کد مطلب: 144789
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۰
وزیر خارجه ونزوئلا اعلام کرد: در آینده‌ای نزدیک نهمین کمیسیون مشترک دو کشور ایران و ونزوئلا در تهران برگزار می‌شود و در این نشست مقامات دو کشور در مورد گسترش روابط تهران کاراکاس در حوزه‌های انرژی، مواد غذایی، بهداشت، تولیدات دارویی و ... رایزنی و گفت‌وگو می‌کنند.
 

به گزارش ایران خبر، خورخه آرئاسا عصر امروز در جریان سفر خود به ایران در یک نشست مطبوعاتی در سفارت کاراکاس در تهران با اشاره به دیدارهایی که با مقامات ایران در جریان این سفر داشته گفت: در این سفر با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار و در مورد مسائل دو جانبه و تحولات بین‌المللی رایزنی کردیم.

وی در بخشی از صحبت‌های خود با محکوم کردن اقدامات یکجانبه‌گرایانه آمریکا در عرصه بین‌الملل و تحریم‌هایی که این کشور علیه دیگر کشورها وضع می‌کند، گفت: ما اقدامات آمریکا در این زمینه را محکوم می‌کنیم و به اقدامات خود در حمایت از ایران ادامه خواهیم داد. ما در گسترش روابط خود با تهران مصمم هستیم و علاقه‌مند هستیم که این روابط را در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ... گسترش دهیم.

این دیپلمات ارشد ونزوئلایی با بیان اینکه در نهم آگوست هفتادمین سالگرد آغاز روابط دو کشور را جشن می‌گیریم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از رسانه‌های غربی تصویری منفی از ایران ارائه می‌کنند، نظر وی در این ارتباط چیست؟ اظهار کرد: کشورهایی که از خودشان در برابر سلطه گران دفاع می‌کنند و در راستای استقلال و تمامیت ارضی خود تلاش می‌کنند همواره مورد تهاجم رسانه‌ای قرار می‌گیرند چنانکه برخی از رسانه‌ها اخباری نادرست را از وضعیت این کشورها به افکار عمومی جهانی انتقال می‌دهند و این موضوعی است که ما باید با آن مقابله کنیم. گرچه آنچه که اهمیت دارد و ما باید به آن توجه کنیم حقیقت است.

خورخه ارئاسا با تاکید بر اینکه ایران دارای فرهنگی بسیار قوی و اقتصادی قوی است و دارای ثبات است، گفت: ایران در حوزه تکنولوژی و نظامی نیز به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کرده است.

وی همچنین در مورد اقدام آمریکایی‌ها در ترور سردار سلیمانی و همچنین حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد آمریکا در عراق در پاسخ به این ترور خاطرنشان کرد: اخیرا در کلمبیا نشستی با عنوان ضد تروریست برگزار شده بود و در این نشست آمریکا که خود حامی تروریست و به وجود آورنده داعش است حضور داشت.

وی با بیان اینکه اقدامات آمریکا باعث بی ثباتی و بی نظمی در این منطقه شده است خاطرنشان کرد: ایران اقدامات مثبت و موثری برای مبارزه با داعش انجام داد و آقای سلیمانی در مورد این موضوع نقش مهمی داشت و ما باید قدردان تلاش‌های او در این زمینه باشیم.

وی با خصمانه توصیف کردن اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی گفت: آنها کسی را ترور کردند که با تروریست مبارزه می‌کرد و نقشی اساسی در این زمینه داشت.

وزیر خارجه ونزوئلا با تاکید بر اینکه این حق ایران است که از حاکمیت و حقوق خود و همچنین صلح بین‌الملل دفاع کند تصریح کرد: اگر ایران در برابر این اقدام آمریکا ضعیف عمل می‌کرد این می‌توانست پنجره‌ای برای اقدامات بعدی آمریکا علیه ایران باشد و شما سخنرانی آقای ترامپ را بعد از پاسخ ایران به آمریکا دیدید. آنها در همین چارچوب تلاش کردند که بحران اساسی‌تر و جدی‌تری ایجاد نشود.

این دیپلمات ارشد ونزوئلایی خاطرنشان کرد: برخی از رسانه‌ها با انتشار اخبار نادرست سعی می‌کنند جای ترویج دهنده تروریست را با کسی که با تروریست مقابله می‌کند جابه‌جا کنند و این موضوعی است که ما باید در برابر آن هشیاری به خرج دهیم.

وزیر خارجه ونزوئلا همچنین در مورد اقدامات خوآن گوآیدو رئیس اپوزیسیون ونزوئلا و دیدارهایی که او با برخی از مقامات کشورهای اروپایی و آمریکایی داشته است، گفـت: اگر آقای پمپئو وزیر خارجه آمریکا می‌خواهد با دولت‌های دست نشانده خود ارتباط برقرار کند این مسئله خود آنهاست. ما در ونزوئلا برای بازسازی و تقویت اقتصاد کشور و همچنین تامین رفاه مردم تلاش می‌کنیم و اقداماتی را انجام داده‌ایم و در همین راستا اقدامات دیگر کشورها برای ما اهمیتی ندارد.

وزیر خارجه ونزوئلا یکشنبه شب وارد تهران شد و روز گذشته با همتای ایرانی خود دیدار و رایزنی کرد و در روز سه شنبه نیز در ساختمان پاستور با حسن روحانی دیدار کرد. او فردا تهران را ترک می‌کند.

منبع : خبرگزاری ايسنا