کد مطلب: 145874
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۱
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، جهان آرامش کمتری خواهد داشت، زیرا حضور او محدودیتی برای فعالیت گروه های تروریستی بود
 

به گزارش ایران خبر، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفتگو با روزنامه «وچرنی لیست» کرواسی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و ضمن تشریح ابعاد مختلف روابط خارجی کشورمان، بر اهمیت و استمرار روابط خوب میان ایران و کشورهای حوزه بالکان به‌ویژه کرواسی تاکید کرد.

وی همچنین در این گفتگو درباره ترور «سردار سلیمانی»، گفت: ایران با قاطعیت واکنش نشان داد و یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های آمریکا در غرب آسیا را مورد اصابت قرارداد. ضربه ما با موشک‌های ساخت خودمان بود و نشان داد که قدرت واکنش ما شدید است. اما پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، جهان آرامش کمتری خواهد داشت، زیرا حضور او محدودیتی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بود، که این برای امنیت بین المللی نیز مهم بود.

متن کامل این مصاحبه بدین شرح است:

ایران چهل و یکمین سالگرد انقلاب خود را جشن می‌گیرد. اما تحلیلگران می‌گویند امسال به دلیل تحریم‌های که توسط دونالد ترامپ و آمریکا اعمال شده، سخت‌ترین سال برای ایران است.

آمریکایی‌ها و برخی غربی‌ها ۴۱ سال است که بر اساس تحلیل اشتباه عمل می‌کنند. فشارهای آنها در ۴۰ سال گذشته همیشه بوده و چیز جدیدی برای دولت و ملت ما نیست. ما هشت سال تجاوز نظامی توسط صدام حسین را داشتیم، که تقریباً از نظر نظامی و مالی و حتی تبلیغاتی از کمک کل جهان برخوردار بود. همواره تحت تحریم و فشارهای اقتصادی قرار داشتیم. در عین حال اکنون مشاهده می‌کنیم که قدرت امروز ایران را نمی‌توان با قدرت ۴۰ سال پیش مقایسه کرد. اگر چه آنها با یک شبکه وسیع رسانه‌ای تلاش می‌کنند حقیقت را به شکل دیگری به افکار عمومی ارائه دهند، اما واقعیت این است که ایران در تمامی بخش‌ها قوی‌تر از همیشه است.

شکی نیست که تحریم‌ها تأثیر منفی زیادی بر زندگی مردم داشته اند؛ اما نقش دولت در این وضعیت چیست و چرا دولت قیمت سوخت را افزایش داد و موجب اعتراض شهروندان شد؟

لازم بود که برای مدیریت اقتصاد، ساختار یارانه‌ها و از جمله قیمت سوخت را تنظیم کنیم. اکنون هم می‌بینید، مردم زندگی خود را با این تغییر هماهنگ کرده اند و برنامه‌های حمایتی خاصی برای کمک به آنها در حال اجراست. متأسفانه کسانی که نسبت به مردم ایران و انقلاب اسلامی خصومت دارند، همواره در جستجوی فرصتی هستند تا بتوانند در صحنه داخلی از آن سو استفاده کنند.

اعتراض گروهی از شهروندان در خصوص افزایش قیمت سوخت یک موضوع است، و شعارهای کاملاً متفاوتی که عده‌ای اندک علیه سیستم و ساختار حکومتی دادند و دست به تخریب گسترده اموال دولتی و خصوصی زدند، موضوع دیگری است. به نظر شما در کجای دنیا کسی به دلیل افزایش قیمت سوخت، عملیات مسلحانه و بمب گذاری انجام می‌دهند؟

پلیس ایران طی اعتراضات خیابانی سفیر انگلیس را دستگیر کرد و انگلیس هم شما را به نقض قوانین دیپلماتیک متهم کرد. دقیقاً چه اتفاقی افتاد؟

من یک دیپلمات هستم و در نقاط مختلف جهان خدمت کرده ام. ما دیپلمات‌ها در چنین رویدادهایی حق شرکت نداریم. ما براساس عرف و قواعد روابط و حقوق بین الملل و روابط دوجانبه، نباید به هیچ وجه در مسائل داخلی کشورهایی که در آنجا مأموریت داریم، دخالت کنیم. دیپلمات حتی مرسوم نیست به طور علنی نظرات خود را درباره این موضوعات بیان کند. «راب مک ایر» سفیر انگلیس کاری واقعاً اشتباه انجام داد. حضور یک دیپلمات خارجی در تظاهرات علیه اعتراضی حالا با هر دلیلی همراه با شعارهایی که از بیرون تحریک می‌شد، مغایر کنوانسیون‌های بین المللی است.

بله به بهانه سانحه هواپیمای اوکراینی بود

همین طور است. نمی‌خواهم بگویم این اتفاق عادی است، اما نتیجه خطای انسانی بود. در سال‌های اخیر، ما شاهد ده‌ها مورد مشابه در سراسر جهان بودیم که برای یک هواپیمای مسافربری تجاری، رخ داده است. بر خلاف آنچه آمریکایی‌ها انجام دادند و هواپیمای غیرنظامی ما را در سال آخر جنگ با رژیم صدام مورد اصابت موشک قراردادند و ۲۹۰ نفر از هموطنان ما را به شهادت رساندند که در نوع خود یک جنایت جنگی آشکار بود. اما آنچه در شرایط فوق العاده اخیر اتفاق افتاده، نتیجه خطای اپراتور بود.

