کد مطلب: 145899
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۰
وزیر مشاور دولت عربستان در امور خارجه با بیان اینکه ریاض کانال‌های ارتباطی مخفیانه با ایران ندارد گفت: پیامی که به طور علنی و نه از طریق کانال های مخفیانه به ایران ارسال کردیم این است که سیاست هایش را تغییر دهد و به عرف نظام جهانی پایبند باشد.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از العربیه، عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت عربستان در امور خارجه گفت: کانال های ارتباطی مخفیانه با ایران نداریم، ریاض موضعش را به طور علنی اعلام می کند، ما از ایران می خواهیم که به قوانین بین المللی احترام بگذارد.
وی در حاشیه دیدار با وزیر خارجه نروژ در ریاض تاکید کرد: موضع ما در رابطه با ایران کاملا شفاف است و به طور علنی آن را اعلام می کنیم، از ایران می خواهیم که به قوانین بین المللی احترام بگذارد، به حاکمیت دیگر کشورها احترام بگذارد حمایت از تروریست ها و دادن موشک به آن ها را متوقف کند و به اصل حسن همجواری پایبند باشد.
الجبیر خاطرنشان کرد: بنابراین اگر ایران می خواهد همانند کشورهای عادی با دنیا تعامل کند باید رفتارش را تغییر دهد و پیامی که به طور علنی و نه از طریق کانال‌های مخفیانه به ایران ارسال کردیم این است که سیاست هایش را تغییر دهد و به عرف نظام جهانی پایبند باشد.
این سخنان الجبیر به نظر می‌رسد در پاسخ به اظهارات اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان است. او در کنفرانس امنیتی مونیخ با اشاره به امکان مذاکره با عربستان سعودی گفته بود: ما برای مذاکره آماده‌ایم. نخست وزیر پاکستان از ما خواست تا با عربستان مذاکره کنیم. من و سردار شهید قاسم سلیمانی توافق کردیم که به عربستان پیغام بفرستیم تا درباره کشورهای همسایه همچون عراق، یمن و ... مذاکره کنیم. اما الفیصل، شاهزاده عرب به ما پاسخ داد که جنگ‌های کشورهای عربی به شما ارتباطی ندارد. پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی از عرب‌ها پیغامی دریافت کردیم که می‌گفتند ما خواهان مذاکره هستیم. ما همان روز به پیام پاسخ دادیم اما دیگر جوابی از سوی آن‌ها دریافت نکردیم. اگر قصد بر کاهش تنش‌ها باشد راه‌های زیادی وجود دارد اما من باور دارم که کشورهای همسایه همچون عربستان سعودی خواهان کاهش تنش‌ها نیستند.
ظریف گفت: ما نمی‌خواهیم با کشورهای همسایه مشکلی داشته باشیم. امنیت کشورهای همسایه به امنیت خودمان بستگی دارد. خلیج فارس به همه ما متعلق است. آمریکا و رژیم صهیونیستی باعث ایجاد امنیت نمی‌شوند. امنیت باید در داخل تامین شود.
پیش از این نیز فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: ریاض هیچ‌گونه پیام محرمانه به ایران ارسال نکرده است و اگر ایران رفتارهایش را تغییر ندهد گفت‌وگو با این کشور بی فایده است. عربستان به دنبال تنش زایی با ایران نیست اما هیچ‌گونه گفت‌وگوی مستقیمی با تهران وجود ندارد و قبل از اینکه در رابطه با دلایل بی ثباتی و منابع آن توافق نظر نداشته باشیم، گفت‌وگو بی‌فایده است.
فیصل بن فرحان تاکید کرد: دیدگاه ما با واشنگتن در رابطه با تهران یکسان است؛ آن ها می گویند که به دنبال تنش نیستند و ما نیز موضع مان همین است. هدف ما کشاندن ایران به میز مذاکره و گفت و گو در رابطه با برنامه موشک های بالستیک و دخالت‌های آن در منطقه از طریق مذاکره است.
منبع : خبرگزاری ايسنا