کد مطلب: 143295
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷
سخنگوی وزیر خارجه گفت: آقای آبه سفری به ایران داشت که لزوم سفر روحانی نیز وجود داشت و این سفر در حال بررسی و برنامه ریزی است و در صورت نهایی شدن، نهاد ریاست جمهوری اطلاع رسانی می کند.
 

به گزارش ایران خبر، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه) خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه به تشریح رویدادهای دیپلماتیک روزهای گذشته و آینده پرداخت و اظهار داشت: اول از هر چیز درگذشت خبرنگار خبرگزاری فارس را به خانواده و همکارانشان تسلیت می‌گویم. ۲۷ آذر روز جهان عاری از خشونت و افراطی گری نام گذاری شده که توسط رییس جمهور پیشنهاد شد و با تصویب سازمان ملل این روز نام گذاری شد. همانطور که ایران به دنبال دنیای بدون خشونت است، همه کشورها نیز به دنبال این باشند. 

وی ادامه داد: سفری به تبریز داشتم و نشست خوبی برگزار شد که در سفرهای بعدی به استان های دیگر نیز خواهم رفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: علی لاریجانی به آنتالیای ترکیه برای دوازدهمین نشست مجمع بین المجالس آسیایی رفتند. آقای ظریف به قطر و ترکیه رفتند. سفر ظریف به ترکیه برای موضوع افغانستان در قالب کنفرانس قلب آسیا بود. همینطور وزیر امور خارجه در قطر برای فروش دوحه حضور داشتند که به جز سخنرانی دیدارهایی در حاشیه داشتند. در سفر به قطر آقای ظریف با ۴۰ نفر دیدار کردند.

روحانی به مالزی سفر می کند

موسوی افزود: آقای عراقچی عراقچی نیز سفرهایی به چین، ژاپن و چین داشتند. حسن روحانی رئیس جمهور نیز به مالزی خواهد رفت و اگر سفر رئیس جمهور به ژاپن قطعی شود، اطلاع رسانی می شود.

وی تصریح کرد:هفته آینده وزیر خارجه هند به ایران می آید تا کمیسیون مشترک برگزار شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد سانحه کشتی سانچی نیز گفت: موضوع کشتی سانچی حادثه تاسف باری بود که وزارت خارجه کار خود را انجام داده و پیگیری ها را انجام داده است. دوستان ما در شرکت ملی نفت کش پیگیر موضوع هستند و روال را پیگیر می کنند. شایعات مطرح شده نیز توسط شرکت نفت کش تکذیب شده‌است.  

سفر روحانی به ژاپن درحال بررسی است

موسوی در مورد سفر روحانی به ژاپن و اهداف این سفر با توجه به صفر شدن خرید نفت توکیو اظهار داشت: ایران و ژاپن دو دوست قدیمی هستند. ژاپن کشوری مهم در شرق آسیا و ایران کشوری مهم در غرب آسیا هستند و روابط دیرینه دارند. آقای آبه سفری به ایران داشتند که لزوم سفر روحانی نیز وجود داشت و این سفر در حال بررسی و برنامه ریزی است و در صورت نهایی شدن، نهاد ریاست جمهوری اطلاع رسانی می کند. آبه و روحانی در دیدار خود مهم ترین مسایل غرب آسیا، برجام و جهان را گفتگو می کنند.

وی درباره توصیه عدم سفر به آمریکا و احتمال استرداد برخی ایرانیان از اروپا به آمریکا گفت: وزارت خارجه بر حسب وظیفه ذاتی خود به اتباع خود توصیه های می کند. در همین زمینه توصیه‌های به دوستان دانشگاهی و نخبگان در همین راستا بود. نمونه موضوع گروگان گیری آقای دکتر سلیمانی در همین راستا بود و ما از هموطنان می خواهیم از سفر به کشورهایی که اخلاق برایشان اهمیتی ندارد بپرهیزند. حتی اگر فکر می کنند در سفر به جاهایی که احتمال ایجاد مشکل هم هست، خودشان ملاحظات را در نظر بگیرند.

بحث «جزایر سه گانه» در دوحه مطرح نشد

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: نشست فروم دوحه در مورد مسائل بین المللی بود و بحث جزایر سه گانه مطرح نشد. همه کشورها در دنیا و همچنین خود کشورهای خلیج فارس می دانند که این جزایر بخش جدایی ناپذیر از ایران است. ما توصیه داریم که آنها دست از این ادعا بردارند. این موضوع ثابت است و یک واقعیت تاریخی و جغرافیایی است و موضوعی نیست که در مذاکرات ما مطرح شود.

موسوی در موضوع دیپلماسی پارلمانی مجلس دهم اظهار داشت: خوشبختانه در این دوره مجلس با ریاست دکتر لاریجانی تدابیر خوبی در هیئت رئیسه و کمیسیون امنیت ملی در موضوع دیپلماسی انجام گرفت و هماهنگی خوبی با وزارت خارجه و دولت داشته است. دیپلماسی پارلمانی جدا از دیپلماسی رسمی نیست و امیدواریم مجلس آینده نیز در این زمینه فعال باشد.

گفتگوهای ایران و عربستان فقط در بحث «حج عمره» بود

وی در پاسخ به تلاش ها برای مذاکره میان ایران و عربستان گفت: ما هر چه را اعلام کرده ایم، حقیقت است. گفتگوهای موجود تنها در بحث حج عمره بوده و دیگر گفتگویی وجود نداشته است. کشورهای متعددی با حسن نیت برای تنش زدایی تلاش می کنند که ایران استقبال می کند. گاها شاهد برخی اظهار نظرها از سوی ریاض هستیم که با واقعیات تطابق ندارد. امیدواریم ریاض واقعیات را دیده و امنیت را در منطقه جستجو کند. امیدواریم عربستان دست دوستی ایران را بفشارد ‌و بداند که در انباشت سلاح در منطقه امنیت حاصل نمی شود.

ادامه دارد...

منبع : خبرگزاری مهر