سایر مستندات این موضوع به تدریج منتشر می‌شود. اکثر مسافران کشته شده ایرانی هستند. در واقع ما هستیم که بیشترین صدمه و غم را داریم. کانادایی‌ها و ایرانی‌هایی بودند که تابعیت کانادا را دارند. گروهی که در جلوی دانشگاه تجمع کردند از این بابت ناراحت و عصبانی بودند، اما اینکه سفیر یک کشور خارجی در تظاهرات حاضر شود و از آن وضعیت سوءاستفاده کند، طبعاً خیلی سوال برانگیز است.

آیا شما باور می‌کردید که آمریکا سردار قاسم سلیمانی را ترور کند؟

از دست دادن سردار سلیمانی صدمه بزرگی است. ما انتظار ترور او را نداشتیم، اما متأسفانه اتفاق افتاد. همدلی و عشق ایرانیان و بسیاری از جهانیان نسبت به او را دیدید. بسیار همدردی در سایر کشورها، از هند تا حتی آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی ابراز شد. هیچ کس انتظار این مراسم عزاداری و خاکسپاری باشکوه را نداشت.

به نظر شما پاسخ ایران مناسب بود یا می‌توان انتظار داشت که ایرانیان برای ترور سردار سلیمانی تلافی بیشتری کنند؟

از دست دادن ایشان قابل جبران نیست. او سرباز صلح بود. دوستان سردار سلیمانی غمگین اند، اینکه آنها چگونه و به چه روشی انتقام می‌گیرند، تصمیم و حق آنهاست. آنچه ما انجام دادیم یک قدم ولی لازم بود. با این حال، در واقع یک سیلی قوی به آمریکایی‌ها بود. سال‌ها بود که هیچ کس توان و شجاعت انجام چنین کاری را نداشت.

ما دیدیم که ایران با قاطعیت واکنش نشان داد و یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های آمریکا در غرب آسیا را مورد اصابت قرارداد. ضربه ما با موشک‌های ساخت خودمان بود و نشان داد که قدرت واکنش ما شدید است. اما پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، جهان آرامش کمتری خواهد داشت، زیرا حضور او محدودیتی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بود، که این برای امنیت بین المللی نیز مهم بود.

ما قبل از اینکه به دعوت مقامات سوریه و عراق، مشاوران نظامی خود را برای کمک به آنها در مبارزه با گروه‌های تروریستی اعزام کنیم، شاهد حملات تروریستی این گروه‌ها در کشورهای مختلف جهان بودیم. آنها یا با سلاح سرد یا با قراردادن بمب در معابر عمومی در کشورهای اروپایی و حتی آمریکا هم دست به عملیات تروریستی می‌زدند.

پس از اینکه ایران، سردار سلیمانی و همرزمان وی شروع به نبرد با داعش کردند، مشاهده کردیم در اروپا حملات تروریستی بسیار کمتری رخ می‌دهد و امنیت در شهرهای اروپا بیشتر شد. آنها به اشتباه فکر می‌کنند با کشتن سردار سلیمانی کار بزرگی را به نفع خود انجام داده اند، اما بعد از این، امنیت همانند زمانی که سردار سلیمانی در قید حیات بود، نخواهد بود. داعشی ها فرصت یافتند تا دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار دهند.

ایران طی روزهای آینده با انتخابات پارلمانی روبرو است، آیا در ایران دموکراسی وجود دارد؟

در ۴۰ سال گذشته، ما هر سال یک انتخابات و یا همه پرسی داشتیم. این یک رکورد است. ما دائماً در حال نظرسنجی مردم خود هستیم و می‌خواهیم انتظارات آنها در خصوص چگونگی هدایت و مدیریت کشور را بشنویم. کدام کشور در جهان چنین روشی دارد که همه ساله از شهروندان خود سوال کند؟ ما انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و برای شوراهای اسلامی شهر و روستا داریم.

از آغاز انقلاب اسلامی، همیشه نظرات متفاوت وجود داشته است. بحث و تبادل نظر و رقابت بین ساختارها و جریان‌های مختلف سیاسی در ایران وجود دارد. طبیعی است برخی راضی و برخی ناراضی هستند، در تمام دنیا اینگونه است.

کرواسی اکنون ریاست شورای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، وضعیت روابط ایران با اتحادیه چگونه است؟

ما با کرواسی و کشورهای بالکان همواره روابط خوبی داشته ایم. هیچ وقت نوسانات بزرگی را در روابط با آنها احساس نکردیم. سفیر جدید ما هم در مأموریت دیپلماتیک خود اخیراً به زاگرب عزیمت کرد.

کرواسی در اتحادیه اروپا است و ما این مساله را مهم می‌دانیم. ما در تلاش هستیم همواره روابط در راستای منافع هر دو کشور و اتحادیه اروپا باشد و کرواسی نیز منافع ما و اتحادیه اروپا را تقویت کند. فکر می‌کنیم وضعیت ثابت و رو به پیشرفت است.

اخیراً کرواسی به عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا جلسه‌ای را در ایران با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترتیب داد. این گفتگو سازنده بود و امیدواریم به زودی تحولاتی در مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا به وجود آید.

منبع : خبرگزاری مهر