یک ریال سرمایه گذاری در حوزه پیشگیری از سوختگی می تواند ۲۸ ریال سود آوری و منفعت برای کشور داشته باشد. اگر در حوزه پیشگیری از سوختگی کار کنیم، جان، زندگی و منابع فرد، خانواده و کشور را نجات داده ایم.

سالانه ۲هزار سوختگی الکتریکی در ایران

وی گفت: در مطالعه ای در کشور مشخص شد که هر سال، دو هزار سوختگی الکتریکی در ایران داریم که حدود ۶۵ درصد از آنها بستری شده و حداقل یک عضو از بدن خود را از دست می‌دهند و دچار معلولیت می شوند و اگر در حوزه پیشگیری از سوختگی الکتریکی کار کنیم، هر سال ۱۷ هزار میلیارد تومان به بودجه کلی کشور کمک کرده ایم.

بستری سالانه ۳۰هزار بیمار سوخته در بیمارستان‌ها مرگ سالانه ۳هزار بیمار سوخته

فاطمی تصریح کرد: هر سال در کشور ۳۰ هزار نفر در بیمارستان‌های سوختگی بستری و متاسفانه حدود سه هزار نفر، جان خود را از دست می‌دهند و تعداد زیادی نیز دچار معلولیت می شوند. در حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد ۲۴ دانش آموز به دلیل اشتعال یک بخاری غیراستاندارد، دچار سوختگی شدند؛ در حالیکه هزینه نصب سیستم گرمایشی استاندارد، ۵۰ میلیون تومان بود، اما این بیماران تا ۱۵ سال باید عمل جراحی کنند و ۱۵ میلیارد تومان از بودجه نیز باید برای آنها هزینه شود و باز هم درمان قطعی نمی‌شوند؛ بنابراین پیشگیری از سوختگی، یک وظیفه همگانی است.

مشکلات جدی درمان سوختگی در کشور

وی افزود: درمان سوختگی در کشور با مشکلات جدی همراه است. کمبود تخت بیمارستانی یکی از مهم‌ترین مشکلات است. قرار بود که تا پایان سال ۹۴ حدود ۲۴۰۰ تخت سوختگی در کشور وجود داشته باشد، اما امروز تعداد تخت‌های سوختگی در کشور ۱۵۶۰ تخت است و ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی، کمبود داریم. دومین مشکل ما، استاندارد نبودن تخت‌های سوختگی است؛ چون بیماران سوختگی باید در یک اتاق بستری شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: بنا بود تا پایان سال ۹۴ حدود ۴۵۰ تخت BICU برای بیماران سوختگی در کشور وجود داشته باشد، اما امروز تعداد این تخت‌ها، ۲۵۰ تخت است و بیمارستان‌ها از نظر نیروی انسانی، فضا و بودجه مشکلات جدی دارند.

وی با بیان اینکه بیمارستان های عمومی در کشور باید بخش سوختگی داشته باشند، افزود: بر اساس مصوبه سال ۷۵ باید ۱۰ درصد از تخت های هر بیمارستان به تخت های روان و سوحتگی اختصاص یابد، اما هیچ بیمارستانی اقدام به اجرای این مصوبه نکرده چون ضررهای زیادی برای بیمارستان‌ها به همراه دارد و در تهران هیچ یک از بیمارستان‌های خصوصی، دارای بخش سوختگی نیستند.

چرا تامین اجتماعی بخش سوختگی ندارد؟

وی تصریح کرد: چرا سازمان تامین اجتماعی با چنین حجمی از تخت بیمارستانی و درمان، بخش سوختگی ندارد؟ چرا در تهران هیچ دانشگاه علوم پزشکی به جز دانشگاه علوم پزشکی ایران، بخش سوختگی ندارد؟ درمان های سوختگی در کشور به دلایل مختلف، غیر استاندارد است و بیمارستانها با مشکل اداره می شوند. متاسفانه شایع است که بیماران برخی از وزارتخانه ها برای درمان سوختگی به خارج از کشور، اعزام می شوند اما بیماران شین آبادی پذیرفتند که برای درمان به خارج از کشور نروند، اما وضعیت بیمارستانها و تجهیزات در کشور بهبود پیدا کند.

