کد مطلب: 145062
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۱
اعضای شورای اسلامی شهر تهران کلیات لایحه تعیین نرخ عوارض پارک حاشیه ای و تعیین ضوابط واگذاری بهره برداری از پارکینگ های عمومی شهرداری تهران به تصویب رساندند.
 

به گزارش ایران خبر، در یکصد و نود و چهارمین جلسه شورا بررسی لایحه "تعیین نرخ عوارض پارک حاشیه‌ای و تعیین ضوابط واگذاری بهره برداری از پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران"در دستور قرار گرفت.

محمد علیخانی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شهرداری تهران در توضیح این لایحه گفت: ماهیتاً فضای پارک حاشیه‌ای با پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران تفاوت دارد و اولین کار ما این بود که این دو موضوع را از هم جدا کنیم چرا که ضوابط هر کدام متفاوت است.

علیخانی افزود: متاسفانه پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران به دلیل پایین بودن نرخ ورودیه برای بهره برداران توجیه نداشته و بسیاری از آنها از کاربری پارکینگ عمومی خارج شده یا اجاره داده شده اند به خودرو سازها یا اسقاطی‌ها و عملاً از پارکنیگ های عمومی خارج شده و یا حتی تبدیل به انبار شده اند. لذا در بررسی‌های کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که باید قیمت‌ها را واقعی‌تر کنند تا بهره برداران ناچار نباشند کاربری آن را عوض کنند و در این راستا پارکینگ‌های عمومی رده بندی و درجه بندی شوند. در همین راستا هوشمند سازی خدمات نیز از جمله راهکارهای موجود است.

وی ادامه داد: در این رده بندی پارکینگ‌های موتور سیکلت و نیز سواری‌های مسافربری و اتوبوس مسافربری نیز دیده شده است.

علیخانی ادامه داد: گزارش اعمال این اقدامات بر حسب موقعیت مکانی و میزان عرضه و تقاضا و بهره گیری از مدیریت هوشمند باید ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ مصوبه به شورا ارسال شود.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در توضیح بحث پارک حاشیه‌ای نیز گفت: در سال گذشته متاسفانه به واسطه برداشت اشتباه سازمان حمل و نقل از مصوبه شورا، آن مصوبه اجرا گذاشته نشد. شورا نرخ را ارسال کرده بود و هیچ اعتراضی روی آن صورت نگرفته و تلقی دوستان این بوده که حتماً باید مکاتبه می‌کردند و متاسفانه کلی هم به واسطه برداشت غلطشان زیان دیدند. لذا بر این اساس مجدداً نرخ گذاری صورت گرفت و ضوابطی هم تعیین شده از جمله اینکه تخفیفاتی به کسانی که کارت شهروندی شان را شارژ کنند تعلق گیرد و یا اینکه بهره برداران به ازای ایجاد هر ۷۰ فضای پارک باید یک فضا مخصوص پارک خودروهای ویژه معلولان به صورت رایگان اختصاص دهند.

در ادامه کلیات لایحه به رای گذاشته شد و به تصویب رسید.

در ادامه جلسه پیشنهادهای اعضا در راستای بررسی جزییات لایحه ارائه شد.

شهر بانو امانی پیشنهاد داد در تبصره ششم این لایحه مربوط به فضای پارک حاشیه‌ای یک درصد عوارض معابر مجاز مدیریت پارک حاشیه‌ای به ۳ درصد افزایش یابد.
وی ادامه داد: نهادهای دولتی به نوعی فضای عمومی را تبدیل به پاک کرده اند و علاوه بر فضای پارک داخلی خود فضای عمومی را تبدیل به پارکینگ خصوص کردند لذا این عوارض باید به ۳ درصد افزایش یابد.

این پیشنهاد در نهایت به تصویب نرسید.

در ادامه پیشنهادی از سوی زهرا نژاد بهرام مبنی بر رزرو فضای پارک به صورت هوشمند ارائه شد که این پیشنهاد نیز به تصویب نرسید.

ادامه بررسی پیشنهادهای دیگر در این لایحه به جلسه بعد شورا موکول گشت.

منبع : خبرگزاری مهر