کد مطلب: 144514
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۵
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص رد صلاحیت برخی از نمایندگان توضیحاتی ارایه داد.
 
به گزارش ایران خبر، غلامحسین اسماعیلی در هجدهمین نشست خبری خود با خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه تا کنون چه میزان تخلفات انتخاباتی به قوه قضائیه ارسال شده است؟ همچنین تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس رد صلاحیت شدند که گفته شده برخی از آنها به خاطر محکومیت‌های مالی سلب صلاحیت شدند آیا این محکومیت‌ها قطعی است؟ گفت: در ارتباط با رد صلاحیت‌ها مرجع بررسی صلاحیت‌ها مشخص شده و عزیزانمان در شورای نگهبان به موجب قانون عهده دار این مسئولیت هستند، همچنین فرایند رسیدگی‌ها به اتمام نرسیده و هنوز فرصت اعتراض وجود دارد.

وی افزود: تعدادی از نمایندگان پرونده در مراجع قضائی دارند البته عدد آنها بالا نیست تعدادی از رد صلاحیت شدگان هم پرونده قضائی ندارند. دو نکته را می‌گویم آمادگی داریم با وصول گزارشات برابر قوانین و مقررات رسیدگی کنیم. بارها اعلام کردم جرمی که رخ می‌دهد را بررسی می‌کنیم.

وی افزود: وظیفه ما است به گزارشات جرایم مالی رسیدگی کنیم بعد از رسیدگی می‌گوئیم فرد محرم هست یا خیر.

اسماعیلی ادامه داد بین شائبه‌های مالی و جرم و فساد مالی تفاوت هست. در مجموع خودمان این داریم یک موضوع جرم داریم و یک موضوع صلاحیت قاضی هست. ممکن است یک قاضی با یکی از طرف‌های پرونده مراودات مالی داشته باشد و می‌خواهد خودرویی بخرد و این محکومیت کیفری ندارد اما ما آن را سلب صلاحیت قضائی ندارد.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: گزارشاتی که به ما واصل شود رسیدگی می‌کنیم. در مورد صلاحیت‌ها شورای نگهبان از ما استعلام می‌گیرد. اگر شورای نگهبان جرمی را اعلام کند قطعاً رسیدگی می‌کنیم.

منبع : خبرگزاری مهر