دارو و درمان‌هایی که بیمه نیستند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: بازتوانی بیماران سوختگی با مشکلات زیادی همراه است؛ اکثر جراحان پلاستیک، بیماران سوخته را نمی‌پذیرند و اعمال جراحی پلاستیک را بسیاری از بیمه‌ها پوشش نمی‌دهند، پمادهای جلوگیری از گوشت اضافه برای بیماران، کاردرمانی، لباس سوختگی و برخی از مشاوره های روانشناسی برای این بیماران، تحت پوشش بیمه قرار ندارد.

وی گفت: این انجمن اقدامات زیادی در حوزه پیشگیری از سوختگی در کشور انجام داده است. یکی از اقدامات ما، تصویب روز ملی پیشگیری از سوختگی بود که در وزارت بهداشت به تصویب رسید، اما باید به تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد. چطور باید در تقویم، روز حافظ داشته باشیم اما روز حمایت از بیماران سوختگی نداشته باشیم؟ کمیته پیشگیری از سوختگی در انجمن ققنوس تشکیل شد و در مدارس، آموزش‌هایی را به دانش آموزان ارائه می‌دهیم اما با بروکراسی پیچیده‌ای روبرو هستیم.

وی افزود: در سراهای محله، آموزش های پیشگیری از سوختگی را ارائه می دهیم و امسال در روز ملی پیشگیری از سوختگی، با حضور در مترو، مراکز خرید و پارک ها می خواهیم به مردم بگوییم که مراقبت کنید که خودتان نسوزید و اجازه ندهید دیگران نیز بسوزند.

فاطمی با بیان اینکه تاکنون چندین کتاب در زمینه پیشگیری از سوختگی تدوین کرده ایم اما برای توزیع آنها در مهدهای کودک با مشکلات و بروکراسی‌های اداری پیچیده‌ای روبرو هستیم، اظهار کرد: کتاب‌ها را به صورت رایگان توزیع می‌کنیم و به مردم می‌گوییم که بخوانید و به دیگران هم بدهید که بخوانند و آگاه شوند. بنابراین همه باید بدانیم که در معرض خطر سوختگی هستیم.

چرا پلاسکو ۴۰ بار تذکر می‌گیرد اما توجه نمی‌شود؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: مشکل ما در حوزه سوختگی، وجود برخی ناکارآمدی‌ها و قانونگذاری مشکل دار است. چرا سازمان ملی استاندارد و آتش نشانی نباید قدرت اجرایی داشته باشد که ۴۰ بار به ساختمان پلاسکو تذکر داده می شود، اما مورد توجه قرار نمی گیرد. راه حل سوختگی از پیشگیری می گذرد و سوختگی قابل پیشگیری است و پوست سوخته، قابل بازگشت نیست. صدا و سیما و رسانه ها در این زمینه باید تفکر ملی داشته باشند و به مردم و سلامت آنها فکر کنند.

بیشترین درصد سوختگی در استان‌های کم برخوردار

وی همچنین در پایان با بیان اینکه بیشترین درصد سوختگی متوجه استان‌های کمتر برخوردار است، در خصوص فعالیت‌های انجمن بیان کرد: ویزیت متخصصان ما کاملا رایگان است و از طرفی طبق قراردادی که با بیمارستان حضرت فاطمه (س) و مطهری داریم، بخشی از درمان رایگان و برای بیماران بی بضاعت همه‌ فرانشیز نیز توسط ما پرداخت می‌شود. این در حالی است که برای هزینه لیزر و خدمات مشاوره نیز تا حدودی به بیماران کمک می‌کنیم.

منبع : خبرگزاری ايسنا