کد مطلب: 144662
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۹
ارتفاع بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی ۹۹-۹۸ تا امروز به ۱۲۸.۵ میلی متر رسید
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از صدا و سیما، حسین خلیل شایان، کارشناس آب‌های سطحی دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب با اشاره به اینکه سال آبی جاری، ششمین سال پربارش نسبت به دوره ۵۱ ساله محسوب می‌شود افزود: ارتفاع بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۹-۹۸ تا ۲۸ دی ماه به ۱۲۸.۵ میلی متر رسیده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۷ میلی متر و در بلندمدت ۹۰.۸ میلی متر بوده است.

وی با بیان اینکه همه شش حوضه آبریز اصلی کشور تا ۲۸ دی ماه بیشتر از متوسط بلند مدت بوده است گفت: از مجموعه ۱۰۴ ایستگاه مبنای باران سنجی تحت عملکرد وزارت نیرو، بیشترین میزان بارش ثبت شده از ابتدای سال آبی تا ۲۸ دی ماه مربوط به ایستگاه رامسر صفارود استان مازندران و معادل ۶۹۹.۷ میلی متر و کمترین آن مربوط به ایستگاه طبس و معادل ۲۴.۵ میلی متر بوده است.

خلیل شایان با بیان اینکه در ۲۲ استان کشور متوسط بارش‌ها بیشتر از دوره بلند مدت ۵۱ ساله بوده است ادامه داد: استان هرمزگان بیشترین افزایش میزان بارندگی نسبت به متوسط دراز مدت و معادل ۳۲۵ درصد داشته است.
این مقام مسؤول با اشاره به اینکه جبهه بارشی در یک هفته گذشته ۲۴ میلی متر متوسط بارندگی کشور را افزایش داده است گفت: بیشترین تأثیر جبهه بارشی در افزایش مقدار بارندگی در یک هفته گذشته مربوط به حوضه آبریز بندرعباس و سدیج و معادل ۱۱۲ میلیمتر بوده است.

منبع : خبرگزاری مهر