کد مطلب: 144652
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۷
رئیس شورای شهر تهران گفت: تهران نزدیک به ۷۰ درصد مدارس تهران وضعیت خوبی ندارند و لازم است با کمک مدیریت شهری همانگونه که در طرح تفصیلی دیده شده است اقدامات لازم برای ایمن سازی انجام شود.
 

به گزارش ایران خبر، محسن هاشمی در مراسم گردهمایی ۱۵۰۰ مدیر مدرسه شهر تهران با اشاره به اهمیت آموزش و پرورش تصریح کرد: از مدیران مدرسه عذرخواهی می‌کنم چرا که شهر تهران نسبت به مسائل آموزش و پرورش و مخصوصاً زیرساخت‌های آموزشی کوتاهی شده، البته سعی کرده‌ایم این کوتاهی که در سال‌های گذشته انجام شده است جبران کنیم.

به گفته هاشمی وضعیت تهران در زمینه ایمنی مدارس نامطلوب است و از نظر زیرساخت‌ها در ردیف آخر قرار داریم که این موارد را باید اصلاح کنیم.

رئیس شورای شهر تهران افزود: در شهر تهران فعالیت‌های زیادی انجام شده است و در مورد سرانه‌های بسیاری هزینه کرده‌ایم ولی متأسفانه نسبت به آموزش و پرورش که رکن اصلی فرهنگ هر جامعه‌ای است کوتاهی شده است.

هاشمی تاکید کرد: ۱۳ هزار مدرسه در استان تهران و چهار هزار مدرسه در تهران داریم. وضعیت مدارس در سراسر کشور بهتر از تهران است حتی در شهرستان‌های استان تهران نیز وضعیت بهتر است، چرا که عمر مدارس آنها کمتر از ۲۰ سال است؛ شاید ۳۰ درصد مدارس بیشتر از ۲۰ سال عمر داشته باشد اما در تهران نزدیک به ۷۰ درصد مدارس وضعیت خوبی ندارند و لازم است با کمک شورای شهر و شهردار تهران همانگونه که در طرح تفصیلی دیده شده است اقدامات لازم صورت بگیرد.

به گفته او در میان ۳۱ استان، تهران مقام سی‌ام در وضعیت ایمنی مدارس را دارد.
رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: بحث مدرسه آماده که این روزها مطرح شده قطعاً حائز اهمیت است و گفته می‌شود که با یکسری اقدامات دانش‌آموزان این آمادگی آموزش داده می‌شود اما مدرسه‌ای که با یک توفان و یا زلزله می‌ریزند دانش‌آموزی نمی‌ماند که بخواهد از اپلیکیشن مدرسه آماده استفاده کند.

هاشمی گفت: افزایش ایمنی زیر ساخت‌های مدارس توجه ویژه دولت را برای حرکت در این جهت می‌طلبد ما هم در شهرداری به حوزه مدیریت شهری کمک خواهیم کرد.

او ادامه داد: مسائل و وضعیت روانی جامعه اهمیت زیادی دارد که در اپلیکیشن شهر آماده نیز این موضوع دیده شده است. نقش مدیران مدرسه در این موضوع اهمیت زیادی دارد و باید به این مورد توجه ویژه ای شود.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به عملکرد رسانه ملی گفت: رسانه ملی ما بعضاً دستوری و از بالا به پایین عمل می‌کند در این موارد از لحاظ روانی به خوبی عمل نمی‌کند در همین حوادث اخیر هم افراط و تفریط عمل شد؛ اینکه حوادث کرمان توجه جدی نشد و حرفی زده نشد و در مورد برخی حوادث آن قدر پمپاژ هیجان و احساسات شد که می‌تواند اثر معکوس بگذارد.

او اظهار کرد: مباحث روانی اولین نکته در بحران است اما مورد دیگری که همه به آن توجه می‌کنیم بحث زیرساختها است.

هاشمی بیان کرد: اولویت دولت مرحوم هاشمی آموزش بود، در دوره ایشان به زیرساخت اهمیت داده شد اما کم‌کم این موضوع در تهران کمرنگ شد و در حال حاضر در سطح بسیار پایین قرار دارد به طوری که امروزه بیش از ۵۰ حکم قضائی علیه آموزش و پرورش گرفته شده و مدارس قلع و قمع می‌شود.

هاشمی اظهار کرد: بحران‌های این روزها شبیه بحران‌های سال‌های آخر جنگ تحمیلی است و آن زمان اعتماد عمومی زیاد بود اما در شرایطی هستیم که به دلیل بدعهدی‌های آمریکا و کار سخیفی که برای برجام انجام شد و مجموعه مواردی که بر شرایط کشور حاکم شد راه حل کوتاه مدتی به نظر نمی‌آید که داشته باشیم اما در برنامه‌ای میان مدت قرار است با توجه به اوامر مقام معظم رهبری مسیر افزایش مقاومت را دنبال کنیم تا بتوانیم به شرایط عادی بازگردیم.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: مدیریت شهری در حوزه مدیریت بحران دارای زیرساخت‌های مناسبی است که در طول دو سال گذشته هم هر کجا مشکلی داشتیم با مصوبات شورا به دستور شهردار فوراً در مناطق مختلف حضور پیدا کردیم.

او در خاتمه گفت: لازم است ارتباط قوی و سیستماتیک بین شهرداری و آموزش و پرورش برقرار کنیم تا بتوانیم در مسیر اپلیکیشن شهر آماده نسبت به حل مشکلات زیرساختی شهر تهران به همراه آموزش اقدام کنیم.

منبع : خبرگزاری مهر