کد مطلب: 145011
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
رئیس مجلس در نشست خبری مشترک با رئیس مجلس دومای روسیه، گفت: مذاکرات خوبی در زمینه بین‌الملل و همکاری‌های منطقه‌ای انجام شد که نقش مهمی در حل و فصل مسائل منطقه‌ای و امنیت پایدار درمنطقه دارد.
 

به گزارش ایران خبر، «ویچسلاو والودین» رئیس دومای روسیه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

پس از این دیدار، علی لاریجانی در نشست خبری مشترک گفت: خرسندیم که رئیس دومای روسیه و رؤسای کمیسیون‌های دوما و افراد مؤثری از دولت، در زمینه‌ همکاری‌های اقتصادی میهمان ما بودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: علی‌رغم تغییرات مهمی که در روسیه انجام می‌شود و بار سنگینی که بر دوش دوما است، ایشان سفری به ایران داشتند.

لاریجانی گفت: مذاکرات خوبی در زمینه بین‌الملل و همکاری‌های منطقه‌ای انجام شد که نقش مهمی در حل و فصل مسائل منطقه‌ای و امنیت پایدار در منطقه دارد. علاوه بر این، در زمینه توسعه روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های گوناگون نیز مذاکراتی انجام شد.

وی تصریح کرد: این جلسه کمک خوبی به تحقق روابط راهبردی ایران و روسیه خواهد کرد.

در ادامه ویچسلاو والودین رئیس دومای روسیه از میهمان‌نوازی علی لاریجانی تشکر کرد و گفت: سفر من به تهران طولانی نیست اما مسائل مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم بتوانیم مواضع خود را به یکدیگر نزدیکتر کنیم.

وی ادامه داد: توسعه روابط تجاری، اقتصادی و مسائل جاری در چارچوب برگزاری کمیسیون مشترک ایران و روسیه در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و امیدواریم این جلسات در آینده ادامه یابد. ایران و روسیه همکاری‌های متنوع و زیادی داشتند که باید در آینده مورد توجه قرار گیرد تا درک بهتری نسبت به تأمین منافع یکدیگر داشته باشند.

رئیس دومای روسیه افزود: دو مجلس ایران و روسیه باید زیربناهای قانونی لازم را فراهم کنند تا تصمیماتی که توسط رهبران دو کشور اتخاذ شده در این زمینه‌ها و بسترهای قانونی پیش برود.

ویچسلاو والودین اظهار داشت: باید روابط کمیته‌های متناظر را توسعه دهیم. همکاری‌هایی که در چارچوب بین‌المجالس وجود دارد، می‌تواند منجر به حل چالش‌های موجود شود؛ این همکاری‌های پارلمانی باید ادامه یابد.

وی بیان کرد: باید روابط بین کمیسیون‌ها و پارلمان‌های دو کشور تعمیق شود تا نه تنها همکاری‌های پارلمانی بلکه همکاری‌های دو کشور توسعه یابد.

رئیس دومای روسیه گفت: ایران و روسیه دو شریک هستند که به اصول برابری پایبندند و از استانداردهای دوگانه به دور هستند و روابط آنها بر پایه عدم دخالت در امور یکدیگر است. شراکت ما یک شراکت نتیجه‌بخش است و احترام زیادی به روابط دو کشور قائل هستیم.

ویچسلاو والودین خاطرنشان کرد: معتقدم روابط دو کشور باید بر پایه احترام مشترک ادامه یابد. این دیالوگ و گفت‌وگو در آینده نیز باید وجود داشته باشد. ما دو شریک هستیم. امیدوارم این دیالوگ‌ها به حل چالش‌های مشترک کمک کند.

منبع : خبرگزاری مهر